Filippinlik ayol BBC ga bergan intervyusida, OnlyFans platformasida mashhur modellarni o'rniga ishlayotgan "chatter" sifatida soatiga 2 dollardan kam maosh olayotganini va bu ishni "yurakni ezuvchi" deb ta'rifladi. U, oilasini qo'llab-quvvatlash uchun bu ishni boshlagan, lekin har kuni 8 soat ishlab, modellarga yuzlab dollar miqdorida surat va videolar sotish maqsadlariga erishishga majbur bo'lgan.
Ayolning aytishicha, u bir vaqtning o'zida bir nechta muxbirlar bilan "sexting" (jinsiy mazmundagi yozishmalar) qilish kerak bo'lgan, bu esa uni noqulay his qilishga olib kelgan. U, muxbirlar ko'pincha yolg'iz va mehribon odamlar bo'lib, ularni aldash uning uchun og'ir tuyulgan: "Texnik jihatdan, men ularni aldadim, chunki men ularga barcha surat va videolarni yubordim va faqat sotishni maqsad qilgan edim".
"Chatter" ishchilarini ish bilan ta'minlovchi agentliklar va OnlyFans platformasi qonuniy da'volar bilan duch kelgan, ammo hozircha hech qanday ish muvaffaqiyatli yakunlanmagan. Ayol, shuningdek, Filippindagi nisbatan qattiq pornografiya qonunlari tufayli potentsial qonuniy xavotirlarni bildirdi.
BPO Industry Employees' Network (BIEN) prezidenti Mylene Cabalona BBC ga bergan bayonotida, Filippinda pornografiyaga nisbatan qattiq qonunlar mavjud bo'lsa-da, asosiy tashvish bu turdagi onlayn ishlarning keng miqyosda tartibga solinmaganligi ekanligini aytdi. Bu, ishchilarning "potentsial dahshatli yoki zararli kontentga" duchor bo'lishi va xavfsizlik, mas'uliyat va ishchi himoyasi bo'yicha aniq yo'riqnomalarning yo'qligi haqida jiddiy tashvishlarni keltirib chiqaradi.
Biroq, Cabalona shuni ta'kidladi ki, chat ishi kabi autsorsing raqamli ishlar, ishchilarga uydan daromad olish, chet eldagi mijozlar yoki platformalarni qo'llab-quvvatlash imkoniyatini beradi va ba'zi mahalliy boshlang'ich darajadagi ishlarga qaraganda yuqori potentsial daromad taklif qilishi mumkin.

Женщина с Филиппин в интервью BBC описала, как «разбивает сердце» получать менее $2 в час, притворяясь более высокооплачиваемыми моделями OnlyFans в онлайн-чатах. Она начала эту работу, чтобы поддержать семью в период низкого дохода, работая по 8 часов в день пять дней в неделю и выполняя цели по продаже фотографий и видео на сотни долларов за смену.
По её словам, работа часто включала «секстинг» с несколькими поклонниками одновременно, что вызывало неприятные ощущения. Она отметила, что многие поклонники казались «очень милыми», но явно одинокими, что делало процесс особенно грустным из-за обмана: «Технически, я обманываю их, потому что отправляю все эти фото и видео, и мне нужна только продажа».
Использование «чаттеров» привело к судебным искам против OnlyFans и агентств, которые их нанимают, со стороны пользователей и юридических фирм, считающих эту практику обманчивой, но пока ни один иск не увенчался успехом. Женщина также выразила опасения по поводу потенциальных юридических рисков из-за относительно строгих законов о порнографии на Филиппинах.
Президент независимого профсоюза BPO Industry Employees' Network (BIEN) Милен Кабалона заявила BBC, что, хотя на Филиппинах существуют относительно строгие законы о порнографии, основная проблема профсоюза — «в значительной степени нерегулируемый характер этого типа онлайн-работы». Это вызывает серьёзные опасения относительно воздействия на работников «потенциально отвратительного или вредного контента», а также отсутствия чётких руководств по безопасности, подотчётности и защите работников.
Однако Кабалона отметила, что аутсорсинговые цифровые работы, включая чат, могут позволить работникам зарабатывать из дома, поддерживая клиентов или платформы за рубежом, и предлагать более высокий потенциальный доход по сравнению с некоторыми местными начальными должностями, а также возможности для развития навыков в цифровой работе.