Oxirgi yillarda Toshkent shahrida Ramazon oyida yo‘l tirbandligi va metro bekatlarida ro‘zadorlarga suv, xurmo va shirinliklar tarqatish aksiyalari tobora kengayib bormoqda. “Sen dunyoga keraksan” va Shafii.uz kabi ko‘ngillilar jamoalari bu an’anani davom ettirib, har yili minglab odamlarga yordam ko‘rsatmoqda. Gazeta muxbiri Mirolim Isajonov aksiyalarda qatnashib, fotoreportaj tayyorlagan.
“Sen dunyoga keraksan” jamoasi bosh koordinatori Safina Islomovaning aytishicha, ular yetti yildan beri “Yo‘lda iftorlik” aksiyasini o‘tkazib kelmoqda. Ular Toshkentning eng qattiq tirband joylariga borib, ro‘zadorlarga mahsulotlar tarqatishadi. Islomova: “Bunday paytda metro, avtobus yoki mashinadagi ro‘zadorlar puli bo‘la turib, o‘z vaqtida og‘iz ochishi uchun do‘konlarga tusha olmaydi. Biz ularga yeguliklar ulashamiz, bu ham savob, ham ular uchun unutilmas xotira bo‘ladi.”
Aksiyada qatnashayotganlar ba’zi odamlarning hayron bo‘lib, “Voy, bu bepulmi?” deb so‘rashini va duo qilishlarini ta’kidlaydilar. Ba’zilar esa berilgan mahsulot evaziga pul tashlab, hatto 50-100 dollar bergan holatlar ham bo‘lgan. Bu pullar yana mahsulot sotib olishga sarflanadi. Aksiya Farg‘ona shahrida ham o‘tkazilmoqda.
Jamoaning yana bir koordinatori Ilyos Habibullayevning ma’lumoticha, kuniga o‘rtacha 800-1000 nafar ro‘zadorga mahsulotlar tarqatilmoqda. U: “Ramazon oyining 30 kunini foydali ishga sarflab, ezgulik ulashishni niyat qilganmiz. Biz bu harakatlarimiz orqali tirbandlikda qolgan minglab odamlar ko‘ngliga kirib boramiz.”
Biroq, jamoalar volontyorlar va transport vositalarining yetishmasligi bilan bog‘liq muammolarga duch kelmoqda. Habibullayev: “Agar ishchi kuchimiz ko‘p bo‘lsa, kuniga 1500 nafar ro‘zadorga ham yeguliklar tarqatishimiz mumkin. Mashinasi bor ko‘ngillilar yetishmasligidan qiynalamiz. Ko‘pchilik ish yoki o‘qishdan chiqib yetib kelishga ulgurmayapti.”
Shafii.uz jamoasi koordinatori Maqsudbek Mengliyevning aytishicha, ular 2022-yildan beri Toshkent metrosida aksiya o‘tkazib, kuniga 1000-1200 kishiga suv, xurmo va shirinliklar tarqatmoqda. U: “Metroda suv sotadigan do‘konlar yo‘qligi sababli, biz Alisher Navoiy-Paxtakor yo‘nalishida doimiy tarqatishni amalga oshiramiz.”
Mengliyevning so‘zlariga ko‘ra, kuniga 20-25 nafar yosh volontyor ishtirok etadi, mahsulotlar 10-15 daqiqa ichida tugaydi. Ular Safia, Delice, Family kabi homiylar yordamida mahsulotlar olib, bepul tarqatishadi. Metro rahbariyati hozirgi kunda aksiyani qo‘llab-quvvatlaydi, cheklovlar yo‘q.

В последние годы в Ташкенте во время месяца Рамадан расширяются акции по раздаче воды, фиников и сладостей постящимся в пробках и на станциях метро. Волонтёрские сообщества, такие как «Sen dunyoga keraksan» и Shafii.uz, продолжают эту традицию, ежегодно помогая тысячам людей. Журналист Миролим Исажонов участвовал в акциях и подготовил фоторепортаж.
Координатор сообщества «Sen dunyoga keraksan» Сафина Исламова отметила, что они уже семь лет проводят акцию «Ифтар в пути». Они направляются в самые загруженные места Ташкента, чтобы раздавать продукты постящимся. Исламова: «В такое время постящиеся в метро, автобусах или машинах, даже имея деньги, не могут вовремя разговеться из-за невозможности добраться до магазинов. Мы раздаём им еду, что является и благодеянием, и незабываемым воспоминанием для них.»
Участники акций отмечают, что некоторые люди удивляются, спрашивая: «Ой, это бесплатно?», и молятся за волонтёров. Другие оставляют деньги за полученные продукты, иногда даже 50-100 долларов. Эти средства снова используются для покупки продуктов. Акция также проводится в Фергане.
По словам другого координатора Ильяса Хабибуллаева, в день в среднем продукты раздаются 800-1000 постящимся. Он: «Мы намеревались посвятить все 30 дней Рамадана полезным делам и раздаче добра. Нашими действиями мы проникаем в сердца тысяч людей, застрявших в пробках.»
Однако сообщества сталкиваются с проблемами нехватки волонтёров и транспорта. Хабибуллаев: «Если бы у нас было больше рабочих рук, мы могли бы раздавать еду до 1500 постящимся в день. Нам не хватает волонтёров с машинами. Многие не успевают прийти после работы или учёбы.»
Координатор Shafii.uz Максудбек Менглиев сообщил, что с 2022 года они проводят акцию в ташкентском метро, раздавая в день 1000-1200 людям воду, финики и сладости. Он: «Из-за отсутствия магазинов с водой в метро, мы постоянно раздаём на переходе между станциями Алишер Навои и Пахтакор.»
По словам Менглиева, в день участвует 20-25 молодых волонтёров, продукты заканчиваются за 10-15 минут. Они получают продукты от спонсоров, таких как Safia, Delice и Family, и раздают бесплатно. Руководство метрополитена сейчас поддерживает акцию, ограничений нет.