Polsha Rossiyaning Ermitaj muzeyi bilan bog‘liq taniqli arxeolog Aleksandr Butyaginni Ukrainaga ekstraditsiya qilishga qaror qildi. Butyagin 2023-yil dekabr oyida Ukrainaning talabi bilan Polshada hibsga olingan edi. Uning advokati Adam Domanski Varshava sudining bu qaroriga shikoyat qilishini aytdi.
Ukrainaning daʼvosiga ko‘ra, Butyagin 2014-yildan keyin Rossiya tomonidan anneksiya qilingan Qrim yarim orolidagi Mirmekion arxeologik ob’ektida noqonuniy qazish ishlari olib borgan. Ushbu ishlar natijasida ob’ektga 200 million griven (4,5 million dollar) miqdorida zarar yetkazilgani, shuningdek, 30 ta oltin tanga – ulardan 26 tasi Iskandar Zulqarnayn davriga, 4 tasi esa uning ukasi Filipp III Arridey hukmronligi davriga tegishli ekanligi daʼvo qilinmoqda.
Rossiya hukumati Polshaning bu harakatini “huquqiy zulm” deb atadi va yanvar oyida Polsha elchisini chaqirib, Butyaginni ozod qilishni talab qildi. Moskva Butyaginga qarshi ayblovlarni “behuda” deb hisoblaydi, chunki u Qrimni o‘z hududi sifatida ko‘radi va Varshava qarorini siyosiy motivatsiyali deb hisoblaydi.
Agar Butyagin Ukrainada Mirmekion ob’ektini “qisman vayron qilish”da aybdor deb topilsa, unga besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Bu holat Ukrainadagi urush beshinchi yiliga kirgan bir paytda madaniy merosni saqlash masalasi atrofidagi keskinlikni yanada kuchaytirmoqda.

Польша приняла решение об экстрадиции в Украину известного российского археолога Александра Бутыгина, связанного с Эрмитажем. Бутыгин был арестован в Польше в декабре 2023 года по запросу украинских властей. Его адвокат Адам Доманьский заявил, что будет обжаловать решение суда в Варшаве.
Согласно обвинению Украины, Бутыгин проводил незаконные раскопки на археологическом объекте Мирмекий в Крыму после его аннексии Россией в 2014 году. В результате этих работ объекту был нанесён ущерб на сумму более 200 миллионов гривен (4,5 миллиона долларов), а также были изъяты 30 золотых монет, из которых 26 относятся к эпохе Александра Македонского, а 4 – к периоду правления его брата Филиппа III Арридея.
Российские власти назвали действия Польши «правовым произволом» и в январе вызвали польского посла с требованием освободить Бутыгина. Москва считает обвинения против археолога «абсурдными», поскольку рассматривает Крым как свою территорию, и называет решение Варшавы политически мотивированным.
Если Бутыгин будет признан виновным на Украине в «частичном разрушении» объекта Мирмекий, ему может грозить до пяти лет лишения свободы. Этот случай углубляет напряжённость вокруг вопросов сохранения культурного наследия на фоне продолжающейся уже пятый год войны на Украине.