Rossiya qo‘shinlari shanba kuni ertalab Ukraina shaharlari Odessa va Krivoy Rogga raketli hujumlar uyushtirdi, natijada kamida to‘rt kishi halok bo‘ldi va o‘nlab odamlar yaralandi. Hujumlar turar-joy hududlari, tug‘ruqxona va sanoat ob’ektlariga zarar yetkazdi.
Odessa shahrida harbiy ma’muriyat rahbari Serhiy Lysakning xabar berishicha, hujumlar natijasida bir kishi kasalxonada vafot etgan, 11 kishi, shu jumladan bir bola, yaralangan. Tug‘ruqxona tomiga, ko‘p qavatli binolar va turli tumanlardagi uylarga zarar yetkazilgan. Lysak shuningdek, ko‘p qavatli uyning yuqori qavatlarida yong‘in chiqqanini, avtomobillarga zarar yetkazilganini va turar-joy binolarining derazalari va balkonlari singanini ta’kidladi.
Krivoy Rog shahrida Dnepr viloyati ma’muriyati rahbari Oleksandr Ganzha ertalabki zarba natijasida ikki erkak halok bo‘lganini va ikki kishi yaralanganini aytdi. Hujum sanoat ob’ektiga tegib, u yerda yong‘in chiqqan. Shuningdek, Ukraina davlat energetika kompaniyasi Naftogaz shanba kuni Rossiya dronlari Poltava viloyatidagi gaz qazib olish inshootlariga hujum qilib, bir kishini o‘ldirganini ma’lum qildi.
Bu halokatli hujumlar mojaroning tez hal qilinishiga umidlar sustlashgan bir paytda sodir bo‘ldi, chunki Rossiya va Ukraina o‘rtasida muzokaralar olib borilmayapti. Jumadan so‘ng, AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiyni AQSh talablari haqida yolg‘on gapirganlikda aybladi va AQSh-Isroilning Eron hujumini qo‘llab-quvvatlash uchun Kiyevga qurol yetkazib berishni qayta yo‘naltirishga ochiq ekanligini bildirdi. Rubio Zelenskiyning AQSh Ukrainadan Rossiyaga Donbas viloyatini berishni talab qilayotgani haqidagi bayonotlarini rad etdi, bu esa AQSh rejimi ichidagi qarama-qarshilikni ochib berdi.
Rubio shuningdek, AQSh va Isroil Eronni hujum qilgandan so‘ng, agar kerak bo‘lsa, Ukrainaga yordamni qayta yo‘naltirish mumkinligini aytdi, bu esa Kiyevga qo‘llab-quvvatlashning kelajagi haqida savollar tug‘diradi. Bu vaziyat urushning davom etishi va tinchlikka intilishlar murakkablashganligini ko‘rsatmoqda.

Российские войска в субботу утром нанесли ракетные удары по украинским городам Одесса и Кривой Рог, в результате чего погибли как минимум четыре человека и десятки получили ранения. Атаки повредили жилые районы, родильный дом и промышленный объект, что подчеркивает продолжающуюся эскалацию конфликта без видимых перспектив быстрого разрешения.
В Одессе, по словам главы военной администрации Сергея Лысака, один человек скончался в больнице от полученных травм, 11 человек, включая ребенка, были ранены. Повреждены крыша родильного дома, многоэтажные здания и дома в нескольких районах. Лысак сообщил о пожарах на верхних этажах жилого дома, поврежденных автомобилях и разбитых окнах и балконах в жилых зданиях, назвав это очередной атакой на гражданскую инфраструктуру.
В Кривом Роге, как заявил глава Днепропетровской областной администрации Александр Ганжа, утренний удар по промышленному объекту привел к гибели двух мужчин и ранению двух человек, а также вызвал пожары на объекте. Кроме того, украинская государственная энергетическая компания Нафтогаз сообщила в субботу, что российские дроны атаковали газодобывающие объекты в Полтавской области, убив одного человека, что указывает на расширение целей атак.
Эти смертоносные удары происходят на фоне зашедших в тупик дипломатических усилий по урегулированию кризиса, поскольку переговоры между Россией и Украиной не ведутся. В пятницу госсекретарь США Марко Рубио обвинил президента Украины Владимира Зеленского во лжи относительно требований США и выразил готовность перенаправить оружие для Киева в поддержку совместной атаки США и Израиля на Иран. Рубио отверг заявления Зеленского о том, что США требуют от Украины уступить Донбасс России, что выявило внутренние противоречия в американском режиме.
Рубио также заявил, что после атаки США и Израиля на Иран помощь Украине может быть перенаправлена, если это потребуется для интересов Америки, что ставит под сомнение будущую поддержку Киева. Эта ситуация иллюстрирует растущие вызовы для Украины, поскольку внимание мира смещается на другие конфликты, а надежды на быстрое прекращение войны угасают.