Potskhveriyaning so‘zlariga ko‘ra, zavod kelajakda Qozog‘iston neftidan ham foydalanishni rejalashtirmoqda, bu esa mahsulotlarni Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga eksport qilish imkoniyatini beradi. Zavod yiliga 1,2 million tonna neftni qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lib, uni 4,5 million tonnagacha kengaytirish mumkin. U o‘tgan yil dekabr oyida ishga tushirilgan.
Mart oyida Yevropa Ittifoqi BSPni Rossiya neftini qayta ishlagani uchun dastlabki sanksiya ro‘yxatiga kiritgan edi, ammo Gruziya hukumatining Rossiya xom ashyosidan butunlay voz kechish to‘g‘risidagi kafolatlari ortidan kompaniya ro‘yxatdan chiqarildi. Bu voqea Gruziyaning Yevropa Ittifoqi bilan munosabatlarini murakkablashtirgan holda, mintaqaviy energiya oqimlarini qayta shakllantirishga urinishlarni aks ettiradi.
BSPning xalqaro bozordagi hamkorlari Saudi Aramco va Trafigura kompaniyalaridir. Kompaniya kelajakda “Yevro-5” standartidagi benzin, aviatoplivo va evrodizel ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda. Bu o‘zgarishlar Gruziyaning Rossiyaga qaramligini kamaytirish va Yevropa bozorlariga kirish uchun strategik harakat sifatida ko‘rilmoqda, ammo yangi tedarikchilardan barqaror yetkazib berish va iqtisodiy samaradorlikka ta‘siri haqida savollar qolmoqda.

Единственный нефтеперерабатывающий завод Грузии, принадлежащий компании Black Sea Petroleum (BSP), полностью откажется от российской нефти и перейдет на сырье из Туркменистана. Генеральный директор компании Давид Поцхверия в интервью Business Media заявил, что это решение связано с действующим запретом Европейского союза на импорт российских нефтепродуктов.
По словам Поцхверии, в дальнейшем предприятие также планирует использовать нефть из Казахстана, что позволит экспортировать продукцию в страны ЕС. Завод в Кулеви способен перерабатывать до 1,2 млн тонн нефти в год с возможностью расширения до 4,5 млн тонн и был запущен в декабре прошлого года.
В марте Европейский союз включил BSP в предварительный санкционный список за переработку российской нефти, однако позже компания была исключена после гарантий со стороны грузинских властей о полном отказе от российского сырья. Этот инцидент подчеркивает сложности в отношениях Грузии с ЕС и попытки перестройки региональных энергетических потоков.
Партнерами компании на международном рынке являются Saudi Aramco и Trafigura. В будущем BSP планирует наладить выпуск бензина стандарта «Евро-5», авиационного топлива и евродизеля. Эти изменения рассматриваются как стратегический шаг для снижения зависимости Грузии от России и доступа к европейским рынкам, но остаются вопросы о стабильности поставок от новых поставщиков и экономической эффективности.