Qirgʻizistonning Kant harbiy aerodromidan Rossiya Su-25 hujumchi samolyotining mashgʻulot parvozida ikkita oʻquv snaryadi nazoratsiz ravishda tushib qoldi. Voqea 31 mart kuni soat 17:25 atrofida sodir boʻlib, snaryadlar boʻsh yer maydoniga tushgan.
Qirgʻiziston Mudofaa vazirligi maʼlumotlariga koʻra, voqea natijasida halok boʻlganlar yoki vayronagarchiliklar qayd etilmagan. Biroq, bu hodisa mintaqadagi harbiy faoliyat xavfsizligi va Rossiya harbiy bazalarining faoliyati haqida jiddiy savollar tugʻdiradi.
Voqeadan soʻng, Kant aerodromidagi barcha mashgʻulot parvozlari vaqtincha toʻxtatildi. Voqea sabablarini aniqlash uchun maxsus komissiya tuzildi, shuningdek, Qirgʻizistonning huquqni muhofaza qiluvchi organlari va harbiy prokuraturasi tekshiruv olib bormoqda.
Kant aerodromi Rossiya Qurolli Kuchlarining MDH mamlakatlaridagi muhim strategik ob'ektlaridan biri boʻlib, u yerda Rossiya samolyotlari muntazam ravishda parvoz qiladi. Bu voqea Rossiyaning mintaqadagi harbiy mavjudligi va uning xavfsizlik protokollariga nisbatan shubhalarni kuchaytirmoqda.

Во время учебного полета российского штурмовика Су-25 с авиабазы Кант в Кыргызстане произошел несанкционированный сход двух учебных боеприпасов, которые упали на пустырь. Инцидент случился 31 марта около 17:25, по данным Министерства обороны Кыргызстана, жертв и разрушений не зафиксировано.
Однако данный случай вызывает серьезные вопросы о безопасности военной деятельности в регионе и функционировании российских военных объектов. После инцидента все учебные полеты на авиабазе Кант были временно приостановлены, что указывает на потенциальные системные проблемы в протоколах безопасности.
Для выяснения причин происшествия создана специальная комиссия, проверку также проводят правоохранительные органы и военная прокуратура Кыргызстана. Авиабаза Кант является ключевым стратегическим объектом Вооруженных Сил России в странах СНГ, где регулярно базируются российские самолеты.
Этот инцидент подчеркивает риски, связанные с военным присутствием России в Центральной Азии, и ставит под сомнение эффективность мер безопасности, применяемых на совместных объектах. Отсутствие жертв в данном случае не отменяет необходимости тщательного расследования и возможного пересмотра процедур.