Moskva sudi Germaniyaning Düsseldorf shahrida mashhur “Rosenmontag” paradlari uchun satirik haykal va platformalar yaratuvchi haykaltarosh Jak Tillyga nisbatan g‘ayrioddiy qaror chiqardi. Sud uni Rossiya Prezidenti Vladimir Putinni masxara qilgan va Rossiya qo‘shinlari haqida “soxta ma’lumot tarqatgan” deb topib, 8 yil 6 oylik qamoq jazosiga hukm qildi, shuningdek, 2300 AQSh dollariga teng jarima va 4 yillik ish taqiqini belgiladi.
Tillyning sud tomonidan tayinlangan advokati ishonchli dalillar yetishmasligini aytib, uni oqlashni so‘radi va mijjoziga sud jarayonlari haqida rasmiy xabar berilmaganligini ta’kidladi. Germaniyaning Moskvadagi elchixonasi bu jarayonni kuzatib bordi va qarorni “Rossiya hukumatining ifoda erkinligini jinoiylashtirish va ta’qib qilishining davom etishi” deb baholadi, butun ishni “absurd spektakl” deb atadi.
Haykaltarosh o‘zining odatiy hazil-mutoyiba uslubida javob berdi: “Endi hamma ko‘rib turibdiki, Rossiya rejimi qog‘oz figuralardan qo‘rqadi. Ular bu jazolar bilan o‘zlarini kulgu qilishmoqda va satirik tanqiddan qanchalik qo‘rqqanliklarini, qanchalik achinarli holatda ekanliklarini ko‘rmayaptilar.”
Bu voqea Germaniyada Lufthansa aviakompaniyasining 100 yilligi nishonlanayotgan va an’anaviy Pasxa tinchlik yurishlari boshlanayotgan bir paytda yuz berdi. Lufthansa o‘zining yuz yilligini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rmoqda, ammo Eron urushi tufayli yoqilg‘i narxlarining oshishi kompaniya istiqbollariga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, Germaniya hukumati yoqilg‘i narxlarini kuniga bir marta o‘zgartirish cheklovini joriy qildi, ammo iste’molchilar tashkilotlari bu qoida hali ham sezilarli tejamkorlik keltirmayotganini aytmoqda. Bundan tashqari, mamlakatda 900 mingdan ortiq suriyalik qochqinlarning 80 foizini uch yil ichida qaytarish maqsadi haqidagi munozaralar davom etmoqda, Suriya tashqi ishlar vaziri esa majburiy deportatsiyalarga qarshi ekanligini bildirdi.

Суд в Москве вынес беспрецедентный приговор немецкому скульптору Жаку Тилли, известному своими сатирическими инсталляциями для карнавальных парадов «Розенмонтаг» в Дюссельдорфе. Его признали виновным в «оскорблении религиозных чувств и распространении ложной информации о российских вооруженных силах» за карикатуры на президента Владимира Путина и высмеивание вторжения в Украину. Судья Константин Очиров назначил наказание в виде 8 лет 6 месяцев лишения свободы, штрафа в размере около 2300 долларов США и запрета на профессиональную деятельность сроком на 4 года.
Назначенный судом адвокат Тилли требовала оправдания, ссылаясь на отсутствие убедительных доказательств, и отмечала, что её клиент не был должным образом уведомлен о процессе. Посольство Германии в Москве, наблюдающее за процессом, заявило, что приговор демонстрирует, как «криминализация и преследование свободы слова со стороны российских властей продолжаются без снижения интенсивности», назвав всё дело «абсурдным спектаклем».
Сам скульптор отреагировал в свойственной ему ироничной манере: «Теперь всем видно, что российский режим боится картонных фигур. Они сами себя выставляют на посмешище этим приговором и не видят, насколько это жалко, насколько они боятся сатирической критики». Дело рассматривалось заочно, что вызвало вопросы о справедливости судопроизводства.
Этот инцидент происходит на фоне других событий в Германии: национальный авиаперевозчик Lufthansa готовится отметить 100-летний юбилей, но сталкивается с растущими экономическими трудностями из-за роста цен на топливо, связанного с войной в Иране. Одновременно по стране начинаются традиционные пасхальные марши мира, призывающие к дипломатическому урегулированию конфликтов и критикующие милитаризацию.
Внутриполитическая ситуация также остается напряженной: правительство ввело ограничение на изменение цен на топливо один раз в день, но потребительские организации заявляют, что это не приносит существенной экономии. Продолжаются дебаты о возвращении сирийских беженцев, где канцлер Фридрих Мерц упомянул цель возвращения 80% из более чем 900 000 сирийцев в течение трех лет, что вызвало критику и неоднозначную реакцию со стороны властей Сирии.