Rossiya qo‘shinlari tomonidan Ukrainaning janubiy port shahri Odesaga qilingan dron hujumlari natijasida dushanba kuni ertalab kamida uch kishi halok bo‘ldi va 15 kishi yaralandi. Mahalliy hokimiyatlar ma’lumotlariga ko‘ra, halok bo‘lganlar orasida 30 yoshli ayol, uning 2 yoshli qizi va 53 yoshli ayol bor, ular ko‘p qavatli turar-joy binosiga dron urilgandan keyin vafot etgan.
Odesa viloyati harbiy gubernatori Oleh Kiper: “Huquqni muhofaza qiluvchi organlar bosqinchilik davlatining tinch aholiga qarshi so‘nggi urush jinoyatlarini hujjatlashtirmoqda. Turar-joy binolari, muhim infratuzilma va ma’muriy binolar zarar ko‘rgan. Qutqaruv ishlari davom etmoqda; qulagan qatlamlar ostida odamlar qolgan bo‘lishi mumkin.” Ukraina havo mudofaasi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi Rossiya havo hujumida 141 dron ishtirok etgan, ulardan 114 tasi yo‘q qilingan.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy dushanba kuni mamlakatning hamkorlariga “dron va raketalarni yo‘q qilish darajasini oshirish uchun havo mudofaasini birgalikda kuchaytirish kerak” deb e’lon qildi. U, shuningdek, AQSh boshchiligidagi tinchlik tashabbuslari, qisman Yaqin Sharqdagi urush tufayli, to‘xtab qolganligini ta’kidlab, “Rossiya Ukrainaga bostirib kirishni to‘xtatish niyatida emas” deb qo‘shimcha qildi.
Shu bilan birga, Ukraina Rossiyaning neft eksport ob’ektlariga zarbalar berishni davom ettirmoqda, bu esa Moskvaga Yaqin Sharqdagi AQSh-Isroilning Eron urushi natijasida yetkazilgan zarar tufayli Rossiya neftiga bo‘lgan talab oshganidan foydalanishga to‘sqinlik qilish maqsadida amalga oshirilmoqda. Pasxa bayrami davomida Ukrainaning dron hujumlari Rossiyaning Leningrad viloyatidagi Primorsk, Moskvadan 450 km sharqdagi Nizhniy Novgorod yaqinidagi Kstovo va Qora dengiz porti Novorossiyskdagi neft ob’ektlariga qaratilgan, bu yerda Ukraina qurolli kuchlari dushanba kuni Rossiya harbiy kemasini urganini da’vo qilgan.
Front chizig‘ida, Ukraina bosh qo‘mondoni Oleksandr Sirskiy dushanba kuni o‘z kuchlari yanvar oyi oxiridan beri 480 kvadrat kilometr (deyarli 300 kvadrat milya) hududni ozod qilganini da’vo qildi. Biroq, u Telegram platformasida yozganidek, Rossiya qo‘shinlari Dnepropetrovsk viloyatida bufer zonani yaratishga urinishlarini davom ettirmoqda, Urushni O‘rganish Instituti (ISW) esa Ukrainaning qarshi hujumlari Donetsk viloyatidagi Pokrovsk yaqinida Rossiya harakatlarini buzayotganini ta’kidladi.

В результате атак российских дронов на южный украинский портовый город Одесса в понедельник утром погибли по меньшей мере три человека и 15 получили ранения. По данным местных властей, среди погибших — 30-летняя женщина, ее 2-летняя дочь и 53-летняя женщина, которые умерли после удара дрона по многоэтажному жилому дому.
Военный губернатор Одесской области Олег Кипер заявил: “Правоохранительные органы документируют последние военные преступления государства-агрессора против гражданского населения. Были повреждены жилые здания, критическая инфраструктура и административные строения. Спасательные операции продолжаются; под завалами могут оставаться люди.” По данным украинской ПВО, в последнем российском авиаударе участвовали 141 дрон, 114 из которых были перехвачены.
Президент Украины Владимир Зеленский в понедельник заявил, что партнерам страны “нужно совместно укреплять ПВО, чтобы уровень перехвата дронов и ракет продолжал расти.” Он также отметил, что мирные инициативы под руководством США в настоящее время застопорились, отчасти из-за войны на Ближнем Востоке, добавив: “У России нет намерения останавливать” вторжение в Украину, которое продолжается уже пятый год.
Тем временем Украина продолжает наносить удары по российским нефтеэкспортным объектам, стремясь помешать Москве извлечь выгоду из возросшего спроса на российскую нефть из-за сокращения поставок с Ближнего Востока в результате продолжающейся войны США и Израиля против Ирана. В пасхальные выходные поступили сообщения об украинских атаках дронами на нефтяные объекты в Приморске в Ленинградской области, Кстово под Нижним Новгородом, примерно в 450 км к востоку от Москвы, и в черноморском порту Новороссийск, где украинские военные в понедельник заявили об ударе по российскому военному кораблю.
На линии фронта главнокомандующий Украины Александр Сырский в понедельник заявил, что его силы освободили 480 квадратных километров (почти 300 квадратных миль) территории с конца января. Однако, как он написал в Telegram, российские войска продолжают попытки создать буферную зону в Днепропетровской области, а Институт изучения войны (ISW) сообщил, что украинские контратаки срывают российские усилия под Покровском в Донецкой области.