Britaniyaning The Times gazetasi AQSh va Isroil razvedka ma'lumotlariga tayangan holda, Eronning yangi oliy rahbari Mojtaba Xameneyi hushsiz holatda bo'lishi mumkinligi haqida xabar berdi. Gazetaning ma'lum qilishicha, bu ma'lumot Fors ko'rfazi davlatlaridagi ittifoqchilarga yuborilgan diplomatik notalarda aks etgan.
Noshirlikning xabariga ko'ra, Xameneyi shialar uchun muqaddas shahar Qumda hushsiz holatda bo'lib, mamlakatni boshqarish bo'yicha qarorlar qabul qilmayapti. Bu ma'lumot uning saylanganidan keyin birinchi marta joylashuvi haqida hujjat sifatida qayd etilgan, ammo Eron rasmiylari uning saylangan kundan boshlab hokimiyatda ekanligini ta'kidlaydi.
Ilgari G'arb OAVlari Xameneyining vafoti haqida ma'lumot tarqatgan edi, biroq Eronning O'zbekistondagi elchisi Muhammad Ali Eskandari bu xabarlarni rad etdi. Uning so'zlariga ko'ra, bunday mish-mishlar respublikadagi vaziyatni beqarorlashtirish kampaniyasining bir qismidir.
Bu holat Eron rahbariyatining ichki ahvoli va tashqi siyosatiga nisbatan keng qamrovli shubhalarni keltirib chiqaradi, chunki mamlakat mintaqaviy mojarolarda faol ishtirok etmoqda. Xabarlar Eronning siyosiy barqarorligi va kelajakdagi yo'nalishlari haqida savollarni tug'dirmoqda.

Британская газета The Times сообщила, основываясь на разведывательных данных США и Израиля, что новый верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи может находиться без сознания. По информации издания, эти сведения содержатся в дипломатических нотах, переданных союзникам в государствах Персидского залива.
Согласно публикации, Хаменеи пребывает в бессознательном состоянии в священном для шиитов городе Кум и не принимает решений по руководству страной. Этот документ якобы является первым указанием на его местонахождение с момента избрания, хотя иранские власти продолжают настаивать, что он находится у власти со дня своего назначения.
Ранее западные СМИ распространяли информацию о гибели Хаменеи, но посол Ирана в Узбекистане Мохаммад Али Эскандари опроверг эти сообщения. По его словам, такие слухи являются частью кампании по дестабилизации ситуации в республике.
Эта ситуация вызывает широкие сомнения относительно внутреннего состояния иранского руководства и его внешней политики, учитывая активное участие страны в региональных конфликтах. Сообщения поднимают вопросы о политической стабильности Ирана и его будущих направлениях.