Afg‘oniston va Pokiston o‘rtasida fevral oyida qayta boshlangan harbiy to‘qnashuvlar davom etmoqda. Pokiston Afg‘onistonni dushman jangarilarni boshpana berishda ayblaydi, Afg‘oniston esa bu ayblovlarni rad etib, bu muammoning Pokistonning ichki xavfsizlik muammosi ekanligini ta'kidlaydi.
Xitoyning Urumchi shahrida o‘tgan hafta payshanbadan boshlab ikki tomon o‘rtasida muzokaralar olib borilmoqda. Afg‘onistonning Tolibon boshqaruvidagi Tashqi ishlar vazirligi muzokaralarda "foydali" taraqqiyot qayd etilganini ma'lum qildi. Vazir Amirxon Muttoqiy Xitoy elchisi bilan uchrashib, Pekin vositachiligiga minnatdorchilik bildirdi.
Pokiston harbiy rahbariyati esa muzokaralar haqida bevosita javob bermadi. Buning o‘rniga, harbiy qo‘mondonlar yig‘ilishida "terrorchilarning boshpanalari va Afg‘oniston tuprog‘ining Pokistonga qarshi ishlatilishi hal qiluvchi yakuniga yetgunicha" harbiy operatsiyalarni davom ettirishga qasamyod qilindi.
BMTning Afg‘onistondagi gumanitar ishlar bo‘yicha idorasi hisob-kitoblariga ko‘ra, mojaro tufayli jami 94 ming kishi ko‘chirilgan, chegaraga yaqin ikki tumanning 100 ming aholisi fevraldan beri to‘liq ajralib qolgan. Bu ikki mamlakat o‘rtasidagi eng jiddiy to‘qnashuv hisoblanadi.
Afg‘oniston Pokistonni 17-mart kuni Kobuldagi giyohvand moddalarni davolash markaziga havo hujumi uyushtirganlikda ayblab, 400 dan ortiq odam halok bo‘lganini da'vo qildi. Pokiston esa bu da'volarni rad etib, "aniq harbiy ob'ektlar va terrorchilarni qo‘llab-quvvatlovchi infratuzilmani“ nishonga olganini aytdi. Ikki tomon Ramazon oyining oxiri bilan bog‘liq ravishda jangovar harakatlarni to‘xtatishga kelishib olgan.

Вооруженные столкновения между Афганистаном и Пакистаном возобновились в феврале, что привело к значительным жертвам с обеих сторон. Пакистан обвиняет афганские власти в укрывательстве враждебных боевиков, которые совершают нападения на пакистанскую территорию. Кабул отвергает эти обвинения, настаивая на том, что проблема терроризма является внутренним вопросом безопасности Пакистана.
Переговоры между двумя сторонами проходят в китайском городе Урумчи с прошлого четверга под эгидой Пекина. Министерство иностранных дел Афганистана, управляемое талибами, заявило о "полезном" прогрессе на переговорах. Временно исполняющий обязанности министра иностранных дел Афганистана Амирхан Муттаки встретился с послом Китая в Кабуле и поблагодарил Пекин за организацию и проведение диалога.
Пакистанская сторона не дала прямого ответа относительно хода переговоров. Вместо этого начальник штаба армии Пакистана фельдмаршал Асим Мунир провел встречу с высшим военным командованием, где было дано обещание продолжать военные операции до "окончательного прекращения использования афганской территории против Пакистана и ликвидации убежищ террористов".
По оценкам Управления ООН по координации гуманитарных вопросов в Афганистане, конфликт привел к перемещению 94 000 человек, при этом около 100 000 жителей двух афганских районов у границы оказались полностью отрезанными от внешнего мира с февраля из-за боевых действий. Нынешние столкновения считаются наиболее серьезными между двумя странами с момента возвращения талибов к власти в 2021 году.
Афганистан обвинил Пакистан в нанесении авиаудара по центру реабилитации наркозависимых в Кабуле 17 марта, в результате которого, по утверждениям Кабула, погибло более 400 человек. Пакистан отверг эти заявления, заявив, что удары были "точно нацелены на военные объекты и инфраструктуру поддержки террористов". Стороны договорились о приостановке боевых действий в связи с окончанием месяца Рамадан 18 марта.