Embraer E190 tipidagi samolyot 2024-yil 25-dekabrda Boku-Grozniy reysini amalga oshirar ekan, Qozog‘istonning Aqtau shahriga qulab tushdi. Voqea natijasida 38 kishi halok bo‘ldi, 29 kishi esa omon qoldi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, samolyot Grozniyga qo‘nish imkoniyatiga ega bo‘lmagan, chunki Kavkaz mintaqasiga ukrain dronlari hujumi tufayli yo‘nalishini Qozog‘istonga o‘zgartirgan edi. Halokatdan keyin samolyot fyuzelyajida ko‘plab o‘q izlari aniqlangan.
Bu hodisa Moskva va Boku o‘rtasidagi munosabatlarda keskin inqirozga sabab bo‘ldi, Ozarbayjon Rossiyadan halokat uchun javobgarlikni tan olishni talab qildi. 2025-yil oktyabr oyida Vladimir Putin samolyotning Rossiya havo hujumidan mudofaa tizimi tomonidan hujumga uchraganini tan oldi va Ilhom Aliyev bilan uchrashuvida halokat "texnik nosozlik" tufayli yuz berganini, ikkita raketa samolyotga to‘g‘ridan-to‘g‘ri tegmasdan, uning yaqinida portlaganini aytdi.
Hozirgi bayonot ikki davlat o‘rtasidagi kelishuvni rasmiylashtirishni anglatadi, ammo halokat sabablari va javobgarlik masalalari bo‘yicha bahslar davom etmoqda. Bu voqea mintaqaviy xavfsizlik va diplomatik munosabatlarga jiddiy ta’sir ko‘rsatdi, Ozarbayjonning Rossiyaga nisbatan ishonchsizligi oshdi.

В совместном заявлении министерств иностранных дел России и Азербайджана сообщается, что последствия крушения пассажирского самолёта Azerbaijan Airlines (AZAL) в декабре 2024 года "надлежащим образом урегулированы". В документе указано, что самолёт потерпел крушение в результате "случайного действия системы противовоздушной обороны на территории России", а также решён вопрос о компенсациях, хотя конкретные суммы не раскрываются.
Самолёт Embraer E190, выполнявший рейс из Баку в Грозный, разбился 25 декабря 2024 года в казахстанском Актау. В результате катастрофы погибли 38 человек, 29 выжили. По предварительным данным, лайнер не смог приземлиться в Грозном из-за атак украинских дронов на регионы Кавказа и был перенаправлен в Казахстан. После крушения на фюзеляже были обнаружены многочисленные следы от пуль.
Это происшествие вызвало серьёзный кризис в отношениях между Москвой и Баку, причём Азербайджан требовал от России признать ответственность за аварию. В октябре 2025 года Владимир Путин признал, что самолёт AZAL был атакован российской системой ПВО, и на встрече с Ильхамом Алиевым заявил, что причиной катастрофы стала "техническая неисправность", поскольку две выпущенные ракеты не попали прямо в самолёт, а взорвались в десяти метрах от него.
Текущее заявление формализует соглашение между двумя странами, но вопросы о причинах катастрофы и распределении ответственности остаются предметом дискуссий. Инцидент оказал значительное влияние на региональную безопасность и дипломатические отношения, усиливая напряжённость и недоверие Азербайджана к России.