O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-aprel kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan Xalqaro Orolni qutqarish jamg‘armasi (MFSA) asoschi davlatlar rahbarlari Kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi. Yig‘ilishda Qozog‘istonning 2023–2026-yillardagi MFSA raisligi yakunlari ko‘rib chiqildi va Orol dengizi havzasidagi ekologik ahvolni yaxshilash, suv resurslarini boshqarish va ijtimoiy-iqtisodiy vaziyat masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston rahbari o‘z nutqida MFSA noyob mintaqaviy tuzilma sifatida faoliyat ko‘rsatayotganini va iqlim o‘zgarishi va suv iste’molining oshishi tufayli Markaziy Osiyoda suv tanqisligi kuchaygan sharoitda uning roli ortib borayotganini ta’kidladi. Shavkat Mirziyoyev: “Mutaxassislarning baholashiga ko‘ra, 2040-yilga kelib Orol dengizi havzasidagi suv resurslari tanqisligi deyarli ikki baravar – yiliga 20 milliard kubometrgacha oshishi mumkin. Bu ichimlik suvi bilan ta’minlash, ekologiya, qishloq xo‘jaligi, energetika va ijtimoiy barqarorlik uchun qo‘shimcha xavflar tug‘diradi”, dedi.
Yig‘ilishda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston rahbarlari ham chiqish qildilar. Tadbir natijasida davlat rahbarlari Ostona deklaratsiyasini, Qozog‘iston raisligi yakunlari to‘g‘risidagi qarorni, 26-martni Xalqaro Orol dengizi, Amudaryo va Sirdaryo kuni deb e’lon qilish to‘g‘risidagi qarorni, shuningdek O‘zbekiston Prezidentini 2027–2029-yillar uchun MFSA prezidenti etib saylash to‘g‘risidagi qarorni imzoladilar. Bu O‘zbekistonning kelgusi uch yil davomida MFSA rahbariyatini qo‘lga olishini anglatadi, bu esa mintaqaviy suv muammolari va ekologik inqirozlarga qarshi kurashda muhim rol o‘ynaydi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 22 апреля принял участие в очередном заседании Совета глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала (МФСА) в Астане. На заседании были подведены итоги председательства Казахстана в МФСА в 2023–2026 годах, а также обсуждены актуальные вопросы улучшения экологической ситуации, управления водными ресурсами и социально-экономического положения в бассейне Аральского моря.
В своём выступлении глава Узбекистана отметил, что МФСА действует как уникальная региональная структура, и его роль возрастает в условиях усиления дефицита воды в Центральной Азии, вызванного изменением климата и ростом водопотребления. Шавкат Мирзиёев заявил: «По оценкам экспертов, уже к 2040 году дефицит водных ресурсов в бассейне Аральского моря может увеличиться практически вдвое – до 20 миллиардов кубометров в год. Это создаёт дополнительные риски для питьевого водоснабжения, экологии, аграрного сектора, энергетики и социальной стабильности».
На заседании также выступили лидеры Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана. По итогам мероприятия главы государств подписали Астанинскую декларацию, решения об итогах председательства Казахстана, об объявлении 26 марта Международным днём Аральского моря, рек Амударьи и Сырдарьи, а также об избрании президента Узбекистана президентом МФСА на 2027–2029 годы. Это означает, что Узбекистан возьмёт на себя руководство фондом на ближайшие три года, что подчёркивает его растущую роль в решении региональных водных и экологических кризисов.