️ Lufthansa payshanba kuni foydasiz yo‘nalishlarni bekor qilib, asosiy Frankfurt va Myunxen aeroportlariga parvozlarga e’tibor qaratishini ma’lum qildi. Bu taxminan 40 ming tonna aviayoqilg‘ini tejash imkonini beradi.
️ Aviakompaniya avvalroq CityLine sho‘ba korxonasidagi 27 ta samolyotni rejadan oldin yerga qo‘yishini bildirgan edi. Yoqilg‘i inqirozi AQSh va Eron o‘rtasidagi Hormuz bo‘g‘ozidagi keskinlik tufayli yuzaga kelgan — bu muhim suv yo‘li orqali dunyodagi neft va suyultirilgan gazning beshdan bir qismi tashiladi.
️ Aviayoqilg‘i narxi fevral oxirida AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi boshlanganidan beri ba’zi bozorlarda ikki barobardan ko‘proq oshdi. Yevropa aviakompaniyalari yoqilg‘i narxining oshishidan ayniqsa zarar ko‘rmoqda, chunki bu ularning eng katta xarajatlaridan biri va ular Yaqin Sharqdan importga qattiq bog‘liq.
️ Yevropaga aviayoqilg‘i importining 75 foizi ushbu mintaqadan keladi, shuning uchun har qanday uzoq muddatli uzilish alohida qiyinchilik tug‘diradi. Lufthansa “kelgusi haftalar uchun” yetarli yoqilg‘i zaxirasiga ega ekanligini va yoz mavsumi uchun barqaror ta’minotni saqlash choralarini ko‘rayotganini ma’lum qildi.
️ Global aviayoqilg‘i narxi fevral oxiridagi barrel uchun 99 dollardan aprel boshida 209 dollargacha ko‘tarildi. Sayohatchilar uchun bu yozgi mavsumda kamroq reys variantlari va yuqori narxlarni anglatadi, chunki ko‘plab aviakompaniyalar bagaj to‘lovlarini oshirdi yoki yoqilg‘i qo‘shimcha to‘lovlarini joriy qildi.
️ Xalqaro energetika agentligi rahbari Fatih Birol o‘tgan hafta Yevropada “olti haftalik aviayoqilg‘i qolgan bo‘lishi mumkin” deb ogohlantirgan edi. Yevropa Ittifoqining energetika bo‘yicha komissari Dan Yorgensen urush Yevropaga har kuni 500 million yevroga tushayotganini va yoqilg‘i tanqisligi oylar, hatto yillar davom etishi mumkinligini aytdi.

️ Немецкая авиагруппа Lufthansa объявила о сокращении 20 000 коротких рейсов до октября из-за роста цен на нефть, вызванного войной с Ираном, и опасений нехватки авиатоплива в некоторых странах.
️ В четверг Lufthansa заявила, что отменит менее прибыльные маршруты и сосредоточится на рейсах в/из своих узловых аэропортов во Франкфурте и Мюнхене, что позволит сэкономить около 40 000 тонн авиатоплива.
️ Ранее компания сообщила о досрочном выводе из эксплуатации 27 самолетов в своем дочернем подразделении CityLine. Топливный кризис вызван продолжающимся противостоянием США и Ирана в Ормузском проливе — жизненно важном водном пути, через который обычно перевозится пятая часть мировых поставок нефти и сжиженного природного газа.
️ Цены на авиатопливо на некоторых рынках более чем удвоились с конца февраля, когда началась американо-израильская война против Ирана. Европейские авиакомпании особенно страдают от роста цен, поскольку авиатопливо является одной из их крупнейших статей расходов, и они сильно зависят от импорта с Ближнего Востока.
️ Около 75% европейского импорта авиатоплива поступает из этого региона, что делает любые длительные перебои особенно сложными. Lufthansa заявила, что обеспечила достаточное количество авиатоплива «на ближайшие недели» и принимает меры для стабильных поставок летом.
️ Мировая цена авиатоплива выросла с примерно 99 долларов за баррель в конце февраля до 209 долларов за баррель в начале апреля. Для путешественников это означает меньше вариантов рейсов и более высокие сборы в пиковый летний сезон: многие авиакомпании повысили плату за багаж или ввели топливные сборы.
️ Глава Международного энергетического агентства Фатих Бироль на прошлой неделе предупредил, что в Европе «осталось, возможно, шесть недель авиатоплива». Комиссар ЕС по энергетике Дан Йоргенсен заявил, что война обходится Европе в 500 миллионов евро в день, а дефицит топлива может сохраняться месяцами или даже годами.