AQShning Vashington shahridagi Hilton mehmonxonasida 5-aprel kuni kechqurun Oq uy matbuot kotiblari kechki ovqati chog‘ida qurolli hujum sodir bo‘ldi. Gumonlanuvchi 31 yoshli Koul Tomas Allen politsiya bilan otishmadan so‘ng hibsga olindi. Hodisa natijasida bir politsiyachi yaralandi, ammo uning hayoti xavf ostida emas.
AQShning amaldagi bosh prokurori Todd Blansh NBC News telekanaliga bergan intervyusida, gumonlanuvchining maqsadi prezident Donald Tramp va uning ma’muriyati a’zolarini nishonga olish bo‘lganini aytdi. FBI jinoyat va terrorizm bo‘limlari tergovni olib bormoqda.
Prezident Tramp sahna orqasiga xavfsizlik xodimlari tomonidan olib ketilgan. Keyinroq u matbuotga bergan bayonotida “bu kasbdan xavfliroq kasb yo‘q” deb ta’kidladi. Oq uy esa Trampning “qo‘rqmas” ekanligini va u bilan birga vazirlar ham hujumdan omon qolganini ma’lum qildi.
Oq uy matbuot kotiblari assotsiatsiyasi prezidenti Veyjia Jiang hodisani “dahshatli” deb atadi va maxfiy xizmatga minnatdorchilik bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, kelgusi tadbirlar bo‘yicha qarorlar qabul qilinadi.
Gumonlanuvchi Los-Anjelesdan Chikagoga, u yerdan Vashingtonga poyezdda kelgan. Uning Kaliforniyadagi uyida tintuv o‘tkazilmoqda. Rasmiylar uning federal xodimga hujum qilish va zo‘ravonlik jinoyati chog‘ida qurol ishlatish moddalari bilan 7-aprel kuni sudga berilishini aytishdi.
Bu Trampga qarshi uchinchi suiqasd urinishi hisoblanadi. 2024-yil iyulida Pensilvaniyadagi mitingda uning qulog‘iga o‘q tegdi, sentyabrda esa Florida shtatidagi golf klubida yana bir gumonlanuvchi qo‘lga olingan edi.
Hodisa dunyo yetakchilari tomonidan qoralandi. Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer “demokratik institutlar va matbuot erkinligiga qarshi har qanday hujumni qattiq qoralash” kerakligini aytdi. Kanada bosh vaziri Mark Karni va Avstraliya bosh vaziri Entoni Albanese ham Tramp va ishtirokchilarning xavfsizligidan xursand ekanliklarini bildirdi.

Вечером 5 апреля в отеле Washington Hilton в Вашингтоне произошла стрельба во время ужина Ассоциации корреспондентов Белого дома. Подозреваемый, 31-летний Коул Томас Аллен, был арестован после перестрелки с полицией. Один офицер ранен, его жизнь вне опасности.
Исполняющий обязанности генерального прокурора США Тодд Бланш заявил NBC News, что предварительные данные указывают на то, что подозреваемый целился в президента Дональда Трампа и членов его администрации. Расследование ведут ФБР и антитеррористическая группа.
Президент Трамп был срочно эвакуирован со сцены. Позже он заявил журналистам: «Не могу представить более опасной профессии». Белый дом подтвердил, что Трамп и члены кабинета «выжили после попытки убийства».
Глава Ассоциации корреспондентов Белого дома Вейцзя Цзян назвала атаку «ужасающей» и поблагодарила Секретную службу за защиту тысяч гостей. Она сообщила, что совет ассоциации обсудит дальнейшие планы.
Подозреваемый прибыл в Вашингтон на поезде из Лос-Анджелеса через Чикаго. В его доме в Калифорнии проходят обыски. Ожидается, что 7 апреля ему предъявят обвинения в нападении на федерального офицера и использовании оружия при совершении насильственного преступления.
Это третья попытка покушения на Трампа. В июле 2024 года пуля задела его ухо на митинге в Пенсильвании, а в сентябре 2024 года подозреваемый был замечен у его гольф-клуба во Флориде.
Мировые лидеры осудили инцидент. Премьер-министр Великобритании Кир Стармер заявил, что «любая атака на демократические институты и свободу прессы должна быть решительно осуждена». Премьер-министр Канады Марк Карни и премьер-министр Австралии Энтони Албаниз выразили облегчение, что Трамп и присутствующие в безопасности.