Pokiston va Afg‘oniston bir-birlarini yangi transchegaraviy hujumlar uyushtirishda aybladi. Afg‘oniston Tolibon hukumati sharqiy Kunar viloyatida to‘rt kishi halok bo‘lganini ma’lum qildi. Pokiston rasmiylari Janubiy Vaziristonda kamida uch nafar tinch aholi o‘q otish natijasida yaralanganini xabar qildi.
Zo‘ravonlikning qayta tiklanishi qo‘shnilar o‘rtasidagi mo‘rt tinchlik muzokaralariga tahdid solmoqda. Mamlakatlar mart oyida bir necha haftalik halokatli to‘qnashuvlarni to‘xtatgan mo‘rt sulhga kelishgan edi.
Tolibon matbuot kotibi o‘rinbosari Hamdulla Fitrat Pokiston armiyasi minomyot va raketa hujumlarini amalga oshirib, 45 kishini yaralaganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, talabalar, ayollar va bolalar jarohatlangan, Kunar viloyati markazi Asadoboddagi uylar va Sayid Jamoliddin Afg‘oniy universiteti o‘qqa tutilgan.
“Biz Pokiston harbiy rejimining oddiy odamlar, akademik va ta’lim muassasalarini nishonga olgan ushbu hujumlarini qat’iy qoralaymiz va ularni kechirilmas urush jinoyatlari deb e’lon qilamiz”, dedi matbuot kotibi ijtimoiy tarmoqlarda.
Pokiston Axborot vazirligi bu xabarni “ochiq yolg‘on” deb rad etdi va universitetga hech qanday hujum bo‘lmaganligini ta’kidladi. Chegara qo‘shinlari vakili Janubiy Vaziristondagi voqeani sulh e’lon qilinganidan beri eng jiddiy to‘qnashuv deb ta’rifladi.
Zarbalar Xitoy vositachiligida o‘tgan tinchlik muzokaralarida sulhga kelishilganidan keyingi birinchi yirik hujum bo‘ldi. Turkiya, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari va Saudiya Arabistoni ham mojaroni to‘xtatishga harakat qilgan.
Xavfsizlik masalalari asosiy muammo bo‘lib qolmoqda, ayniqsa Pokistonning Afg‘onistondan Tehrik-e-Tolibon Pokiston (TTP) qurolli guruhini cheklash talabi. TTP Afg‘onistondagi bazalaridan muntazam halokatli hujumlar uyushtirib kelmoqda.
Islomobod Tolibon hukumatini TTPga boshpana berishda ayblaydi. Biroq Kobul bu ayblovni rad etib, Pokiston dushman guruhlarni himoya qilayotganini va Afg‘oniston suverenitetini hurmat qilmayotganini ta’kidlaydi.
Qo‘shnilar o‘rtasidagi chegara oktyabr oyidagi halokatli transchegaraviy zo‘ravonlik ikki tomonlama savdoni muzlatib qo‘yganidan beri asosan yopiq qolmoqda. Fevral oyida Afg‘onistonning 2640 km uzunlikdagi Durand chizig‘i bo‘ylab Pokiston armiyasiga qarshi operatsiyasi eng og‘ir to‘qnashuvlarni keltirib chiqardi.
Pokiston Afg‘oniston poytaxti Kobul va boshqa shaharlarga havo hujumlarini amalga oshirib, ikki davlat “ochiq urush” holatida ekanligini e’lon qildi. Mart oyida Eid al-Fitr bayramida sulh kelishilgan edi.
Vositachi Xitoy keyinchalik urushayotgan tomonlar keskinlashuvdan qochishga kelishganini aytdi, ammo afg‘onlar vaqti-vaqti bilan zo‘ravonlik haqida xabar berishdi. Zo‘ravonlikning yangi avj olishi yakshanba kuni Afg‘onistonning Spin Boldak chegara shahri yaqinida Pokiston harbiylari tomonidan bolaning otib o‘ldirilishi bilan bog‘liq.

Пакистан и Афганистан обвинили друг друга в новых трансграничных атаках. Власти Афганистана, контролируемые талибами, заявили в понедельник, что четыре человека погибли в результате нападений в восточной провинции Кунар. Пакистанские чиновники сообщили как минимум о трех раненых мирных жителях в результате стрельбы в Южном Вазиристане.
Возобновление насилия угрожает хрупким мирным переговорам между соседями. В марте страны договорились о хрупком прекращении огня, которое остановило недели смертоносного насилия.
Заместитель пресс-секретаря талибов Хамдулла Фитрат заявил, что пакистанские военные нанесли минометные и ракетные удары, в результате которых 45 человек получили ранения. По его словам, среди пострадавших — студенты, женщины и дети, а также были обстреляны дома и Университет имени Сайеда Джамалуддина Афгани в столице провинции Кунар Асадабаде.
«Мы решительно осуждаем эти атаки пакистанского военного режима, в ходе которых были атакованы простые люди, академические и образовательные учреждения, и объявляем их непростительными военными преступлениями», — написал представитель в соцсетях.
Министерство информации Пакистана отвергло это сообщение как «вопиющую ложь» и настояло на том, что атаки на университет не было. Представитель пограничных сил страны назвал инцидент в Южном Вазиристане самым серьезным столкновением с момента объявления перемирия.
Удары стали первой крупной атакой после того, как стороны договорились прекратить насилие на мирных переговорах в прошлом месяце при посредничестве Китая. Турция, Катар, Объединенные Арабские Эмираты и Саудовская Аравия также предприняли усилия для прекращения конфликта.
Вопросы безопасности остаются камнем преткновения, особенно требование Пакистана ограничить деятельность вооруженной группировки «Техрик-е Талибан Пакистан» (ТТП), которая совершает регулярные смертоносные атаки со своих баз в Афганистане.
Исламабад обвиняет правительство талибов в укрывательстве ТТП. Однако Кабул отвергает эти обвинения, утверждая, что Пакистан укрывает враждебные группы и не уважает суверенитет Афганистана.
Граница между соседями остается в основном закрытой с октября, когда смертоносное трансграничное насилие заморозило двустороннюю торговлю. Самые тяжелые бои за последние годы начались в феврале после операции Афганистана против пакистанских военных вдоль 2640-километровой линии Дюранда.
Пакистан нанес авиаудары по столице Афганистана Кабулу и другим городам, заявив, что две страны находятся в состоянии «открытой войны». Перемирие было согласовано в марте во время мусульманского праздника Ид аль-Фитр.
Посредник Китай позже заявил, что враждующие стороны договорились избегать эскалации, но афганцы с тех пор сообщали о спорадическом насилии. Новая вспышка насилия, как сообщается, связана с убийством ребенка пакистанскими военными в воскресенье недалеко от афганского приграничного города Спин-Болдак.