Kanadaning g‘arbiy Alberta provinsiyasidagi separatistlar mamlakatdan ajralib chiqish bo‘yicha referendum o‘tkazish uchun yetarli imzo to‘plaganliklarini e’lon qildi.
Yetakchi separatistlar saylov organlariga taxminan 300 ming imzo topshirganliklarini ma’lum qildi. Bu referendum o‘tkazish uchun zarur bo‘lgan 178 ming imzodan ancha ko‘p.
“Bu Alberta tarixida tarixiy kun”, dedi separatistlar yetakchisi Mitch Silvestr. “Bu keyingi qadamga birinchi qadam — biz uchinchi bosqichni bosib o‘tdik, endi Stenli kubogi finalidamiz”, deb qo‘shimcha qildi u xokkey turniriga ishora qilib.
Ovoz berish mustaqillik foydasiga bo‘lsa ham, noaniq va uzoq davom etadigan jarayon, jumladan, mumkin bo‘lgan huquqiy e’tirozlar va federal hukumat bilan muzokaralar kutilmoqda.
Alberta Bosh vaziri Daniella Smit imzolar yetarli bo‘lsa, ovoz berishni o‘tkazishga rozi bo‘lgan, ammo o‘zi Kanadadan mustaqillikni qo‘llab-quvvatlamaydi. Agar taklif byulletenlarga chiqsa, saylovchilardan “Alberta Kanadaning bir qismi bo‘lishni to‘xtatib, mustaqil davlatga aylanishiga rozimisiz?” degan savolga javob berish so‘raladi.
Imzo talabining bajarilishi referendum bo‘lishini kafolatlamaydi. Saylov organi hali imzolarni tekshirishi kerak, bu jarayon sud qarori bilan to‘xtatilgan. Mahalliy guruhlar ajralish ularning shartnoma huquqlarini buzishi haqida da’vo bilan chiqqan.
So‘rovnomalar aholining taxminan 30 foizi mustaqillikni qo‘llab-quvvatlashini ko‘rsatmoqda. Alberta separatizmi o‘nlab yillar davomida provinsiya madaniyatining bir qismi bo‘lib, asosan neftga boy mintaqaning Ottavadan noroziligiga asoslangan.
“Biz Kanadaning qolgan qismiga o‘xshamaymiz. Biz 100 foiz konservativmiz. Bizni biz kabi o‘ylamaydigan liberallar boshqaradi”, dedi Silvestr. “Ular bizning sanoatimizni yopishga harakat qilmoqda”, deb qo‘shimcha qildi u.
AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyatining qo‘llab-quvvatlash izhorlari separatistlar harakatini kuchaytirgan bo‘lsa-da, tanqidlarga sabab bo‘lmoqda. Mustaqillik tarafdori tarixchi Maykl Vagner bu “siyosiy madaniyatimizdagi doimiy o‘zgarish” ekanini aytdi.
Provinsiya miqyosidagi ovoz berish oktyabr oyida bo‘lishi mumkin, ammo mahalliy guruhlarning huquqiy e’tirozlari jarayonni to‘xtatishi mumkin.

Сепаратисты в западной канадской провинции Альберта объявили о сборе достаточного количества подписей для проведения референдума о выходе из состава страны.
Лидеры сепаратистов заявили, что на этой неделе они официально передали избирательным органам около 300 тысяч подписей, что значительно превышает 178 тысяч, необходимых для рассмотрения вопроса о референдуме.
«Это исторический день в истории Альберты», — заявил лидер сепаратистов Митч Сильвестр. «Это первый шаг к следующему шагу — мы прошли третий раунд и теперь в финале Кубка Стэнли», — добавил он, ссылаясь на хоккейный турнир.
Даже если голосование будет в пользу независимости, последует неопределенный и затяжной процесс, включая возможные судебные иски и переговоры с федеральным правительством.
Премьер-министр Альберты Даниэль Смит заявила, что проведет голосование, если будет собрано достаточно подписей, хотя сама она не поддерживает независимость от Канады. Если предложение попадет в бюллетени, избирателей спросят: «Согласны ли вы, чтобы провинция Альберта перестала быть частью Канады и стала независимым государством?»
Выполнение требования по подписям не гарантирует проведение референдума. Избирательный орган должен проверить имена подписавшихся, процесс приостановлен судебным решением. Коренные группы также подали иск, утверждая, что отделение нарушит их договорные права.
Опросы показывают, что около 30 процентов жителей поддерживают независимость. Сепаратизм в Альберте существует десятилетиями, движимый недовольством Оттавой со стороны богатой нефтью провинции.
«Мы не такие, как остальная Канада. Мы на 100 процентов консервативны. Нами правят либералы, которые думают не так, как мы», — заявил Сильвестр. «Они пытаются закрыть нашу промышленность», — добавил он.
Выражения поддержки от администрации президента США Дональда Трампа, который предположил, что Канада должна стать американским штатом, вызвали критику, что сепаратисты подрывают канадское единство. Независимый историк Майкл Вагнер назвал это «постоянным изменением нашей политической культуры».
Общепровинциальное голосование может состояться уже в октябре, но судебные иски коренных народов могут сделать процесс бессмысленным.