Afg‘oniston hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatning sharqiy qismida Pokiston artilleriyasi va minomyot o‘qlari natijasida bir oilaning to‘rt a’zosi, shu jumladan ikki bola halok bo‘lgan. Halok bo‘lganlarning tarkibida bir ayol, bir erkak, bir qiz va bir o‘g‘il bola bor.
Hukumatning o‘rinbosari matbuot kotibi Hamdulloh Fitrat bu voqea ertalab Xost viloyatining Sadqo qishlog‘ida sodir bo‘lganini va Pokistonning ataylab fuqarolik uylari va ko‘chmanchilarning chodirlarini nishonga olganini da’vo qildi. U X (sobiq Twitter) sahifasida yozgan xabarida, shuningdek, uch bolaning yaralanganini qayd etdi.
Pokiston tomoni esa o‘z operatsiyalarini ehtiyotkorlik bilan olib borib, fuqarolarga zarar yetkazilmasligini ta’minlaganini bildiradi. Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Taxir Husayn Andrabi Pokistonning “nishonlangan operatsiyalarni qat’iy nazorat tamoyili asosida olib borib, hech bir fuqaroga zarar yetkazilmasligini ta’minlaganini” aytdi.
Bu voqea 26-fevraldan boshlangan chegaradagi to‘qnashuvlarning davomi hisoblanadi. Afg‘oniston hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, shu kunga qadar Afg‘oniston tomonda yetti kishi halok bo‘lgan. BMTning Afg‘onistondagi missiyasi esa 26-fevraldan 5-martgacha bo‘lgan davrda Pokiston harbiy operatsiyalari natijasida 56 fuqaro, shu jumladan 24 bolaning halok bo‘lganini ma’lum qilgan.
Pokiston Afg‘onistonni Pokiston Toliboni va Xuroson viloyatidagi IShID (ISIL) filiali jangchilariga boshpana berishda ayblaydi, Afg‘oniston hukumati esa bu ayblovlarni rad etadi. To‘qnashuvlar natijasida 115 mingga yaqin odam uylarini tark etishga majbur bo‘lgan.

Правительство Афганистана заявило, что в результате артиллерийского и миномётного огня Пакистана на востоке страны погибли четыре члена одной семьи, включая двоих детей. Среди погибших — одна женщина, один мужчина, одна девочка и один мальчик.
Заместитель официального представителя правительства Хамдуллах Фитрат сообщил, что инцидент произошёл рано утром в деревне Садко провинции Хост, обвинив Пакистан в преднамеренном обстреле гражданских домов и палаток кочевников. В своём сообщении на X (бывший Twitter) он также отметил, что трое детей получили ранения.
Пакистанская сторона, в свою очередь, утверждает, что проводит операции с должной осмотрительностью, обеспечивая отсутствие вреда гражданским лицам. Официальный представитель Министерства иностранных дел Тахир Хусейн Андраби заявил журналистам, что Пакистан осуществлял «точечные операции с принципом строгой проверки и гарантией, что ни один гражданский не пострадает».
Этот инцидент является продолжением пограничных столкновений, начавшихся 26 февраля. По данным афганских властей, к настоящему времени на афганской стороне погибли семь человек. Миссия ООН в Афганистане сообщила, что в период с 26 февраля по 5 марта в результате пакистанских военных операций погибли 56 гражданских лиц, включая 24 ребёнка.
Пакистан обвиняет Афганистан в укрывательстве боевиков «Талибана» Пакистана и филиала ИГИЛ (ИГ) в провинции Хорасан, что афганские власти отрицают. В результате столкновений около 115 000 человек были вынуждены покинуть свои дома.