Falastin qurolli guruhi Hamas, o‘zining asosiy ittifoqchisi bo‘lgan Eronga nisbatan kamdan-kam uchraydigan murojaat qilib, Fors ko‘rfazi davlatlariga hujum qilishni to‘xtatishga chaqirdi. Guruh rasmiy bayonotida "Eron birodarlarimiz qo‘shni davlatlarga nishonlanmaganligiga ishonch hosil qilishlari"ni talab qildi va mintaqa davlatlari "birodarlik aloqalarini saqlash uchun hamkorlik qilishlari" kerakligini ta'kidladi.
Shu bilan birga, Hamas G‘ozoni boshqaruvchi tashkilot sifatida Eronning AQSh va Isroil tomonidan davom etayotgan hujumlarga qarshi o‘zini himoya qilish huquqini tasdiqladi. Eron hukumatining o‘z javob hujumlari "Amerika ob'ektlari"ga qaratilgan deb da'vo qilgan bo‘lsa-da, ko‘plab hujumlar fuqarolik infratuzilmasiga zarar yetkazdi va o‘tgan ikki hafta ichida ko‘plab qo‘shni davlatlar dron va raketa zarbalarini his qildi.
Hamasning bayonotiga ko‘ra, mintaqadagi urush "chuqur tashvish" bilan kuzatilmoqda va guruh "barcha davlatlar va xalqaro tashkilotlarni [urushni] darhol to‘xtatish uchun ishlashga" chaqirdi. Eron hali bu bayonotga rasmiy izoh bermagan. Hozirgacha mintaqada kamida 18 kishi halok bo‘ldi, ularning aksariyati xavfsizlik xodimlari yoki chet ellik ishchilardir, jumladan, Birlashgan Arab Amirliklari va Quvaytda har birida oltitadan, Ummon, Saudiya Arabistoni va Bahraynda esa ikkitadan o‘lim holatlari qayd etildi.
Hamas uchun Eron moliyaviy, qurol va siyosiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha eng katta homiydir va guruh "qarshilik o‘qi" ittifoqchisi hisoblanadi. Biroq, Turkiya va Qatar ham Hamasga sezilarli yordam beradi, ular so‘nggi paytlarda Eron hujumlariga duchor bo‘ldi. G‘ozoda ikki yildan ortiq davom etgan urushdan so‘ng, AQSh tomonidan joriy qilingan o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi o‘tgan oktyabr oyida kuchga kirdi, ammo kelishuvning keyingi bosqichlari bo‘yicha muzokaralar davom etmoqda, har ikki tomon bir-birini kelishuvni buzishda ayblaydi.

Палестинская вооруженная группировка ХАМАС обратилась к своему ключевому союзнику Ирану с редким призывом прекратить атаки на государства Персидского залива. В официальном заявлении группировка потребовала, чтобы "братья в Иране избегали нацеливания на соседние страны", подчеркнув, что все региональные государства должны сотрудничать "для сохранения уз братства".
В то же время ХАМАС, управляющий сектором Газа, подтвердил право Тегерана на самооборону против продолжающихся ударов со стороны США и Израиля. Иранские власти заявляют, что их ответные удары нацелены на "американские объекты" на территории залива, а не на сами соседние государства, однако многие атаки затронули гражданскую инфраструктуру, и за последние две недели удары дронов и ракет ощутили многие соседние страны.
ХАМАС заявил в субботу, что следит за войной в регионе с "глубокой озабоченностью" и призвал "все государства и международные организации работать над немедленным прекращением [войны]". Иран пока публично не прокомментировал это заявление. На данный момент в регионе погибло не менее 18 человек, большинство из которых — сотрудники безопасности или иностранные рабочие, включая шесть смертей в ОАЭ и шесть в Кувейте, а также по два случая в Омане, Саудовской Аравии и Бахрейне.
Иран является крупнейшим спонсором ХАМАС в плане финансирования, оружия и политической поддержки, и группировка входит в "ось сопротивления" Тегерана. Тем не менее, Турция и Катар, которые также подверглись недавним иранским атакам, оказывают ХАМАС значительную финансовую и политическую помощь. После более чем двухлетней разрушительной войны в Газе соглашение о прекращении огня, навязанное американским режимом, вступило в силу в октябре прошлого года, но переговоры о последующих этапах сделки продолжаются, при этом обе стороны обвиняют друг друга в почти ежедневных нарушениях.