AQShning mashhur chuqur dengiz qidiruvchisi Tommy Thompson, 1857-yilda cho‘kkan SS Central America kemasidan topilgan qimmatbaho tilla tangalarning joylashuvini oshkor qilishdan bosh tortgani uchun o‘n yil qamoqda o‘tirgandan so‘ng ozod qilindi. 73 yoshli Thompson 1988-yilda Janubiy Karolina qirg‘oqlarida „Oltin kema“ laqabli kemaning qoldiqlaridan millionlab dollarlik qazilma topgan edi.
Thompsonning loyihasiga sarmoya kiritgan investorlar uni va‘da qilingan daromadlardan mahrum qilganlikda ayblashdi. U 2015-yilda jinoyatchilik bo‘yicha qamoqqa olingan va sud buyrug‘iga bo‘ysunmaslik uchun jinoiy e‘tiroz qilgan. Sud unga 500 ga yaqin yo‘qolgan tilla tangalarning joylashuvini aytishni talab qilgan, ammo Thompson bu ma‘lumotni berishdan bosh tortgan.
SS Central America kemasi 1857-yilda San-Fransiskoda yangi zarb qilingan 30,000 funt oltinni sharqiy qirg‘oqka olib borayotganda cho‘kib ketgan. Bu hodisa 425 yo‘lovchi va ekipaj a‘zolarining hayotiga zomin bo‘lgan va 1857-yildagi moliyaviy vahima keltirib chiqargan. Thompson 161 investordan 12,7 million dollar yig‘ib, kemani topish uchun mablag‘ ajratgan, lekin investorlar daromad olishmagan.
Thompson 1988-yilda minglab tilla quymalar va tangalarni chiqargan, ularning ko‘p qismi 2000-yilda tilla marketing guruhiga taxminan 50 million dollarga sotilgan. Biroq, investorlar 2005-yilda da‘vo arizasi berib, daromad olmaganliklarini aytishgan. Keyinchalik, sud hujjatlarida Thompsonning dengiz tubidan chiqargan oltinlarning qiymati 400 million dollargacha baholangan.
Thompson 2012-yilda sudga chiqish talabi ortidan yo‘qolib ketgan va 2015-yilda Florida shtatidagi Boca Ratonda hamkori bilan birga qo‘lga olingan. Ular ikki yil davomida mehmonxonada yashagan, soxta ism ostida naqd pul to‘lagan va aniqlanmaslik uchun taksi va jamoat transportidan foydalangan. O‘tgan yili sud Thompsonning fuqarolik e‘tiroziga asoslangan jazoni tugatgan, chunki u hech qachon javob bermasligi mumkin deb hisoblangan.

Американский охотник за сокровищами Томми Томпсон, отказавшийся раскрыть местонахождение золотых монет с затонувшего в 1857 году корабля SS Central America, был освобожден из тюрьмы после десяти лет заключения. 73-летний Томпсон обнаружил в 1988 году у побережья Южной Каролины сокровища на миллионы долларов с корабля, известного как «Золотой корабль».
Инвесторы проекта Томпсона обвинили его в мошенничестве, утверждая, что он лишил их обещанной доли доходов. В 2015 году он был заключен в тюрьму по обвинению в неуважении к суду за отказ отвечать на вопросы о местонахождении около 500 пропавших золотых монет. Гражданские приговоры за неуважение к суду обычно являются неопределенными до тех пор, пока лицо не выполнит судебное постановление.
Корабль SS Central America затонул в 1857 году, перевозя 30 000 фунтов золота, отчеканенного в Сан-Франциско. Эта катастрофа унесла жизни 425 пассажиров и членов экипажа и способствовала финансовой панике 1857 года. Томпсон собрал 12,7 миллиона долларов от 161 инвестора для поиска корабля, но инвесторы не получили обещанных доходов.
В 1988 году Томпсон и его команда подняли тысячи золотых слитков и монет, большая часть которых была продана в 2000 году маркетинговой группе по золоту примерно за 50 миллионов долларов. Однако инвесторы подали в суд в 2005 году, заявив, что не получили выручки от продажи сокровищ. Позже в уголовном деле утверждалось, что золото, поднятое Томпсоном, могло стоить до 400 миллионов долларов.
Томпсон исчез в 2012 году после требований явиться в суд и после нескольких лет в бегах был арестован в 2015 году в Бока-Ратон, Флорида, вместе со своим сообщником. Они жили в отеле в течение двух лет, оплачивая номер наличными под вымышленным именем и используя такси и общественный транспорт, чтобы избежать обнаружения. В прошлом году суд согласился прекратить гражданский приговор Томпсону, аргументируя это тем, что он, вероятно, никогда не даст ответа.