Isroil Livan shimoli-sharqidagi Younine shahrida sodir etgan hujum natijasida sakkiz kishi, jumladan uch nafar bolaning halok bo‘lgani haqida BBC hisobot berdi. Hujum chog‘ida oila Ramazon ro‘zasini ochish uchun yig‘ilgan edi. Vayronalar orasida bolalar o‘yinchoqlari, shirinliklar va Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh guruhining sariq bayrog‘i ko‘rinadi.
Isroil harbiylari BBCga bergan bayonotida ular "Hizbulloh terrorchilik infratuzilmasi va uning amaliyotchilari"ni nishonga olganini aytdi. Biroq, mahalliy aholi va qarindoshlar bu da‘voni rad etib, halok bo‘lganlar oddiy fuqarolar ekanligini ta‘kidladi. Livan sog‘liqni saqlash vazirligi hujumda sakkiz nafar tinch aholi halok bo‘lganini tasdiqladi, mahalliy rasmiy esa harbiy tekshiruvda "hech qanday qurol yoki harbiy buyumlar" topilmaganini aytdi.
Mahalliy cho‘pon BBCga hujumdan keyin ko‘chada tananing bo‘laklari sochilganini va u ularni yig‘ib, birinchi yordamchilarga topshirganini aytdi. Uning qizi halok bo‘lgan bolalardan birining do‘stasi bo‘lib, voqeadan keyin to‘g‘ri ovqatlanmayapti. Yaqin atrofdagi chodirda yashovchi suriyalik qochqin ayol esa oilani har kuni ko‘rganini va ularning do‘konidan nasiya olganini, urushdan keyin qaytarishni umid qilganini aytdi.
Maktab o‘qituvchisi Hasan at-Tahan hujumga uchragan uy uning akasi Ali Abbosga tegishli ekanligini va u yerda qarindoshlar iftorlik uchun yig‘ilganini tasdiqladi. U: "Biz oddiy shialar edik, ammo Isroil bizni qarshilik ko‘rsatadigan hamjamiyatga mansubligimiz uchun hujum qildi" dedi. Tahan vayronalar ustida gapirar ekan, cho‘ntagidan sariq Hizbulloh sharfini olib, bo‘yniga qo‘ydi va "Bugundan boshlab biz Hizbulloh askarlarimiz va bunga g‘urur qilamiz" deb e‘lon qildi.
Hujumdan keyin ba‘zi aholi qo‘rquvdan qochib ketdi, qolganlar esa sodir bo‘lgan voqeani tushunishga harakat qilmoqda. Cho‘pon: "Agar ular ma‘lum bir shaxsni nishonga olgan bo‘lsa, nega qolganlarni o‘ldirishdi?" deb so‘radi. Isroil Mudofaa Kuchlari (IDF) BBCga fuqarolarga zarar yetkazmaslik uchun "mumkin bo‘lgan choralarni ko‘rganini" va ularni "terrorchilik infratuzilmasidan uzoqlashishga" chaqirganini aytdi, ammo bu da‘volar mahalliy guvohlar tomonidan qat‘iyan rad etildi.

В результате израильского удара по северо-восточному ливанскому городу Юнин погибли восемь человек, включая троих детей, как сообщает BBC. Удар произошел вечером в среду, когда расширенная семья собралась для разговения в Рамадан. Среди завалов видны детские игрушки, конфеты и желтый флаг вооруженной группировки «Хезболла», поддерживаемой Ираном.
Израильская армия заявила BBC, что целью была «террористическая инфраструктура Хезболлы, где присутствовали оперативники группировки». Однако соседи и родственники на месте отрицают это, утверждая, что погибшие были мирными жителями. Министерство здравоохранения Ливана подтвердило гибель восьми гражданских лиц, а местный чиновник сообщил, что ливанская армия провела инспекцию и не обнаружила «военных предметов или оружия».
Местный пастух рассказал BBC, что после взрыва он увидел разбросанные части тел на дороге, которые собрал и передал спасателям. Его дочь дружила с одним из погибших детей и с тех пор плохо ест и пьет. Сирийская беженка, живущая в палатке поблизости, сказала, что видела семью ежедневно и надеялась вернуть долг в их магазине после войны, выразив шок от произошедшего.
Учитель Хасан ат-Тахан подтвердил, что разрушенный дом принадлежал его брату Али Аббасу, где родственники собрались на ифтар. Он настаивал, что его родные были гражданскими, а не боевиками Хезболлы: «У нас не было военных предметов в доме, но Израиль атаковал нас, потому что мы шииты. Мы принадлежим к этому сообществу, которое сопротивляется». На месте удара среди обломков были найдены предметы быта, детская одежда и частично заваленная фотография аятоллы Хомейни.
Говоря на развалинах дома брата, Тахан достал из кармана желтый шарф Хезболлы и надел его, заявив, что после этого «болезненного инцидента» теперь готов сражаться вместе с группировкой: «Даже если мы раньше не были военно связаны… С сегодняшнего дня мы солдаты Хезболлы и гордимся этим». Некоторые жители бежали после удара, а оставшиеся пытались осмыслить случившееся. Пастух задался вопросом: «Если они хотели конкретного человека, зачем убивать остальных?» Израильские силы обороны (ЦАХАЛ) в ответ на запрос BBC заявили, что «принимают возможные меры для снижения вреда гражданским» и призывают их «держаться подальше от террористической инфраструктуры».