AQSh G‘aznachilik vaziri Skott Bessent va Xitoy vitse-prezidenti Xe Lifeng Yaqin Sharqdagi harbiy mojarolar va global iqtisodiy beqarorlik sharoitida Parijda uchrashdi. Bu muzokaralar AQSh prezidenti Donald Tramp va Xitoy rahbari Si Tszinpin o‘rtasida mart oyida Pekinda bo‘lib o‘tishi kutilayotgan sammitga tayyorgarlik sifatida ko‘rilmoqda.
Muzokaralar davomida AQShning yuqori texnologiyali eksport cheklovlari, Xitoyning nodir yer elementlari va magnitlar eksporti, shuningdek, AQSh qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sotib olish masalalari muhokama qilinadi. 2025-yilda boshlangan savdo urushi davomida ikki tomon o‘rtasidagi tariflar uch baravar oshgan, bu esa global zanjirlarni buzish xavfini keltirib chiqargan.
Parij muzokaralari AQSh-Isroilning Eron bilan urushi fonida bo‘lib o‘tmoqda, bu esa neft narxlarining keskin o‘sishiga va Xitoyning neft ta’minotining 45 foizini o‘tkazadigan Xurmuz bo‘g‘ozining yopilish xavfiga olib kelmoqda. Bessent Eron bilan urush tufayli halokatga uchragan global energiya bozorlarini barqarorlashtirish maqsadida Rossiya neftini sotish uchun sanksiyalardan 30 kunlik imtiyoz e’lon qildi.
Xitoyning davlat axborot agentligi Sinxua ma’lumotlariga ko‘ra, ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning muhim taraqqiyoti global iqtisodiyotga ishonchni tiklashga yordam berishi mumkin. Biroq, tahlilchilarning fikriga ko‘ra, AQShning Eron bilan urushga e‘tibor qaratgani va tayyorgarlik vaqtining cheklanganligi sababli Parij muzokaralarida katta savdo yutuqlariga erishish imkoniyatlari cheklangan.

Министр финансов США Скотт Бессент и вице-премьер Китая Хэ Лифэн провели встречу в Париже в штаб-квартире ОЭСР, чтобы обсудить торговые вопросы между двумя крупнейшими экономиками мира. Эти переговоры рассматриваются как подготовка к ожидаемому саммиту президента США Дональда Трампа и китайского лидера Си Цзиньпина в Пекине в конце этого месяца.
Обсуждение, как ожидается, сосредоточено на изменении американских тарифов, экспорте китайских редкоземельных элементов и магнитов в США, контроле за экспортом высоких технологий со стороны США и закупках китайской стороной американской сельскохозяйственной продукции. Торговая война между Китаем и США в 2025 году привела к взаимным тарифам, достигавшим трёхзначных цифр, что угрожало разрушением глобальных цепочек поставок критически важных минералов.
Переговоры проходят на фоне войны США и Израиля с Ираном, которая вызвала резкий рост цен на нефть и угрозу закрытия Ормузского пролива, через который Китай получает 45% своей нефти. Бессент объявил о 30-дневном освобождении от санкций для продажи российской нефти, застрявшей в танкерах, в попытке стабилизировать энергетические рынки, пострадавшие от конфликта.
Китайское государственное информационное агентство Синьхуа заявило, что значительный прогресс в китайско-американском экономическом сотрудничестве может восстановить доверие к хрупкой глобальной экономике. Однако аналитики отмечают, что из-за ограниченного времени на подготовку и сосредоточенности внимания Вашингтона на войне с Ираном, перспективы существенного прорыва в торговле на парижских переговорах остаются ограниченными.