Al Jazeera arab tilidagi telekanalining birinchi boshlovchisi Jamal Rayyan, kanal ochilganidan beri deyarli uch o'n yil davomida uning eng taniqli yuzlaridan biri bo'lgan holda, 73 yoshida vafot etdi. Rayyan yakshanba kuni o'zining besh o'n yildan ortiq davom etgan jurnalistik faoliyatini yakunladi, bu davrda u Afg'oniston va Iroqdagi urushlardan Arab bahorigacha bo'lgan global va mintaqaviy voqealarni yoritgan.
Rayyan 1996-yil 1-noyabrda Al Jazeera kanalining ochilish kunidan boshlab uning birinchi yangiliklar dasturini olib borgan, bu kanal keyinchalik arab dunyosida yetakchi ommaviy axborot vositasiga aylangan. U 1953-yilda G'arbiy Sohilning Tulkarem shahrida tug'ilgan falastinlik boshlovchi sifatida 1974-yilda Iordaniya radiosi va televideniyesida o'z faoliyatini boshlagan, keyinroq Birlashgan Arab Amirliklari televideniyesi, Janubiy Koreya davlat teleradiokompaniyasi va BBC Arabic kabi bir qancha mintaqaviy va xalqaro tashkilotlarda ishlagan.
Rayyan o'zining tarixiy rolini yashirincha tanlanganligini eslab, "Kengash raisining o'rinbosari menga kelib, 'Siz Al Jazeera kanalining birinchi yuzi bo'lish uchun tanlandingiz, lekin biz sizdan bir narsani so'raymiz: hech kimga aytmang' dedi", deb esladi. U Al Jazeera kanalining asoschilari va dastlabki xodimlarining guvohliklarini o'z ichiga olgan "Chuqur tadqiqotlar" loyihasida bu haqda gapirgan. Kanalning birinchi yangiliklar dasturini u olib borishi haqidagi e'lon efirga chiqishdan yarim soat oldin ommaga e'lon qilingan.
Rayyan deyarli uch o'n yil davomida Al Jazeera kanalining eng taniqli boshlovchilaridan biri bo'lib qoldi, uning o'lchovli nutqi va o'ziga xos ovozi arab dunyosidagi uylarda tanish bo'lib, kanalning yangiliklar dasturlari bilan chambarchas bog'landi. Uning efirlari va kanalning muharrirlik yondashuvi keng auditoriyaga yetib bordi va keyingi yillarda mintaqaviy yangiliklar yoritilishiga yordam berdi, bu esa uning 2,3 million obunachiga ega bo'lgan ijtimoiy tarmoqdagi obro'sini oshirdi.

Ведущий арабской версии телеканала Al Jazeera Джамаль Райян, который стал первым лицом, появившимся в эфире при запуске канала почти три десятилетия назад, скончался в возрасте 73 лет. Райян ушёл из жизни в воскресенье после карьеры в вещании, длившейся более пяти десятилетий, в течение которой он освещал крупные глобальные и региональные события для канала – от войн США в Афганистане и Ираке до Арабской весны.
Райян работал на Al Jazeera с первого дня вещания 1 ноября 1996 года, когда он представил первый выпуск новостей канала, положив начало тому, что впоследствии стало крупным вещателем в арабском мире. Родившийся в 1953 году в Тулкареме на оккупированном Западном берегу, палестинский ведущий начал свою карьеру на Иорданском радио и телевидении в 1974 году, прежде чем работать с несколькими вещательными компаниями в регионе и за его пределами, включая телевидение ОАЭ, государственное вещание Южной Кореи и BBC Arabic.
Позже Райян вспоминал, как его обязали хранить тайну после того, как его тихо выбрали для этой исторической роли. "Заместитель председателя правления пришёл и сказал мне: 'Вы были выбраны, чтобы стать первым лицом на Al Jazeera, но мы хотим от вас одного: никому не говорите'", – рассказал он в проекте Al Jazeera "Глубокие исследования", сборнике свидетельств основателей и первых сотрудников канала. Объявление о том, что Райян будет вести первый выпуск новостей, было обнародовано за полчаса до эфира.
Райян провёл почти три десятилетия в качестве одного из самых узнаваемых ведущих Al Jazeera, его размеренная подача и характерный голос стали тесно ассоциироваться с новостными выпусками канала в арабском мире. Его трансляции и редакционный подход канала достигли широкой аудитории и помогли сформировать региональное освещение новостей в последующие годы, что способствовало росту его популярности, включая 2,3 миллиона подписчиков в социальной сети X.