Vashington – AQShdagi Isroil tarafdorlari guruhlari Isroil siyosatiga nisbatan ortib borayotgan norozilikni bostirish uchun saylovlarga millionlab dollar sarflamoqda. Illinois shtatidagi dastlabki saylovlar AQSh va Isroilning Eron bilan urushi davrida Isroil tarafdori siyosatning kuchini sinovdan o‘tkazish imkonini beradi.
Chikago atrofidagi Demokratlar partiyasining dastlabki saylovlarida Amerika Isroil Ommaviy Ishlar Qo‘mitasi (AIPAC) bilan bog‘liq guruhlar eng katta mablag‘ sarflovchilarga aylangan. Bu Isroilning AQShdagi obro‘si tarixiy past darajaga tushgan paytda sodir bo‘lmoqda. AIPAC brendi Demokratlar orasida tobora ko‘proq rad etilayotgani sababli, Isroil tarafdori lobbichi bilan umumiy provayderlarga ega bo‘lgan yangi tashkil etilgan siyosiy harakat qo‘mitalari (PAC) Illinoysdagi progressivlarga qarshi og‘ir mablag‘ sarflamoqda.
Chikago jamoat radiosi WBEZning tergoviga ko‘ra, AIPAC va uning donorlari soya PAClarga o‘tkazilgan mablag‘lar orqali dastlabki saylovlarga 13,7 million dollar sarflagan. Progressiv Justice Democrats guruhining vakili Usamah Andrabi AIPAC Isroilning, ayniqsa G‘azodagi “jonli efirdagi genotsid”dan keyin, mashhur emasligini bilgani uchun “yashirin qobiq” guruhlardan foydalanayotganini aytdi.
Eng qizg‘in kuzatilayotgan bellashuvlardan birida, Isroilning G‘azo urushini ochiqchasiga genotsid deb atagan 26 yoshli progressiv faol Kat Abughazaleh, nafaqaga chiqqan kongressmen Jan Shakovskiy tomonidan bo‘sh qoldirilgan ochiq o‘rin uchun gavjum poygada. Uning eng yaxshi raqiblari Chikago chekkasidagi Evanston shahri meri Daniel Biss va poygadagi Isroil tarafdori nomzod sifatida ko‘riladigan shtat senatori Laura Fine hisoblanadi.
AIPAC bilan bog‘langan guruh dastlab Fineni qo‘llab-quvvatlash uchun Bissga hujum qilgan, ammo yaqinda Nyu-Jersidagi poygadagi xatolikdan qo‘rqib, Isroil tarafdori guruhlar so‘nggi kunlarda Abughazalehga e‘tibor qaratmoqda. G‘alati burilishda, AIPAC bilan bog‘langan guruh o‘tgan hafta Abughazaleh va ehtimol Bissdan ovozlarni tortib olish maqsadida AQShning Isroilga yordamiga qattiq qarshi bo‘lgan uzoq zarba nomzod Bushra Amivalani qo‘llab-quvvatlovchi reklamani namoyish etdi.
Boshqa raqobatbardosh poygalar orasida senatga nomzodini qo‘yayotgan vakil Robin Kelli o‘rnini to‘ldirish uchun dastlabki saylov va nafaqaga chiqqan demokrat kongressmen Denni Devis o‘rnini to‘ldirish uchun boshqa gavjum bellashuv mavjud. Jewish Insider ma’lumotlariga ko‘ra, AIPACning ustuvor vazifasi bu poygada faol Kina Kollinzni mag‘lub etishdir.
Andrabi, chorshanba kuni bo‘lib o‘tadigan saylovlar natijalaridan qat’i nazar, so‘rovlar AIPACning ta’sirining qisqarayotganini ko‘rsatishini aytdi. U shuningdek, Isroil tarafdori lobbi guruhini o‘zining afzal ko‘rgan nomzodlarini saylashdan progressiv istiqbollarni to‘sishga “maqsad ustunlarini siljitish”da aybladi. Demokratlar kongressining ko‘pchiligi Isroil tarafdori bo‘lsa-da, dushanba kuni e’lon qilingan NBC so‘roviga ko‘ra, partiya saylovchilarining atigi 17 foizi falastinliklarga qaraganda isroilliklar bilan ko‘proq hamdardlik qiladi.

Вашингтон – Произраильские группы в Соединённых Штатах тратят миллионы долларов на выборы, чтобы утвердить своё влияние на фоне растущего гнева в отношении политики Израиля. Первичные выборы в штате Иллинойс во вторник представляют собой раннюю проверку силы произраильской политики в США на фоне совместной войны режимов против Ирана.
Первичные выборы Демократической партии в районе Чикаго, где группы, связанные с Американским комитетом по общественным связям с Израилем (AIPAC), стали одними из крупнейших спонсоров, проходят в то время, когда популярность Израиля в США достигла исторического минимума. Поскольку бренд AIPAC всё больше отвергается демократами, недавно созданные комитеты политических действий (PAC) с общими названиями, которые используют тех же поставщиков, что и произраильская лоббистская группа, активно тратят средства против прогрессистов в Иллинойсе.
Согласно расследованию чикагского общественного радио WBEZ, AIPAC и его доноры потратили 13,7 миллиона долларов на первичные выборы, в том числе через средства, направленные в теневые PAC. Представитель прогрессивной группы Justice Democrats Усама Андраби заявил, что AIPAC использует «скрытые подставные» группы, потому что осознаёт непопулярность Израиля, особенно после «транслируемого в прямом эфире геноцида» в Газе.
В одной из самых пристально наблюдаемых гонок 26-летняя прогрессивная активистка Кат Абугазалех, открыто назвавшая войну Израиля в Газе геноцидом, участвует в переполненной гонке за открытое место, освобождённое уходящей в отставку конгрессвумен Джан Шаковски. Её наиболее жизнеспособными оппонентами являются мэр пригорода Чикаго Эванстон Дэниел Бисс, критикующий некоторые политики Израиля и поддерживаемый либеральной сионистской группой J Street, и сенатор штата Лора Файн, рассматриваемая как произраильский кандидат в этой гонке.
Группа, связанная с AIPAC, изначально атаковала Бисса, чтобы поддержать Файн, но, опасаясь очередного просчёта, как в недавней гонке в Нью-Джерси, произраильские группы в последние дни сосредоточились на Абугазалех. В странном повороте группа, связанная с AIPAC, на прошлой неделе запустила рекламу в поддержку аутсайдера Бушры Амивалы, яростно выступающей против помощи США Израилю, в очевидной попытке отвлечь голоса от Абугазалех и, возможно, Бисса.
В других конкурентных гонках проходят первичные выборы для заполнения места представителя Робин Келли, которая теперь баллотируется в Сенат, и ещё одна переполненная гонка для заполнения места уходящего в отставку демократического конгрессмена Дэнни Дэвиса. По данным Jewish Insider, приоритетом AIPAC является поражение активистки Кины Коллинз в этой гонке.
Андраби заявил, что независимо от результатов во вторник, опросы показывают сокращающееся влияние AIPAC. Он также обвинил произраильскую лоббистскую группу в «передвижении ворот» с избрания своих предпочтительных кандидатов на блокирование прогрессивных претендентов. Хотя большинство демократов в Конгрессе являются произраильскими, опрос NBC, опубликованный в понедельник, показывает, что только 17% избирателей партии сочувствуют израильтянам больше, чем палестинцам.
Выборы во вторник представляют собой раннюю проверку отношения избирателей к войне против Ирана, влияние которой начинает ощущаться американцами на заправках. Андраби заявил, что война станет крупной проблемой на первичных выборах во вторник и в дальнейшем, отметив, что база демократов не хочет больше «вечных войн», развязанных якобы ради Израиля или AIPAC.