Nigeriyaning shimoli-sharqidagi Borno shtatining poytaxti Maidugurida dushanba kuni kechqurun sodir bo‘lgan bir qator portlashlar oqibatida kamida 23 kishi halok bo‘lgani, 108 kishi esa turli darajadagi jarohatlar olgani ma’lum qilindi. Shtat politsiyasi vakili Nahum Kennet Daso bayonotida dastlabki tergov shuni ko‘rsatdiki, bu voqealar ehtimoliy o‘zini portlatuvchi terrorchilar tomonidan amalga oshirilgan.
Portlashlar shaharning gavjum bozorlaridan biri bo‘lgan Maiduguri dushanba bozori, Maiduguri universiteti tibbiyot shifoxonasi (UMTH) darvozasi va pochta bo‘limi yaqinida sodir bo‘ldi. Voqea joylariga xavfsizlik kuchlari joylashtirilib, hududlar chegaralangan va qo‘shimcha tahdidlarni bartaraf etish uchun qidiruv ishlari olib borildi. Daso bayonotida “Oddiy holat to‘liq tiklandi” deb ta’kidladi.
Bu qonli voqealar yakshanba kechasi dushanba ertalabiga o‘tar kechasi harbiy postga hujum qilinganidan keyin sodir bo‘ldi, bu hujumni rasmiylar ehtimoliy islomiy ekstremistlar tomonidan amalga oshirilgan deb hisoblaydi. Hozircha hech bir guruh bu hujumlar uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olmadi.
Maiduguri shahri Boko Haram va uning bo‘linmasi Islomiy Davlat G‘arbiy Afrika viloyati (ISWAP) kabi islomiy guruhlar deyarli yigirma yildan beri faol bo‘lgan Borno shtatining poytaxti hisoblanadi. Ular mamlakatda xalifalik o‘rnatishga qaratilgan kampaniyasi davomida o‘n minglab odamlarning hayotiga zomin bo‘lib, mamlakatning shimoli-sharqida millionlab odamlarni ko‘chirishga majbur qildi. Bir necha oy oldingacha, Maiduguri shahri 2021-yildan beri yirik hujumga uchramagan edi, ammo shaharda tez-tez nazorat punktlari va harbiy patrullar mavjudligi bu mojaroning belgilarini saqlab qolmoqda.

В результате серии предполагаемых взрывов смертников, произошедших в понедельник вечером в столице штата Борно на северо-востоке Нигерии, городе Майдугури, погибли по меньшей мере 23 человека, еще 108 получили ранения различной степени тяжести. Представитель полиции штата Наум Кеннет Дасо в заявлении сообщил, что предварительное расследование показывает, что инциденты были осуществлены предполагаемыми смертниками.
Взрывы произошли на оживленном рынке Майдугури в понедельник, у ворот Учебной больницы Университета Майдугури (UMTH) и вблизи почтового отделения. В пострадавшие районы были направлены силы безопасности, территории оцеплены и обысканы для исключения дополнительных угроз. Дасо добавил, что «нормальная обстановка полностью восстановлена».
Эти смертоносные взрывы последовали после нападения на военный пост в ночь с воскресенья на понедельник, которое власти приписали предполагаемым исламистским боевикам. На данный момент ни одна группа не взяла на себя ответственность за предполагаемые атаки.
Майдугури является столицей северо-восточного штата Борно, где такие исламистские группировки, как «Боко Харам» и ее ответвление «Исламское государство в Западной Африке» (ИГЗА), действуют уже почти два десятилетия. Их кампания по установлению халифата в стране унесла жизни десятков тысяч людей и вынудила миллионы покинуть свои дома на северо-востоке страны. До нескольких месяцев назад в городе Майдугури не было крупных нападений с 2021 года, но признаки конфликта сохраняются в городе с частыми контрольно-пропускными пунктами и военными патрулями.