Pokiston harbiy samolyotlari Afg‘oniston poytaxti Kobuldagi giyohvandlik davolash markaziga havo hujumi uyushtirdi. BBCga berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, hujum natijasida 100 dan ortiq kishi halok bo‘lgan. Kobul Sud-tibbiyot laboratoriyasi manbalari aytishicha, ba’zi jasadlar tanib bo‘lmaydigan darajada shikastlangan. Tolibon rasmiylari esa halok bo‘lganlar soni 400 kishigacha yetganini da’vo qilmoqda, ammo bu raqamlar mustaqil ravishda tasdiqlanmagan.
Pokiston hukumati hujumni ataylab amalga oshirilmaganligini, “aniq maqsadli harbiy ob’ektlar va terrorchilarni qo‘llab-quvvatlovchi infratuzilmani nishonga olganini” bildirdi. Biroq, Afg‘oniston Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot kotibi Sharafat Zamon Amarxayl BBCga bergan intervyusida, davolash markazi yaqinida hech qanday harbiy ob’ektlar yo‘qligini ta’kidladi. Bu Pokistonning bayonotiga qarama-qarshi holatni ko‘rsatmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Afg‘onistondagi Yordam Missiyasi (UNAMA) hujumni qoralab, Pokiston kuchlari tomonidan Omid giyohvandlik davolash shifoxonasiga zarba berilganini aytdi. UNAMA bayonotida tinchlikni tiklash, zudlik bilan o‘t ochishni to‘xtatish va fuqarolarni himoya qilish bo‘yicha xalqaro huquq majburiyatlariga rioya qilishga chaqiruv berildi. Markaz rasmiylarining so‘zlariga ko‘ra, shifoxonada davolanayotgan 2000 ga yaqin bemor bo‘lgan, ular yuzlab odamlarning jabrlangan bo‘lishi mumkinligiga ishonishmoqda.
Hujum ertalab soat 20:50 atrofida (16:20 GMT) sodir bo‘lib, Kobul aholisi kuchli portlashlar, samolyotlar va havo mudofaasi tizimlarining ovozini eshitgan. Hujumdan keyin qutqaruvchlar tirik qolganlarni qidirishda davom etishdi, ertasi kuni ertalab esa vayron bo‘lgan binoning keng miqyosdagi zarari ko‘rindi – tekislangan qoldiqlar, ko‘rpa-to‘shaklar va poyabzallar yonida yonib ketgan derazalar bor edi.
Bu voqea ikki o‘rtasidagi chegaradosh mojaroning yangilanishini belgilab berdi, Pokiston Afg‘oniston uning hududiga hujum qilgan militsionerlarni boshpana qilayotganini da’vo qilmoqda, Kobul esa buni rad etadi. UNAMA ma’lumotlariga ko‘ra, 26-fevraldan 13-martgacha bo‘lgan davrda Afg‘onistonda kamida 75 kishi halok bo‘lib, 193 kishi yaralangan. Xitoy tinchlikni tiklashga urinib, Tashqi ishlar vaziri Van Yi o‘tgan hafta Afg‘oniston va Pokiston hamkasblari bilan telefon orqali suhbatlashganini aytdi.

Пакистанские военные самолеты нанесли авиаудар по наркологическому реабилитационному центру в столице Афганистана Кабуле. По данным источников BBC, в результате удара погибло более 100 человек. Источники в Кабульском отделении судебной медицины сообщили, что некоторые тела были повреждены до неузнаваемости. Представители движения «Талибан» заявили, что число жертв достигло 400 человек, однако эти цифры не были независимо подтверждены.
Правительство Пакистана отрицало преднамеренный характер удара, заявив, что оно «точно нацелилось на военные объекты и инфраструктуру поддержки террористов». Однако официальный представитель Министерства здравоохранения Афганистана Шарафат Заман Амархайл в интервью BBC подчеркнул, что вблизи реабилитационного центра не было никаких военных объектов, что противоречит заявлениям Пакистана.
Миссия ООН по содействию Афганистану (UNAMA) осудила удар, заявив, что он был нанесен пакистанскими силами по наркологической больнице «Омид». В заявлении UNAMA прозвучал призыв к деэскалации и немедленному прекращению огня, а также к соблюдению сторонами своих обязательств по международному праву для обеспечения защиты гражданского населения. По словам официальных лиц центра, в нем проходили лечение около 2000 человек, и они полагают, что число пострадавших может исчисляться сотнями.
Удар произошел около 20:50 (16:20 GMT), жители Кабула сообщали о громких взрывах, после чего слышались звуки самолетов и систем ПВО. Спасатели продолжали поиски выживших во вторник, утром стали видны масштабы разрушений – сплющенные обломки, разбросанные одеяла и обувь рядом с обугленными выбитыми окнами.
Этот инцидент знаменует эскалацию приграничного конфликта между двумя странами, Пакистан утверждает, что Афганистан укрывает боевиков, атакующих его территорию, что Кабул отрицает. По данным UNAMA, в результате продолжающихся столкновений с 26 февраля по 13 марта в Афганистане погибло не менее 75 человек и 193 получили ранения. Китай, пытавшийся снизить напряженность, сообщил, что министр иностранных дел Ван И на прошлой неделе провел телефонные разговоры со своими афганским и пакистанским коллегами.