Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson Huquqlari bo‘yicha Oliy Komissarligi ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil tomonidan bosib olingan G‘arbiy Sohilda bir yil ichida 36 mingdan ortiq falastinlik majburan ko‘chirilgan. Hisobotda Isroilning noqonuniy aholi punktlarini kengaytirishi va hududni anneksiya qilishga intilishi tezlashayotgani haqida ogohlantirilgan.
2024-yil noyabridan 2025-yil oktyabrigacha bo‘lgan davrda Isroil mustamlakachilari tomonidan sodir etilgan 1,732 ta zo‘ravonlik hodisasi qayd etilgan, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 24 foizga oshgan. Hisobotda shuni ta’kidlaydiki, mustamlakachilarning zo‘ravonligi muvofiqlashtirilgan, strategik va deyarli to‘xtovsiz davom etmoqda, Isroil hokimiyati esa bu harakatlarni yo‘naltirish, ishtirok etish yoki imkoniyat yaratishda markaziy rol o‘ynaydi.
Mustamlakachilarning hujumlari, Isroilning majburiy ko‘chirish buyruqlari, uylarni buzish va harbiy zo‘ravonliklar birgalikda o‘n minglab falastinliklarni uylaridan qochishga majbur qilgan. Bunga, xususan, Isroil armiyasining operatsiyasi davomida hududning shimolidagi Jinin, Tulkarm, Nur Shams va Far’a qochqinlar lagerlaridan 32 mingga yaqin falastinlikni chiqarib yuborish kiradi. BMT hisobotida bu ko‘chirish xalqaro gumanitar huquqda taqiqlangan noqonuniy ko‘chirish bo‘lib, falastinliklarning ommaviy haydalishi miqyosida ilgari ko‘rilmagan darajada ekanligi ta’kidlangan.
G‘arbiy Sohildagi ko‘chirish, G‘azodagi falastinliklarning keng ko‘lamli ko‘chirilishi bilan bir vaqtda sodir bo‘lib, Isroil harbiylari tomonidan amalga oshirilayotgani, bu butun bosib olingan hudud bo‘ylab ommaviy majburiy ko‘chirishning muvofiqlashtirilgan siyosatini ko‘rsatishi mumkin, bu esa etnik tozalash xavotirlarini keltirib chiqaradi. G‘azodagi urush soyasida G‘arbiy Sohilda Isroil harbiy va mustamlakachilarning hujumlari kuchaygan, 2023-yil oktyabridan beri kamida 1,071 falastinlik halok bo‘lgan.
So‘nggi qonli hodisalardan biri sifatida, Isroil kuchlari yakshanba kuni G‘arbiy Sohilning shimolidagi Tubas yaqinidagi Tammun qishlog‘ida mashinalariga o‘q ochib, ikkita bolani o‘z ichiga olgan to‘rt kishilik falastinlik oilasini o‘ldirgan. Amnesty Internationalning Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika bo‘yicha direktori Xeba Morayef bu hodisani Isroil kuchlari tomonidan falastinliklarga qarshi o‘limga olib keladigan kuchdan tobora ko‘proq foydalanishning so‘nggi namoyishi deb ta’riflab, bu hujum noqonuniy qatl bo‘lishi mumkinligidan xavotir bildirgan.
Isroil hukumati, shuningdek, G‘arbiy Sohilning ko‘proq qismi ustidan hokimiyatini kengaytirish rejalarini ma’qullaganidan keyin xalqaro qoralovga uchradi, bu harakat mutaxassislar tomonidan amalda anneksiya va xalqaro huquqni buzish deb e’lon qilindi. BMT ilgari Isroilning anneksiya intilishi "falastinliklarni mulksizlantirish va ularni majburan ko‘chirishni tezlashtiradi va ko‘proq noqonuniy Isroil aholi punktlarini yaratadi" deb ogohlantirgan edi.

Согласно данным Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, Израиль насильственно переместил более 36 тысяч палестинцев на оккупированном Западном берегу в течение одного года. В отчете предупреждается, что незаконное расширение израильских поселений и стремление к аннексии территории ускоряются.
За период с ноября 2024 года по конец октября 2025 года было зафиксировано 1 732 инцидента насилия со стороны израильских поселенцев, приведших к жертвам или повреждению имущества, что на 24% больше, чем 1 400 инцидентов за аналогичный период годом ранее. Отчет отмечает, что насилие поселенцев продолжается скоординированным, стратегическим и в значительной степени безнаказанным образом, при этом израильские власти играют центральную роль в направлении, участии или создании условий для такого поведения.
Атаки поселенцев в сочетании с приказами Израиля о принудительном перемещении, сносом домов и военным насилием вынудили десятки тысяч палестинцев бежать из своих домов по всему Западному берегу. В частности, около 32 тысяч палестинцев были вынуждены покинуть лагеря беженцев Дженин, Тулькарм, Нур-Шамс и Фарра на севере территории в ходе операции израильской армии. В отчете ООН говорится, что это перемещение представляет собой массовое изгнание палестинцев в беспрецедентных масштабах, что является незаконным перемещением, запрещенным международным гуманитарным правом.
Перемещение на Западном берегу, совпадающее с масштабным перемещением палестинцев в Газе, осуществляемым израильскими военными, по-видимому, указывает на согласованную израильскую политику массового принудительного перемещения по всей оккупированной территории, направленную на постоянное перемещение, что вызывает опасения этнической чистки. На фоне войны в Газе палестинцы на Западном берегу столкнулись с усилением военных и поселенческих атак, с начала войны в Газе там погибло не менее 1 071 палестинца.
В одном из последних смертельных инцидентов израильские силы в воскресенье убили четырех членов палестинской семьи, включая двух детей, в деревне Таммун недалеко от Тубаса на севере Западного берега. Директор Amnesty International по Ближнему Востоку и Северной Африке Хеба Морайеф назвала этот инцидент последним примером растущего использования смертоносной силы израильскими силами против палестинцев, выразив обеспокоенность тем, что нападение может быть внесудебной казнью.
Израильское правительство также столкнулось с международным осуждением после утверждения планов по расширению своей власти над большей частью Западного берега, что эксперты осудили как фактическую аннексию и нарушение международного права. ООН ранее предупреждала, что стремление Израиля к аннексии "несомненно ускорит лишение палестинцев собственности и их принудительное перемещение, а также приведет к созданию большего числа незаконных израильских поселений".