Vatikan apellyatsiya sudi o‘tgan hafta o‘zining tarixiy qarorida, katolik cherkovining yuqori martabali kardinali Angelo Becciuga nisbatan qo‘yilgan besh yarim yillik qamoq jazosini bekor qildi. Bu qaror 200 million funt sterlingga yaqin (taxminan 230 million yevro) baholangan Londonning Chelsea tumanidagi mulk bitimi bilan bog‘liq firibgarlik ishi bo‘yicha edi. Sud prokurorlar va sobiq Papa Fransiskning protsessual xatolari tufayli dastlabki hukmni nuqsonli deb topdi.
Sud prokurorlar ish materiallarining to‘liq to‘plamini himoyachilar va ularning huquqiy guruhlariga taqdim etmaganligini, shuningdek, ba’zi hujjatlarni noto‘g‘ri tahrirlab, himoyaga adolatli sudlov huquqidan mahrum qilganligini aniqladi. Becciuning advokatlari Fabio Viglione va Maria Concetta Marzo bayonotida: “Bu bizning birinchi daqiqadan boshlab himoya huquqining buzilishini ko‘tarishimiz va qonun hurmat qilinishi uchun adolatli sudlov talab qilishimiz to‘g‘ri ekanligini ko‘rsatadi,” deb e’lon qildilar.
Sud, shuningdek, sobiq Papa Fransiskning prokurorlarga dastlabki sudya nazoratisiz ish yuritishga ruxsat bergan farmonini yangi qonun deb hisobladi, ammo farmon nashr etilmaganligi sababli uni amalda bekor qilindi. Bu qaror ushbu farmonga asoslangan boshqa hukmlarni ham shubha ostiga qo‘yishi mumkin. So‘zlariga ko‘ra, bu Vatikan tarixida birinchi marta Papa farmonining nashr etilmaganligi sababli bekor qilinishi bo‘ldi.
Ishtirok etgan boshqa sakkiz kishi ham dekabr oyida turli ayblar bilan hukm qilingan va ularning barchasi ayblarini rad etib, apellyatsiya berishmoqda. Bu ish Muqaddas Taxtning noaniq moliyaviy ishlarini qisman ochib berdi, bu Fransisk 2013 yilda katolik cherkovi rahbari bo‘lganidan keyin tozalashga urinayotgan edi. Prokurorlar hisob-kitoblarga ko‘ra, Vatikan bitimda 140 million yevrodan ortiq yo‘qotgan.
Hozirgi Papa Leo XIV, kanon huquqshunosi bo‘lib, o‘tgan shanba kuni Vatikan huquqiy tizimini nazorat qiluvchi sudyalar va prokurorlar bilan uchrashib, yangi sud yilini ochdi. U o‘z nutqida adolatni cherkovdagi birlikni rivojlantirish vositasi sifatida tilga oldi, bu ba’zilar tomonidan Becciuning ishi va Muqaddas Taxtning prokuratura bilan ishlashidagi obro‘siga zarar yetkazilganiga ishora sifatida talqin qilindi.

Апелляционный суд Ватикана на этой неделе вынес историческое решение, отменив приговор в виде пяти с половиной лет тюрьмы для высокопоставленного католического кардинала Анджело Беккью. Это решение касается дела о мошенничестве, связанном с неудачной сделкой по недвижимости в Лондоне на сумму около 200 миллионов фунтов стерлингов (примерно 230 миллионов евро). Суд признал первоначальный приговор ошибочным из-за процессуальных нарушений со стороны прокуроров и бывшего Папы Франциска.
Суд установил, что прокуроры не предоставили полный комплект материалов дела защите и их юридическим командам, а также неправомерно отредактировали некоторые документы, лишив защиты права на справедливое судебное разбирательство. Адвокаты Беккью Фабио Вильоне и Мария Кончетта Марцо в заявлении отметили: «Это показывает, что с первого момента мы были правы, указывая на нарушение права на защиту и требуя соблюдения закона для справедливого суда».
Суд также постановил, что один из указов тогдашнего Папы Франциска, разрешавший прокурорам работать без предварительного судебного надзора, по сути, являлся новым законом. Однако, поскольку указ не был опубликован, он был признан недействительным и не имел юридической силы при применении. Это решение может поставить под сомнение другие приговоры, основанные на том же указе. Адвокаты заявили, что это первый случай в истории Ватикана, когда папский рескрипт был признан недействительным из-за отсутствия публикации.
Еще восемь обвиняемых были осуждены ватиканским трибуналом в декабре по различным обвинениям, и все они отрицают wrongdoing и подают апелляции. Это дело частично пролило свет на сомнительные финансы Святого Престола, которые Франциск пытался навести порядок после своего избрания в 2013 году. По данным прокуроров, Ватикан потерял в сделке 140 миллионов евро или более.
Нынешний Папа Лев XIV, являющийся каноническим юристом, в прошлую субботу встретился с судьями и прокурорами, курирующими правовую систему Ватикана, чтобы открыть новый судебный год. В своей речи он говорил о правосудии как средстве укрепления единства в Церкви, что некоторые интерпретировали как косвенное упоминание дела Беккью и ущерба репутации Святого Престола в связи с ведением этого процесса.