AQSh Prezidenti Donald Trump, Eron bilan urush davrida xalqaro koalitsiyaga chaqirganiga qaramay, Hormuz bo‘g‘ozini ochish uchun “bizga yordam kerak emas” deb e’lon qildi. Oval kabinetda Irlandiya Bosh vaziri Maykl Martin bilan uchrashuv paytida Trump jurnalistlarga murojaat qilib, “Bizga juda ko‘p yordam kerak emas va bizga umuman yordam kerak emas” dedi. U, shuningdek, Buyuk Britaniya, Frantsiya va NATO ittifoqi kabi tomonlarni tanqid qilib, ularning koalitsiyaga qo‘shilishdan bosh tortganini ta’kidladi.
Trumpning bu bayonotlari, uning shanba kuni Hormuz bo‘g‘ozi bo‘ylab erkin harakatni ta’minlash uchun dengiz koalitsiyasiga qo‘shilishga chaqirganidan keyin keldi. Bu tor suv yo‘li Eron va Arabiston yarim oroli o‘rtasida joylashgan bo‘lib, global neftning 20-30 foizi orqali o‘tadi. Dushanba kuni Trump “ko‘plab mamlakatlar” koalitsiyaga qo‘shilishga rozi bo‘lganini e’lon qilib, ular “yo‘lda” ekanligini aytdi, lekin hech qanday aniq ro‘yxat keltirmadi.
Biroq, Trumpning da’volariga qaramasdan, koalitsiyaga aniq qo‘shilgan mamlakatlar hali e’lon qilinmagan. U Qator, BAA, Saudiya Arabistoni, Bahrayn va Isroilni “a’lo” yordamchi sifatida tilga oldi, ammo bu mamlakatlar ham ommaviy ravishda koalitsiyaga qo‘shilganini tasdiqlamagan. Trump, shuningdek, urushning yangi muddatini ko‘rsatmadi, lekin Eronni qayta qurish uchun 10 yil kerak bo‘lishini bashorat qildi.
Trumpning chaqiruvi Yevropa yetakchilari tomonidan keskin rad etildi. Frantsiya Prezidenti Emmanuel Makron, “Biz mojaroga tomon emasmiz va shuning uchun Frantsiya hozirgi kontekstda Hormuz bo‘g‘ozini ochish yoki ozod qilish operatsiyalarida hech qachon ishtirok etmaydi” dedi. Trump Makronning pozitsiyasini tanqid qilib, uning keyingi yil may oyida muddati tugashiga ishora qildi. Shuningdek, Trump Buyuk Britaniya Bosh vaziri Kier Starmerning koalitsiyaga qo‘shilish ehtimolini pasaytirganidan “umidsiz” ekanligini aytdi.
Germaniya, Italiya, Ispaniya, Avstraliya, Polsha, Yaponiya va Janubiy Koreya kabi mamlakatlar ham koalitsiyaga qo‘shilishni rad etdi yoki qo‘shilish uchun qo‘shimcha ko‘rib chiqish kerakligini aytdi. Trump eng kuchli tanqidini NATO ittifoqiga qaratib, AQShning blokka moliyaviy hissasi va Ukrainaga Rossiya bosqiniga qarshi qo‘llab-quvvatlashini eslatdi. U “NATO juda ahmoqona xato qilyapti” deb ta’kidladi va ittifoqning AQSh uchun hech qachon yordam berishiga shubha bildirdi.

Президент США Дональд Трамп заявил, что США «не нуждаются в помощи» для открытия Ормузского пролива, несмотря на свои призывы к международной коалиции для поддержки судоходства во время войны с Ираном. Выступая из Овального кабинета во время встречи с премьер-министром Ирландии Майклом Мартином, Трамп сказал журналистам: «Нам не нужно слишком много помощи, и нам не нужна никакая помощь» по вопросу пролива. Он также раскритиковал несколько сторон, отказавшихся присоединиться к такой коалиции, включая Великобританию, Францию и альянс НАТО.
Заявления Трампа прозвучали после его призыва в выходные к странам, заинтересованным в Ормузском проливе, присоединиться к военно-морской коалиции для обеспечения беспрепятственного прохода. Этот узкий водный путь между Ираном и Аравийским полуостровом пропускает 20–30% мировой нефти. В понедельник Трамп объявил, что «многочисленные страны» согласились присоединиться к коалиции, заявив, что они «в пути», но не предоставил конкретного списка.
Однако, несмотря на заявления Трампа, четких подтверждений присоединения стран к коалиции пока нет. Он упомянул Катар, ОАЭ, Саудовскую Аравию, Бахрейн и Израиль как «отличных» союзников, но ни одна из этих стран публично не объявила о вступлении. Трамп также не указал новых сроков войны, но предсказал, что Ирану потребуется 10 лет на восстановление, добавив, что США «еще не готовы уйти, но уйдут в ближайшем будущем».
Призыв Трампа был резко отвергнут европейскими лидерами. Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил: «Мы не являемся стороной конфликта, и поэтому Франция никогда не будет участвовать в операциях по открытию или освобождению Ормузского пролива в текущем контексте». Трамп раскритиковал позицию Макрона, сославшись на окончание его срока в мае следующего года. Он также выразил «разочарование» тем, что премьер-министр Великобритании Кир Стармер приуменьшил вероятность присоединения его страны к коалиции.
Германия, Италия, Испания, Австралия, Польша, Япония и Южная Корея также либо отказались от участия, либо заявили, что для этого требуется дополнительный анализ. Трамп направил самую жесткую критику на альянс НАТО, указав на финансовые взносы США в блок и поддержку Украины против российского вторжения. Он заявил: «Я думаю, НАТО совершает очень глупую ошибку» и выразил сомнения в том, что альянс когда-либо поможет США, назвав это «великим испытанием».