Chili yangi prezidenti Xose Antonio Kast boshchiligidagi hukumat, mamlakatda konservativ siyosatga o‘tish doirasida, atrof-muhitni muhofaza qilishga oid 43 ta qoidani to‘xtatishini e’lon qildi. Bu qaror, sobiq prezident Gabriel Borikning o‘z davrida joriy qilingan qoidalarni bekor qilishni o‘z ichiga oladi, ular elektr stansiyalari chiqindilari, eritish zavodlari ifloslanishi va yangi milliy bog‘lar yaratish kabi masalalarni qamrab oladi.
Kast, ishsizlik darajasini pasaytirishni maqsad qilib, bu qaror iqtisodiy o‘sish va ish o‘rinlarini yaratishga qaratilganligini ta’kidladi. U: "Men tashvish borligini tushunaman, lekin siz jamoatchilikning ehtiyojlariga qarang: o‘sish, atrof-muhitni muhofaza qilish, lekin eng muhimi, ish o‘rinlari. Va bu shunga mos keladi", deb aytdi. Atrof-muhit vazirligi esa, qoidalarni bekor qilishning salbiy oqibatlarini kamaytirib ko‘rsatib, bu "yangi ma’muriyatlar uchun standart amaliyot" ekanligini bayon qildi.
Kastning uzoq o‘ng qanotli siyosati, uning so‘l qanotli o‘tmishdoshi Borikning siyosatidan keskin farq qilishini va‘da qiladi. U 2025-yilgi saylovda tartibga solishni kamaytirish, iqtisodiy o‘sish va xorijiy investitsiyalarni rag‘batlantirish platformasida saylovoldi tashviqotini olib bordi. Shuningdek, u immigratsiya va jinoyatchilikka qarshi kurashishni va‘da qildi, bu so‘rovlar bo‘yicha saylovchilarning asosiy tashvishlaridan biri.
Hozirgacha, Kast hukumati 2026-yil davomida hukumat xarajatlarini taxminan 3 milliard dollarga qisqartirish choralarini ko‘rdi, bu Borikning yil uchun belgilagan 800 million dollarlik qisqarishlariga qo‘shimcha. Uning ma’muriyati shuningdek, Peru va Boliviya bilan shimoliy chegarada xavfsizlikni kuchaytirishni boshladi, bu hudud odatda tartibsiz migratsiya bilan bog‘liq. Kast dushanba kuni, qonunsiz muhojirlarni chetlatish uchun yangi xandaqlar qazishda og‘ir texnikadan foydalanilgan joyni tashrif buyurdi.
Uning "chegara qalqoni" rejasi boshqa o‘ng qanotli rahbarlar, masalan, AQSh prezidenti Donald Tramp kabi, mintaqaviy xavfsizlikni ustuvor qilgan yondashuvni aks ettiradi. Kast: "Biz chegaramizni noqonuniy immigratsiya, giyohvand moddalar savdosi va tashkilotlangan jinoyatchilikdan yopish uchun aniq va aniq qarorlar qabul qildik. Biz buni kechiktirmasdan amalga oshirmoqchimiz", dedi. Bu harakatlar, Kastning mamlakatni iqtisodiy va ijtimoiy jihatdan qayta shakllantirishga bo‘lgan intilishini ko‘rsatadi, ammo ekologik himoya va immigratsiya nazorati o‘rtasidagi muvozanat haqida savollar tug‘diradi.

Новое правительство Чили под руководством президента Хосе Антонио Каста объявило о приостановке 43 правил, направленных на охрану окружающей среды, в рамках перехода к более консервативной политике. Это решение включает отмену правил, введённых в последние дни правления бывшего президента Габриэля Борика, которые касаются таких вопросов, как выбросы электростанций, загрязнение плавильных заводов и создание новых национальных парков.
Каст, стремясь снизить уровень безработицы, подчеркнул, что это решение направлено на стимулирование экономического роста и создание рабочих мест. Он заявил: "Я понимаю, что есть обеспокоенность, но приглашаю вас посмотреть на потребности общества: рост, защита окружающей среды, но прежде всего, рабочие места. И это соответствует этому". Министерство окружающей среды, в свою очередь, преуменьшило негативные последствия отмены правил, заявив, что это "стандартная практика" для новых администраций.
Крайне правая политика Каста обещает резкий отход от курса его левого предшественника Борика. На выборах 2025 года он проводил кампанию на платформе, пропагандирующей дерегулирование как средство стимулирования экономического роста и иностранных инвестиций. Он также пообещал обуздать иммиграцию и преступность в стране, что, согласно опросам, является главной заботой избирателей.
На данный момент правительство Каста предприняло шаги по сокращению государственных расходов примерно на 3 миллиарда долларов в течение 2026 года, в дополнение к сокращениям на 800 миллионов долларов, намеченным Бориком на этот год. Его администрация также начала укреплять безопасность на северной границе с Перу и Боливией, районе, обычно ассоциируемом с нерегулярной миграцией. Каст посетил в понедельник место, где тяжёлая техника использовалась для рытья новых траншей в качестве барьера для нелегальных иммигрантов.
Его план "пограничного щита" отражает подход других правых лидеров, таких как президент США Дональд Трамп, которые сделали региональную безопасность приоритетом. Каст заявил: "Мы приняли ясные и конкретные решения, чтобы закрыть нашу границу для нелегальной иммиграции, наркоторговли и организованной преступности. Мы хотим реализовать это без каких-либо задержек". Эти действия демонстрируют стремление Каста перестроить страну в экономическом и социальном плане, но вызывают вопросы о балансе между экологической защитой и иммиграционным контролем.