Yaqin haftalarda Rossiyadan Kubaga ikki kemada yoqilg‘i yetkazib berilishi kutilmoqda. TankerTrackers ma’lumotlariga ko‘ra, 23-mart kuni Gonkong bayrog‘i ostidagi Sea Horse tankeri taxminan 27 ming tonna gaz olib keladi, 4-aprelda esa Rossiyaning “Anatoliy Kolodkin” kemasi 700 ming barrelga yaqin neft yetkazib beradi.
Agar bu yetkazib berishlar amalga oshsa, ular so‘nggi uch oy ichida birinchi marta bo‘ladi, chunki AQSh Kubaga qarshi energiya blokadasini joriy qilgan. Ilgari Kubaning asosiy neft yetkazib beruvchisi Venesuela bo‘lgan, ammo yanvar oyi boshida mamlakatda hokimiyat o‘zgarganidan keyin yetkazib berishlar to‘xtadi. Vashingtonning Kubaga energiya manbalarini eksport qilayotgan mamlakatlarga yuqori bojlar joriy qilish tahdidlari qo‘shimcha bosim o‘tkazdi.
Energiya blokadasi kamida so‘nggi 12 yil ichidagi eng uzoq muddatli bo‘lib, keng qamrovli inqirozga olib keldi. Baholashlarga ko‘ra, Kubaning iqtisodiyoti normal ishlashi uchun kuniga taxminan 100 ming barrel neft kerak, ammo o‘z qazib olishi faqat ehtiyojlarning 40% ni qoplaydi. Tanqislik sharoitida mamlakat zaxiralar va cheklangan ichki resurslarni sarflamoqda.
Yoqilg‘i tanqisligi va elektr ta’minotidagi uzilishlar fonida Gavana AQSh bilan muzokaralarni boshladi. Manbalarga ko‘ra, Vashington Kubaning prezidenti Migel Dias-Kanelni hokimiyatdan chetlashtirishga intilmoqda, mamlakatda iqtisodiy islohotlar va siyosiy o‘zgarishlarni amalga oshirishga umid qilmoqda.

В ближайшие недели на Кубу могут прибыть два судна с российскими энергоносителями. По данным сервиса TankerTrackers, 23 марта ожидается прибытие танкера Sea Horse под флагом Гонконга с около 27 тысячами тонн газа, а 4 апреля — российского судна «Анатолий Колодкин» с более чем 700 тысячами баррелей нефти.
Если поставки состоятся, они станут первыми за последние три месяца — с момента введения Соединёнными Штатами энергетической блокады острова. Ранее основным поставщиком нефти для Кубы была Венесуэла, однако поставки прекратились после смены власти в стране в начале января. Дополнительное давление оказали угрозы Вашингтона ввести повышенные пошлины против стран, экспортирующих энергоносители на Кубу.
Энергетическая блокада стала самой продолжительной как минимум за последние 12 лет и привела к масштабному кризису. По оценкам, для нормальной работы экономике Кубы требуется около 100 тысяч баррелей нефти в сутки, при этом собственная добыча покрывает лишь около 40% потребностей. В условиях дефицита страна расходует запасы и ограниченные внутренние ресурсы.
На фоне нехватки топлива и перебоев с электроэнергией Гавана начала переговоры с США. По данным источников, Вашингтон стремится добиться отстранения от власти президента Кубы Мигеля Диас-Канеля, якобы рассчитывая на проведение экономических реформ и политических изменений в стране.