Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Trump Isroilning Eronning Janubiy Pars gaz koniga hujumidan o‘zini chetlashtirib, bu harakatni “shiddatli hujum” deb atadi va agar Eron Qatarga hujum qilmasa, bunday hodisalar takrorlanmasligini aytdi. Trump o‘zining TruthSocial platformasida AQShning chorshanba kuni Eronning Bushehr viloyatidagi gaz koni ob‘ektlariga hujumda “hech qanday aloqasi yo‘qligini” ta‘kidladi.
Trumpning bu bayonotlari The Wall Street Journal gazetasining xabariga zid kelmoqda. Gazeta AQSh rasmiylariga tayangan holda, Trump Isroilning Janubiy Parsga hujum rejasidan oldindan xabardor bo‘lganini va uni Hormuz bo‘g‘ozini blokirovka qilgani uchun Eronga ogohlantirish sifatida qo‘llab-quvvatlaganini yozdi. Xabarga ko‘ra, prezident Eronning xabarni tushungani va endi Eron energetika infratuzilmasiga hujumlarni istamasligi haqida fikr bildirgan.
Hujumdan so‘ng Eron Qatarning Ras Laffan sanoat shahridagi suyuq tabiiy gaz (LNG) eksport ob‘ektiga raketali zarba berdi, natijada ob‘ekt “jiddiy shikastlandi”. Birlashgan Arab Amirliklari esa Habshan gaz inshooti va Bab neft koni faoliyatini raketli hujumlar tufayli to‘xtatdi. Bu voqealar mintaqaviy mojaroning energetika sohasiga kengayib borayotganidan xavotirlarni kuchaytirmoqda.
Tahlilchilarning ta‘kidlashicha, Janubiy Parsga hujum mojaroda birinchi marta to‘g‘ridan-to‘g‘ri fosil yoqilg‘i ishlab chiqarish bilan bog‘liq ob‘ektni nishonga olgan, bu esa mintaqadagi boshqa shunga o‘xshash ob‘ektlarga qarshi qasos hujumlari xavfini oshirishi mumkin. Trumpning Qatarga tahdidi va AQShning Eron gaz konini “o‘chirib yuborish” bilan ogohlantirishi vaziyatning yanada keskinlashishiga olib kelishi mumkin.

Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп попытался дистанцироваться от израильской атаки на иранское газовое месторождение Южный Парс, назвав действия своих союзников «жестоким нападением» и пообещав, что подобное не повторится, если Тегеран воздержится от атак на Катар. В своем сообщении на платформе TruthSocial в среду Трамп заявил, что США «не имеют никакого отношения» к удару по объектам газового месторождения в провинции Бушер, последовавшем за угрозами Ирана нанести удары по энергетическим объектам Катара, Саудовской Аравии и ОАЭ.
Эти заявления противоречат отчету The Wall Street Journal, который, со ссылкой на американских чиновников, утверждает, что Трамп был заранее осведомлен об израильском ударе по Южному Парсу и поддержал его как послание Тегерану в связи с блокировкой Ормузского пролива. Согласно изданию, президент якобы считает, что Иран получил сообщение и теперь выступает против атак на свою энергетическую инфраструктуру, что ставит под сомнение искренность его публичных заявлений.
После удара Иран нанес ракетный удар по объекту по экспорту сжиженного природного газа (СПГ) Катара в промышленном городе Рас-Лаффан, нанеся «значительный ущерб». Объединенные Арабские Эмираты приостановили работу газового объекта Хабиан и нефтяного месторождения Баб из-за ракетных атак. Эта эскалация усиливает опасения, что конфликт распространяется на энергетический сектор, что может иметь далеко идущие экономические последствия в глобальном масштабе.
Аналитики отмечают, что удар по Южному Парсу стал первым в текущем конфликте случаем нацеливания на объект, непосредственно связанный с добычей ископаемого топлива, а не на более широкую нефтегазовую инфраструктуру. Ранее подобные объекты якобы щадили, чтобы ограничить риск ответных ударов по аналогичным объектам в регионе. Угрозы Трампа «масштабно уничтожить» все месторождение Южный Парс в случае атаки Ирана на Катар лишь подливают масла в огонь, повышая вероятность дальнейшей дестабилизации.