AQSh Harbiy-dengiz kuchlarining Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) ma’lumotlariga ko‘ra, AQShning F-35 qiruvchi samolyoti Eron ustidan jangovar missiyani bajarganidan keyin Yaqin Sharqdagi bir havo bazasiga favqulodda qo‘ndi. Samolyot xavfsiz qo‘ngan, uchuvchi esa barqaror holatda ekanligi aytildi. AQSh harbiy vakili kapitan Tim Xokins bayonotida: “Biz AQShning F-35 samolyoti Eron ustidan parvoz qilganidan keyin mintaqaviy AQSh havo bazasiga favqulodda qo‘nganligi haqidagi xabarlardan xabardormiz. Samolyot xavfsiz qo‘ngdi, uchuvchi barqaror holatda. Bu hodisa tergov ostida”, dedi.
CNN ikki anonim manbadan iqtibos keltirib, 100 million dollargacha baholangan samolyotni Eron urgan bo‘lishi mumkinligini yozdi. Alohida holda, Eronning Islom inqilobi gvardiyasi korpusi bayonot chiqarib, AQSh samolyotini nishonga olganini aytdi. AQSh hali F-35 nima uchun favqulodda qo‘nishga majbur bo‘lganligini tasdiqlamadi. 28-fevraldan boshlab, AQSh taxminan 12 ta MQ-9 Reaper dronesini yo‘qotgani haqida xabar berilgan.
AQSh rasmiylari, shuningdek, Saudiyadagi bazaga Eron raketasi hujumi natijasida beshta KC-35 yoqilg‘i quyish samolyoti shikastlanganini aytishdi, ammo bu xabarlar mustaqil ravishda tasdiqlanmagan. Garchi F-35 yashirin qiruvchi samolyotlari 2018-yildan beri jangovar operatsiyalarda qo‘llanilsa-da, ularning dushman otishmasi bilan urilganligi tasdiqlangan holatlar yo‘q. 1-mart kuni uchta AQSh F-15E Strike Eagle qiruvchi samolyoti Quvaytning F/A-18 samolyoti bilan do‘stona otishma hodisasida urib tushirilgan, olti ekipaj a’zosi xavfsiz chiqib ketgan va qutqarilgan.
AQSh Mudofaa vaziri Pit Xegset payshanba kuni mamlakatining Eron bilan urushdagi maqsadlari 28-fevraldan boshlab o‘zgarmaganligini aytdi. U AQSh Eron ichkarisida 7000 ta nishonni urganini va 40 dan ortiq Eron mina qo‘yish kemalari va 11 ta suv osti kemasini urganini qo‘shimcha qildi. Xegset: “Bizning maqsadlarimiz, to‘g‘ridan-to‘g‘ri Amerika birinchi prezidentimizdan berilgan, birinchi kundagi kabi o‘zgarishsiz qolmoqda”, dedi. U AQSh maqsadlariga Eronning raketalarini yo‘q qilish, uning mudofaa sanoati bazasi va dengiz flotini zaiflashtirish va yadro quroliga ega bo‘lishining oldini olish kirayotganini aytdi.
Xegset, shuningdek, kampaniyani tugatish uchun belgilangan “vaqt chegarasi” yo‘qligini qo‘shdi. Payshanba kuni, mintaqaga ko‘proq qo‘shin joylashtirish niyati bor-yo‘qligi haqida so‘ralganda, AQSh prezidenti Donald Tramp hech qayerga qo‘shin joylashtirmayotganini, lekin agar joylashtirsa, jurnalistlarga aytmasligini aytdi. Bunga qo‘shimcha ravishda, Birlashgan shtablar boshlig‘i general Den Keyn AQSh harbiylari o‘z maqsadlariga erishish yo‘lida qolayotganini va AQSh har kuni Eron hududiga chuqurroq zarba berayotganini aytdi, ammo Eron hali ba’zi raketalar qobiliyatlarini saqlab qolganini tan oldi.

Истребитель F-35 ВВС США совершил аварийную посадку на авиабазе на Ближнем Востоке после выполнения боевой миссии над Ираном, согласно заявлению официальных лиц американских военных. Самолет благополучно приземлился в четверг, а пилот находится в стабильном состоянии, заявил капитан Тим Хокинс, представитель Центрального командования США (CENTCOM). Хокинс в своем заявлении отметил: «Нам известно о сообщениях, что самолет F-35 США совершил аварийную посадку на региональной авиабазе США после полета над Ираном. Самолет благополучно приземлился, пилот в стабильном состоянии. Этот инцидент расследуется».
CNN со ссылкой на два анонимных источника сообщило, что самолет стоимостью до 100 миллионов долларов, вероятно, был поражен Ираном. Отдельно Корпус стражей исламской революции Ирана выпустил заявление, утверждая, что они нацелились на американский самолет. США еще не подтвердили причину вынужденной аварийной посадки F-35. С начала боевых действий 28 февраля, по сообщениям, США потеряли примерно 12 беспилотников MQ-9 Reaper.
Американские официальные лица также заявили, что пять самолетов-заправщиков KC-135 были повреждены в результате иранской ракетной атаки на базу в Саудовской Аравии, хотя эти сообщения не были независимо подтверждены. Несмотря на то, что стелс-истребители F-35 используются в боевых операциях с 2018 года, подтвержденных случаев их поражения вражеским огнем не было. 1 марта три американских истребителя F-15E Strike Eagle были сбиты в инциденте с дружественным огнем с участием кувейтского F/A-18, все шесть членов экипажа благополучно катапультировались и были спасены.
Министр обороны США Пит Хегсет в четверг заявил, что цели его страны в войне против Ирана не изменились с начала ударов 28 февраля. Он добавил, что США нанесли удары по 7000 целям внутри Ирана и поразили более 40 иранских судов-минозаградителей и 11 подводных лодок. Хегсет заявил журналистам: «Наши цели, данные непосредственно нашим президентом “Америка прежде всего”, остаются точно такими же, как в первый день». Он сказал, что цели США по-прежнему включают уничтожение пусковых установок Ирана, ослабление его оборонно-промышленной базы и флота, а также предотвращение приобретения им ядерного оружия.
Хегсет добавил, что не установлено «временных рамок» для завершения кампании. В четверг на вопрос о намерении разместить больше войск в регионе, президент США Дональд Трамп заявил, что не размещает войска «нигде», но если бы собирался, то не сказал бы журналистам. Ранее председатель Объединенного комитета начальников штабов генерал Дэн Кейн заявил, что американские военные остаются на пути к достижению своих целей, и США наносят удары все глубже на территорию Ирана каждый день, но признал, что Иран сохраняет некоторые ракетные возможности.