AQShning Federal Goʻzal Sanʼat Komissiyasi, sobiq prezident Donald Trumpning portreti tushirilgan esdalik oltin tanga chiqarish rejasini yakuniy tasdiqladi. Komissiya, asosan Trump tomonidan tayinlangan aʼzolardan iborat boʻlib, seshanba kuni ovoz berishda bir ovozdan ushbu tangani zarb qilishni maʼqulladi. Biroq, AQSh qonunlariga koʻra, tirik prezidentlarning tasvirlari pul birliklarida aks ettirilishi taqiqlangan. Komissiya aʼzolari, bu esdalik tanga sifatida chiqarilgani uchun qonunni chetlab oʻtish mumkinligini taʼkidlashdi, ammo tanqidchilar buni noqonuniy va demokratik tamoyillarga zid deb baholaydi.
Tanqidchilar, jumladan, Demokratik senator Jeff Merkley, bu harakatni monarxlar va diktatorlarga xos deb hisoblaydi. U Reutersga bergan intervyusida: "Monarxlar va diktatorlar oʻz yuzlarini tangalarga tushiradilar, demokratiya rahbarlari emas", dedi. Bundan tashqari, Trump maʼmuriyati, shuningdek, uning portreti tushirilgan 1 dollarlik tanga chiqarish rejasini ilgari surmoqda, bu esa yana bir qonuniy bahs-munozaralarga sabab boʻlmoqda. Fuqarolik Tangalar Maslahat Qoʻmitasi kabi ikki partiyaviy federal organlar oldindan Trump mavzusidagi tangalarga qarshi chiqqan.
Oltin tanganing bir tomonida oq burgut, ikkinchi tomonida esa Trumpning stolga ikkala mushtini tiragan holda toʻgʻridan-toʻgʻri qaragan portreti boʻladi. Bu tasvir, fotosuratchi Daniel Torok tomonidan olingan va Vashington DCdagi Milliy Portret Galereyasida namoyish etilgan qora-oq suratning nusxasidir. Trump yordamchisi va sanʼat komissiyasining aʼzosi Chamberlain Xarris, bu tasvirni "juda kuchli va qattiq" deb taʼrifladi va Trumpning katta hajmdagi tangani afzal koʻrishi haqida gapirdi.
Trump ikkinchi muddatga saylanganidan beri federal hukumatda oʻz izini qoldirishga intilmoqda. Uning portreti tushirilgan tangalardan tashqari, u AQSh Tinchlik Instituti va Kennedi Ijro Sanʼatlari Markazi kabi muassasalarga oʻz nomini qoʻyishga harakat qilgan, bu esa davom etayotgan sud jarayonlariga sabab boʻlgan. Bundan tashqari, Vashington DCdagi hukumat binolariga uning yuzi tushirilgan bannerlar osilgan va shahar arxitekturasi uning didiga mos ravishda oʻzgarayotgan, masalan, Oq uyning Sharqiy qanoti buzilib, katta zal qurilgan.
Trump maʼmuriyati, bu oʻzgarishlarni mamlakatning 250 yillik yubileyi munosabati bilan bogʻlab, tanga chiqarishni maʼqullash uchun ushbu dalilni takrorladi. Xarris: "Meningcha, mamlakatning 250 yilida hozirgi prezidentni esdalik tangasida aks ettirish mos keladi", dedi. Biroq, bu harakatlar koʻplab huquqshunoslar va siyosatchilar tomonidan qonuniy va axloqiy jihatdan qoralanmoqda, bu esa AQSh ichidagi siyosiy qutblanishni ochiq namoyish etadi.

Федеральная комиссия США по изящным искусствам окончательно утвердила план выпуска памятной золотой монеты с портретом бывшего президента Дональда Трампа. Комиссия, состоящая в основном из назначенцев Трампа, в четверг единогласно проголосовала за чеканку этой монеты. Однако, согласно федеральному законодательству США, изображения живых президентов на валюте запрещены. Члены комиссии подчеркнули, что эта монета, будучи памятной, может обойти правило, но критики считают это незаконным и несоответствующим демократическим принципам.
Критики, включая сенатора-демократа Джеффа Меркли, назвали эту инициативу характерной для монархов и диктаторов. В интервью Reuters он заявил: «Монархи и диктаторы помещают свои лица на монеты, а не лидеры демократии». Кроме того, администрация Трампа продвигает план выпуска монеты в 1 доллар с его портретом, что вызывает дополнительные правовые споры. Двухпартийный федеральный Консультативный комитет по монетам ранее выступал против подобных инициатив.
Золотая монета будет иметь белоголового орлана на одной стороне и портрет Трампа на другой, где он опирается двумя кулаками на стол и смотрит прямо перед собой. Это изображение является копией черно-белой фотографии, сделанной фотографом Даниэлем Тороком и выставленной в Национальной портретной галерее в Вашингтоне, округ Колумбия. Помощник Трампа и член комиссии Чемберлен Харрис описала этот портрет как «очень сильный и жесткий» и отметила предпочтение Трампа к монетам максимального размера.
С начала второго срока Трамп стремится оставить свой след в федеральном правительстве. Помимо монет с его изображением, он пытался присвоить своё имя таким учреждениям, как Институт мира США и Центр исполнительских искусств имени Кеннеди, что привело к ongoing судебным разбирательствам. Кроме того, на правительственных зданиях в Вашингтоне размещены баннеры с его лицом, а архитектура города меняется согласно его вкусам, например, было снесено восточное крыло Белого дома для строительства большого зала.
Администрация Трампа обосновывает эти изменения в связи с 250-летием страны, отмечаемым в июле этого года. На заседании по обсуждению золотой монеты его чиновники повторили этот аргумент. Харрис заявила: «Я считаю уместным иметь нынешнего президента, который руководит страной в 250-й год, на памятной монете к этому году». Однако эти действия подвергаются резкой критике со стороны юристов и политиков, подчеркивая политическую поляризацию в США.