AQSh Immigratsiya va Bojxona Nazorati (ICE) agentligi 19 yoshli meksikalik Royer Perez-Jimenezning Florida shtatidagi Glades okrugi qamoqxonasida saqlanayotganda vafot etganini tasdiqladi. Agentlik bayonotida, Perez-Jimenez dushanba kuni ertalab soat 02:34 da (07:34 GMT) hujrasida "hushsiz va javobsiz" holatda topilganligi, qamoqxona xodimlari darhol hayotni saqlash choralarini ko'rgani, ammo uning o'limi "o'z joniga qasd qilish deb taxmin qilinmoqda" ekani, rasmiy sabab esa tergov ostida ekani aytildi.
AQSh ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, Perez-Jimenez Donald Tramp hokimiyatga qaytib, mamlakat bo'ylab immigratsiya qattiq choralarini boshlaganidan beri ICE qo'lida vafot etgan eng yosh mahbusdir. U yanvar oyida firibgarlik va ofitserni qarshilik ko'rsatish uchun hibsga olingan, noqonuniy ravishda AQShga noma'lum vaqtda kirgan. Qamoqqa olinganda, u "har qanday xatti-harakatlar bilan bog'liq muammolar yoki tashvishlarni rad etgan va barcha o'z joniga qasd qilish bo'yicha savollarga 'yo'q' deb javob bergan".
Meksika hukumati Perez-Jimenezning o'limi haqida qo'shimcha tafsilotlarni so'radi va uni "qabul qilib bo'lmaydigan" deb atadi. Tashqi ishlar vazirligi payshanba kuni: "Meksika hukumati bu o'limlar qabul qilib bo'lmaydiganligini takrorlaydi va immigratsiya organlaridan o'limga olib kelgan holatlarni aniqlash, javobgarlikni aniqlash va takrorlanmaslik uchun samarali kafolatlar o'rnatish uchun tezkor va puxta tergov o'tkazishga yana bir murojaat qiladi" dedi.
Muhojirlarni qamoqqa olishga qarshi Detention Watch Network guruhining ma'lumotlariga ko'ra, Tramp 2025 yil yanvar oyida hokimiyatga qaytganidan beri qo'lida 42 dan ortiq muhojir o'limi sodir bo'lgan. Immigratsiya reydlari, shuningdek, bir nechta muhojirlar va Minnesota shtatida agentlar tomonidan otib o'ldirilgan ikki AQSh fuqarosining o'limiga olib keldi. ICE statistikasiga ko'ra, Trampdan oldingi prezident Jo Baydenning to'rt yillik muddati davomida ICE qo'lida faqat 24 o'lim qayd etilgan, bu yangi siyosat ostidagi o'limlar sonining keskin o'sishini ko'rsatmoqda.

Агентство иммиграционного и таможенного контроля США (ICE) подтвердило смерть 19-летнего мексиканца Ройера Переса-Хименеса в центре содержания под стражей в округе Глейдс, штат Флорида. В заявлении ICE говорится, что Перес-Хименес был обнаружен в своей камере в понедельник, 16 марта, в 02:34 (07:34 GMT) в "бессознательном и не реагирующем состоянии". Персонал тюрьмы "немедленно" начал реанимационные мероприятия, но смерть предположительно наступила в результате самоубийства, при этом официальная причина смерти остается под следствием.
По данным американских СМИ, Перес-Хименес стал самым молодым заключенным, умершим под стражей ICE с тех пор, как Дональд Трамп вернулся к власти и начал общенациональную кампанию по ужесточению иммиграционной политики. Он был арестован в январе по обвинению в мошенничестве за выдачу себя за другое лицо и мелком сопротивлении офицеру, при этом незаконно въехал в США в неизвестную дату. При поступлении в тюрьму он "отрицал любые проблемы или опасения, связанные с поведенческим здоровьем, и ответил 'нет' на все вопросы скрининга на суицид".
Правительство Мексики запросило дополнительные подробности о смерти Переса-Хименеса и назвало её "неприемлемой". Министерство иностранных дел заявило в четверг: "Правительство Мексики вновь заявляет, что эти смерти неприемлемы, и ещё раз призывает иммиграционные власти провести оперативное и тщательное расследование для выяснения обстоятельств, приведших к этой смерти, определения ответственности и установления эффективных гарантий недопущения повторения".
По данным сети Detention Watch Network, группы, выступающей против содержания иммигрантов под стражей, с момента возвращения Трампа к власти в январе 2025 года в заключении умерло более 42 мигрантов. Иммиграционные рейды также привели к гибели нескольких мигрантов, а также двух граждан США, застреленных агентами в Миннесоте. Согласно статистике ICE, при Джо Байдене, предшественнике Трампа, за весь его четырехлетний срок было зарегистрировано только 24 смерти под стражей ICE, что указывает на резкий рост смертности при новой политике.