Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi Yaponiyaning Kyodo News agentligiga bergan intervyusida, mamlakat strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozini faqat o‘z dushmanlari uchun yopganini, boshqa davlatlar kemalariga esa o‘tishga ruxsat berilishini aytdi. U: “Biz bo‘g‘ozni yopmadik. Bizning fikrimizcha, bo‘g‘oz ochiq. U faqat bizga hujum qilgan dushman davlatlar kemalariga yopiq. Boshqa mamlakatlar uchun kemalar bo‘g‘ozdan o‘tishi mumkin”, deb ta’kidladi.
Aroqchi shuningdek, Yaponiya bilan xavfsiz o‘tish yo‘llarini muhokama qilish uchun aloqada ekanliklarini va Eron tomonidan xavfsiz yo‘l ta’minlashga tayyorligini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Yaponiya neft importining 90% dan ortig‘ini Yaqin Sharqdan oladi va bo‘g‘ozga qattiq bog‘liq, ammo AQSh va Isroilning 28-fevraldagi hujumidan keyin bu suv yo‘li de-fakto yopilgan edi.
Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) urushning dastlabki kunlarida bo‘g‘ozdan o‘tishga urinayotgan har qanday kemani “yoqib yuborish” bilan tahdid qilgan, bu esa dengiz harakatini deyarli to‘xtatib qo‘ygan. Biroq, so‘nggi hafta davomida Eron ritorikasini yumshatib, bo‘g‘oz faqat Tehron dushmanlari uchun yopiq ekanligini aytdi.
Lloyd’s List kemachilik axborot xizmati hisobotiga ko‘ra, 10 ta kema Eron qirg‘oqlariga yaqinroq suzib, bo‘g‘ozdan o‘tgan, bu yo‘l kemachilik uchun “xavfsiz koridor” sifatida shakllanmoqda. Yaqinda yunon yuk kemasi Eronning Larak oroli yaqinidan o‘tib, “Eron uchun oziq-ovqat yuki” xabarini tarqatgan.
IRGC hozirda yanada muvofiqlashtirilgan tekshiruv va ro‘yxatga olish tizimini ishlab chiqmoqda. Urush uch haftaga yetayotgan bir paytda, Yaponiya, Fransiya, Germaniya, Italiya, Niderlandiya va Buyuk Britaniya birgalikda bayonot chiqarib, bo‘g‘oz orqali xavfsiz o‘tishni ta’minlashga tayyorliklarini bildirdilar. Iroq, Malayziya, Xitoy, Hindiston va Pokiston ham Tehron bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar olib borayotgani xabar qilinadi.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи в интервью японскому агентству Kyodo News заявил, что страна закрыла стратегически важный Ормузский пролив только для своих врагов, разрешив проход судам других государств. Он сказал: “Мы не закрывали пролив. По нашему мнению, пролив открыт. Он закрыт только для судов, принадлежащих нашим врагам, странам, которые нападают на нас. Для других стран суда могут проходить через пролив”.
Аракчи также отметил, что Иран ведёт переговоры с Японией для обсуждения безопасных маршрутов и готов обеспечить безопасный проход. По его словам, Япония импортирует более 90% сырой нефти с Ближнего Востока и сильно зависит от пролива, но с нападения США и Израиля 28 февраля этот водный путь де-факто закрыт.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана в первые дни войны предупредил, что его силы “сожгут” любые суда, пытающиеся пройти через пролив, что почти остановило морское движение. Однако за последнюю неделю Иран смягчил риторику, заявив, что пролив закрыт только для врагов Тегерана.
Согласно отчёту судоходной информационной службы Lloyd’s List, 10 судов прошли через пролив, следуя близко к иранскому побережью, что формирует “безопасный коридор” для судоходства. Недавно греческое грузовое судно прошло рядом с островом Ларак в Иране, передавая сообщение “Груз еды для Ирана”.
КСИР в настоящее время разрабатывает более скоординированную систему проверки и регистрации судов. По мере того как война против Ирана продолжается уже три недели, Япония, Франция, Германия, Италия, Нидерланды и Великобритания выпустили совместное заявление, выразив готовность способствовать безопасному проходу через пролив. Сообщается, что Ирак, Малайзия, Китай, Индия и Пакистан также ведут прямые переговоры с Тегераном по этому вопросу.