Chexiya poytaxti Praga shahrida o‘tgan shanba kuni o‘n minglab odamlar Bosh vazir Andrej Babish va uning koalitsion hukumatining siyosatiga qarshi norozilik bildirish uchun yig‘ildi. Million Moments for Democracy harakati tashkilotchilari hisob-kitoblariga ko‘ra, Letna tekisligida 200 mingdan ortiq odam to‘plangan, ammo bu raqam mustaqil ravishda tasdiqlanmagan.
Namoyishchilar Babishni mamlakatni demokratik qadriyatlardan uzoqlashtirishda va Vengriya va Slovakiya kabi Rossiyaga yaqin siyosat yo‘nalishini qo‘llashda aybladilar. Tashkilot rahbari Mikulas Minar: "Biz o‘z mamlakatimizni Slovakiya va Vengriya yo‘liga sudrab borishga aniq qarshi turish uchun shu yerdamiz", dedi.
Noroziliklar nafaqat tashqi siyosat, balki davlat ommaviy axborot vositalari va institutlari, shuningdek, fuqarolik jamiyatini cheklovchi Rossiyaga o‘xshash qonun loyihalariga ham qaratilgan. Babishning hukumatlari Yevropa Ittifoqining ekologik va migratsiya siyosatini rad etgan, shuningdek, Ukrainaga moliyaviy yordam berishdan bosh tortgan.
Hukumat tomonidan tayyorlangan "chet el agentlari" to‘g‘risidagi qonun loyihasi xorijiy moliyalashtirish oladigan nodavlat tashkilotlar va shaxslarni ro‘yxatdan o‘tkazishni majburiy qiladi, bu esa fuqarolik erkinligini cheklash uchun ishlatilishi mumkin. Ilmiyotlar akademiyasining sobiq rahbari Vaclav Paces bu haqda ogohlantirdi.
Namoyishning sabablaridan biri parlament quyi palatasining Babishni 2 million dollarlik Yevropa Ittifoqi subsidiyasi firibgarligi ishidagi immunitetini olib tashlash to‘g‘risidagi taklifni rad etganligi bo‘ldi. Bu qaror uning 2029-yilgacha sudlanmasligini ta'minlaydi. Shuningdek, Freedom partiyasi rahbari Tomio Okamurani nafratni qo‘zg‘atishda ayblashga ruxsat berilmadi.
Tashkilotchilar bu qarorlar mamlakatni "oddiy odamlar" va "dokunulmaslar" ga bo‘lishini ta'kidladilar. Yaqin kelajakda yana namoyishlar rejalashtirilgan.

В столице Чехии, Праге, в субботу десятки тысяч людей вышли на акцию протеста против политики премьер-министра Андрея Бабиша и его коалиционного правительства, обвиняя их в «высокомерии власти». Организаторы из движения Million Moments for Democracy оценили количество участников более чем в 200 000 человек, хотя эта цифра не была независимо подтверждена.
Демонстранты обвинили Бабиша в отходе от демократических ценностей и сближении с пророссийской политикой Венгрии и Словакии. Глава организаторов Микулаш Минар заявил: «Мы здесь, чтобы четко выступить против того, чтобы нашу страну тащили по пути Словакии и Венгрии». Протестующие также выразили обеспокоенность по поводу государственных СМИ, институтов и внешней политики.
Правительство Бабиша, вернувшегося к власти после выборов в октябре и сформировавшего коалицию с антимигрантской партией «Свобода и прямая демократия» и правыми «Мотоциклистами за себя», начало значительную переориентацию внешней и внутренней политики страны. Оно отвергло ключевые экологические и миграционные политики ЕС, а также отказалось от финансовой помощи Украине.
Власти также готовят закон об «иностранных агентах», который обяжет НПО и лиц, получающих иностранную помощь и занимающихся политической деятельностью, регистрироваться под угрозой крупных штрафов. Бывший глава Академии наук Вацлав Пачес предупредил, что этот закон может быть использован для ограничения личных свобод.
Протесты были спровоцированы решением нижней палаты парламента отклонить ходатайство о лишении Бабиша иммунитета по делу о мошенничестве с субсидиями ЕС на 2 миллиона долларов, что блокирует судебный вердикт до конца его срока в 2029 году. Депутаты также отказались разрешить преследование спикера палаты Томио Окамуры по обвинению в разжигании ненависти.
Организаторы заявили, что эти решения разделяют страну на «обычных людей и неприкасаемых». Дальнейшие акции протеста запланированы в ближайшее время.