Eron Markaziy banki mamlakat tarixidagi eng yirik nominal bo‘lgan 10 million riallik banknotani muomalaga chiqardi. Financial Times gazetasining ma’lumotlariga ko‘ra, bu banknotaning qiymati taxminan 7 AQSh dollariga teng. Markaziy bank yangi kupyurani “aholining naqd pulga bo‘lgan ehtiyojini ta’minlash” uchun zarur deb ta’kidladi, shu bilan birga elektron to‘lov tizimlari va internet-banking barqaror ishlayotganini alohida qayd etdi.
Financial Times nashrining yozishicha, yangi banknota Eronda naqd pulga bo‘lgan talab haddan tashqari kuchaygan vaqtda muomalaga kiritilgan. Aholi elektron to‘lov tizimlari ishlamay qolishidan xavotirlanib, banklarda soatlab navbatda turib hisob raqamlaridan pul yechib olishga harakat qilmoqda. Banklar naqd pul berishga cheklovlar o‘rnatgan bo‘lsa-da, Markaziy bank kredit tashkilotlarini yetarli miqdorda banknotalar bilan ta’minlayotganini da’vo qilmoqda.
Yangi 10 million riallik banknotada oxirgi to‘rtta nol xira ko‘rinishda tushirilgan, ayni paytda “1000” soni qalin shriftda bosilgan. 2019-yildan beri chiqarilayotgan barcha yangi banknotalarda qo‘llanilayotgan ushbu uslub o‘tish jarayonini osonlashtirish uchun ishlab chiqilgani aytiladi. Bu banknota chiqarilgunga qadar Erondagi eng yirik kupyura 5 million rial edi, uni Markaziy bank fevral oyi boshida muomalaga kiritgandi.
Financial Times ma’lumotlariga ko‘ra, fevral oyida, ya’ni urush boshlangunga qadar, Eronda inflyatsiya yillik hisobda 47,5% ni tashkil etgan. Bu yuqori inflyatsiya darajasi naqd pulga bo‘lgan talabning oshishiga sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkin, bu esa yangi banknotaning chiqarilishini zarur qilgan omillardan biri sifatida ko‘riladi.

Центральный банк Ирана выпустил в обращение банкноту номиналом 10 миллионов риалов, которая стала самой крупной по номиналу в истории страны. По данным газеты Financial Times, стоимость этой банкноты составляет примерно 7 долларов США. Центральный банк заявил, что новая купюра необходима для «удовлетворения потребностей населения в наличных деньгах», одновременно отметив, что электронные платежные системы и интернет-банкинг продолжают стабильно работать.
Как сообщает издание Financial Times, новая банкнота была введена в обращение в период, когда спрос на наличные деньги в Иране чрезвычайно возрос. Население, опасаясь сбоев в работе электронных платежных систем, часами стоит в очередях в банках, чтобы снять деньги со своих счетов. Банки вводят ограничения на выдачу наличных, хотя Центральный банк утверждает, что обеспечивает кредитные организации достаточным количеством банкнот.
На новой банкноте в 10 миллионов риалов последние четыре нуля напечатаны бледным шрифтом, в то время как число «1000» выделено жирным шрифтом. Этот стиль, используемый во всех новых банкнотах с 2019 года, как сообщается, разработан для облегчения процесса перехода. До выпуска этой банкноты самой крупной купюрой в Иране была 5 миллионов риалов, которую Центральный банк ввел в обращение в начале февраля.
По данным Financial Times, в феврале, до начала войны, инфляция в Иране составляла 47,5% в годовом исчислении. Этот высокий уровень инфляции мог способствовать росту спроса на наличные деньги, что является одним из факторов, обусловивших выпуск новой банкноты, отражая экономические трудности в стране.