Nigeriyaning Delta shtati politsiyasi Ozoro shahrida o‘tkazilgan Alue-Do unumdorlik festivalida ayollarga nisbatan jinsiy zo‘ravonlik haqidagi da‘volardan so‘ng 15 kishini hibsga olganini ma’lum qildi. Onlayn tarqalgan videolarda yosh erkaklar to‘dalari yakka qolgan ayollarni ochiqchasiga quvib, kiyimlarini yirtib, hujum qilayotgani ko‘rsatilgan.
Bu videolar ijtimoiy tarmoqlarda keng norozilik va #StopRapingWomen xeshtegi ostida muhokamalarni keltirib chiqardi. Biroq, Delta shtati politsiyasi matbuot kotibi Brayt Edafe dushanba kuni Channels TVga bergan intervyusida festival bilan bog‘liq hech qanday rasmiy zo‘rlash da‘vosi qayd etilmaganini aytdi. U: “Biz to‘rt qiz bilan suhbatlashdik va ularning barchasi hech kim ularni zo‘rlamaganini aytishdi”, deb ta’kidladi.
Politsiya videolardan aniqlangan bir qancha gumonlilarni hibsga olib, shtat Jinoyat tergov boshqarmasiga (CID) topshirganini ma’lum qildi. Hibsga olinganlar orasida tadbir tashkilotchisi sifatida keng tanilgan jamoat yetakchisi ham bor. Politsiya tergovlar davom etayotganini aytdi.
Ba’zi guvohlar, faollar va mahalliy aholi ayollarga festivalning ayrim qismlarida uydan chiqmaslik haqida ogohlantirilganini va tashqarida ko‘ringan ayollarni ataylab nishonga olinganini ta’kidlaydi. Bu jinsiy zo‘ravonlik an’ana qopqog‘i ostida tashkil qilingan yoki ko‘z yumilgan bo‘lishi haqida tashvishlarni kuchaytirmoqda.
Ozoro qiroli Alue-Do festivali jinsiy tajovuzni ma’qullaydi degan takliflarni rad etib, uni “ba’zi yoshlar tomonidan noto‘g‘ri talqin qilingan va suiiste’mol qilingan” unumdorlik marosimi deb ta’rifladi. An’anaviy rahbarlar ham hech qanday zo‘rlash sodir bo‘lmaganini, faqat ikkita ayolga bezorilik qilinganini tan olib, bunday harakatlar jinoyat, madaniyat emas, deb ta’kidladilar.
Nigeriyaning birinchi xonimi Oluremi Tinubu (Delta shtatidan kelib chiqqan) da‘vo qilingan hujumlarni qoralab, xavfsizlik organlaridan barcha huquqbuzarlarni sudga berishni talab qildi. U imzolangan bayonotida hech qanday madaniyat ayollar va qizlarni zo‘rlashni oqlamasligini aytib, politsiyani yaqinda hibsga olishlari uchun maqtadi va jabrlanganlarga tibbiy va psixologik yordam izlashni tavsiya qildi.

Полиция штата Дельта в Нигерии сообщила об аресте 15 человек после обвинений в сексуальных домогательствах во время фестиваля Alue-Do в городе Озоро. Видео, распространившиеся в сети, показывают группы молодых людей, открыто преследующих, раздевающих и нападающих на женщин в общественных местах, в некоторых случаях при съемке со стороны.
Эти кадры вызвали широкое возмущение в социальных сетях, где стал популярен хэштег #StopRapingWomen, и привели к новым призывам к ответственности за гендерное насилие. Однако официальный представитель полиции штата Дельта Брайт Эдафе в интервью Channels TV в понедельник заявил, что никаких официальных заявлений об изнасиловании в связи с фестивалем не поступало. Он отметил: «Мы поговорили с четырьмя девушками, и все они сказали, что их никто не насиловал».
Полиция арестовала нескольких подозреваемых, идентифицированных по видео, и передала их в Управление уголовного расследования штата (CID). Среди задержанных — общественный лидер, широко известный как организатор мероприятия. Расследование продолжается.
Некоторые свидетели, активисты и местные жители утверждают, что женщин предупреждали не выходить на улицу во время отдельных частей фестиваля, а тех, кого видели на улице, целенаправленно преследовали. Это вызвало опасения, что сексуальное насилие могло быть организовано или терпимо под прикрытием традиции.
Король Озоро отверг предположения о том, что фестиваль Alue-Do поощряет сексуальные домогательства, описав его как обряд плодородия, который был «неправильно истолкован и подвергнут злоупотреблениям со стороны некоторых молодых людей». Традиционные лидеры также заявили, что изнасилований не было, признав лишь, что двум женщинам досаждали, подчеркнув, что такие действия являются преступными, а не культурными.
Первая леди Нигерии Олуреми Тинобу (уроженка штата Дельта) осудила предполагаемые нападения и призвала правоохранительные органы привлечь всех виновных к ответственности. В подписанном заявлении она заявила, что никакая культура не оправдывает нарушение прав женщин и девочек, похвалила полицию за недавние аресты и поощрила жертв обращаться за медицинской и психологической помощью.