Kolumbiya Mudofaa vazirligi ma'lumotiga ko'ra, dushanba kuni mamlakatning janubiy Amazoniya mintaqasida, Peru bilan chegaradosh Puerto Leguizamo shahridan uchishga urinayotgan Lockheed Martin Hercules C-130 harbiy samolyoti halokatga uchradi. Vazir Pedro Sanches bu voqeani "fojiali baxtsiz hodisa" deb atadi.
Rasmiylarning dastlabki ma'lumotlariga ko'ra, samolyotda 114 yo'lovchi va 11 ekipaj a'zosi bo'lgan, ularning 48 nafari omon qolgan. Halokat sabablari va aniq jabrlanganlar soni hali aniqlanmagan. Internetda tarqalgan fotosuratlar halokat joyidan ko'tarilgan qora tutun bulutini va askarlarning tez yordamga shoshilayotganini ko'rsatdi.
Kolumbiya prezidenti Gustavo Petro X ijtimoiy tarmog'idagi xabarda halokat haqida "Bu dahshatli baxtsiz hodisa hech qachon sodir bo'lishi kerak emas edi" deb e'lon qildi. U harbiy texnikani modernizatsiya qilish rejalarini kechiktirgan "byurokratik qiyinchiliklar"ni tanqid qilib, "Men boshqa kechikishlarga yo'l qo'ymayman; bu bizning yoshlarimizning hayoti xavf ostida" dedi.
Kolumbiya 1960-yillardan beri Hercules C-130 samolyotlarini sotib olgan, ular 1950-yillarda ishlab chiqarilgan. Yaqinda mamlakat AQShdan yuborilgan yangi modellar bilan ba'zi eski samolyotlarni almashtirdi. Bu voqea Boliviyada fevral oyida sodir bo'lgan boshqa C-130 halokatini eslatadi, u yerda 20 dan ortiq odam halok bo'lgan va 30 nafari yaralangan edi.

Министерство обороны Колумбии сообщило, что в понедельник военный самолет Lockheed Martin Hercules C-130 потерпел крушение при взлете из Пуэрто-Легуисамо в южном регионе Амазонии, граничащем с Перу. Министр обороны Педро Санчес назвал это "трагической аварией". По предварительным данным, на борту находились 114 пассажиров и 11 членов экипажа, из них 48 человек выжили.
Причины крушения и точное число жертв еще не установлены. Фотографии, распространенные в интернете, показывают черное облако дыма, поднимающееся с места катастрофы, а также солдат, спешащих на место происшествия. Местные СМИ сообщают, что крушение произошло всего в 3 километрах от городского центра.
Президент Колумбии Густаво Петро в сообщении на X раскритиковал "бюрократические трудности", задержавшие планы по модернизации военной техники, заявив: "Я не допущу дальнейших задержек; на кону жизни наших молодых людей". Он добавил, что чиновники, не справляющиеся с этой задачей, должны быть отстранены.
Колумбия с конца 1960-х годов закупает самолеты Hercules C-130, выпущенные в 1950-х годах. Недавно страна заменила некоторые старые модели на новые, отправленные из США. Этот инцидент напоминает о другой аварии C-130 в Боливии в феврале, где погибло более 20 человек и пострадало 30.