Vengriya Rossiyaning Ukrainaga to‘liq bosqinidan keyin ham Rossiyadan neft importini sezilarli darajada oshirgan, bu Yevropa Ittifoqining (YI) Rossiya qazilma yoqilg‘ilarini cheklashga qaratilgan sa’y-harakatlariga qaramay sodir bo‘ldi. Demokratiyani o‘rganish markazi (CSD) tomonidan tayyorlangan yangi hisobotga ko‘ra, 2025-yilda Vengriyaning neft importining 93 foizi Rossiyadan kelgan, bu 2021-yildagi 61 foizdan yuqori. Hisobot shuningdek, Budapeshtning Rossiya gaziga va atom energiyasiga bo‘lgan bog‘liqligi chuqurlashayotganini ta’kidlaydi.
Hisobot Vengriyani Yevropada "Rossiya energiyasiga bog‘liqligining eng muhim qoldiq qal’asi" deb ta’riflab, Bosh viktor Orban hukumatining YI Rossiya qazilma yoqilg‘ilaridan uzoqlashishga urinishlariga qaramay, bu bog‘liqlikni ataylab chuqurlashtirganini aytadi. Tadqiqot mualliflaridan biri Martin Vladimirovning so‘zlariga ko‘ra, YIning Rossiya gazini bosqichma-bosqich tugatish rejasidagi bo‘shliqlar Yevropaning Rossiyaga bog‘liqligini uzaytirish xavfini tug‘diradi.
Vengriya va Slovakiya YIning Rossiya neftini import qilishni umumiy taqiqidan imtiyozlar olgan, ular 2022-yil fevralidan beri katta hajmlarda importni davom ettirmoqda. Qo‘shma Shtatlar ham Rossiya energiyasiga qo‘yilgan sanksiyalardan Vengriya uchun imtiyozlar bergan. Biroq, YI REPowerEU yo‘l xaritasi doirasida bu imtiyozlarni tugatishni rejalashtirmoqda, ammo aniq rejalar hali e’lon qilinmagan.
Hisobot shuni ko‘rsatadiki, Vengriyaning Rossiya nefti importini oshirishi imtiyozlar va global bozorlarda Rossiya neftining arzon narxidan foydalanishga asoslangan. Vengriya davlat neft monopoliyasi MOL arzon Rossiya neftiga kirishdan moliyaviy foyda ko‘rgan, 2025-yilda daromadi 15% o‘sib, taxminan 1,3 milliard yevroni tashkil etgan. Biroq, bu foyda Vengriya yoki qo‘shni Slovakiya iste’molchilariga o‘tmagan, yoqilg‘i narxlari Chexiyaga qaraganda yuqori bo‘lib qolmoqda.
Vengriyaning Rossiya qazilma yoqilg‘ilariga bog‘liqligi haqidagi yangiliklar 12-aprelda bo‘lib o‘tadigan parlament saylovlaridan bir necha hafta oldin kelib tushdi. So‘rovlar shuni ko‘rsatadiki, Pyoter Madjar boshchiligidagi YIga yo‘naltirilgan Tisza partiyasi Orbanning uzoq yillik Fidesz partiyasini mag‘lub etish imkoniyatiga ega. Rossiya energiya importi masalasi saylov kampaniyasida muhim mavzu bo‘lib, Madjar muqobil manbalar tufayli darhol importni to‘xtatmasligini, lekin 2035-yilni maqsadli sana sifatida belgilashini aytdi.

Венгрия значительно нарастила импорт российской нефти после полномасштабного вторжения России в Украину, несмотря на усилия Европейского союза (ЕС) по ограничению ввоза российских ископаемых топлив в блок. Согласно новому отчету Центра по изучению демократии (CSD), в 2025 году на Россию приходилось до 93% венгерского импорта нефти, что выше 61% в 2021 году. Отчет также указывает на углубление зависимости Будапешта от российского газа и атомной энергии.
Описывая Венгрию как "наиболее значительный оставшийся оплот российской энергетической зависимости" в Европе, отчет утверждает, что правительство премьер-министра Виктора Орбана целенаправленно усилило эту зависимость, несмотря на попытки ЕС отойти от российских ископаемых топлив. Соавтор отчета Мартин Владимиров заявил, что лазейки в плане ЕС по поэтапному отказу от российского газа рискуют продлить зависимость Европы и подорвать эффективность санкционной архитектуры.
Венгрия и Словакия получили исключения из общего запрета ЕС на импорт российской нефти, продолжая крупные поставки с февраля 2022 года. Соединенные Штаты также предоставили Венгрии исключения из своих санкций на российскую энергию. Однако ЕС планирует прекратить эти исключения в рамках дорожной карты REPowerEU, хотя точные планы еще не опубликованы.
Отчет показывает, что наращивание Венгрией импорта российской нефти использует исключения и низкие цены на российскую нефть на мировых рынках. Венгерская государственная нефтяная монополия MOL получила финансовую выгоду от доступа к дешевой российской нефти, увеличив прибыль на 15% до примерно 1,3 миллиарда евро в 2025 году. Однако эти выгоды не переданы потребителям в Венгрии или Словакии, где цены на топливо остаются выше, чем в Чехии.
Новости о масштабах зависимости Венгрии от российских ископаемых топлив появились за несколько недель до парламентских выборов 12 апреля. Опросы показывают, что проевропейская партия Тиза Петера Мадьяра имеет шанс победить правящую партию Фидес Орбана. Вопрос российского энергоимпорта стал ключевой темой в кампании, при этом Мадьяр заявил, что не прекратит импорт немедленно, но установит целевой срок 2035 года.