Isroilning o‘ng qanot moliya vaziri Bezalel Smotrich o‘z mamlakatini Livandagi kuchaygan hujumlar davrida janubiy Livanni anneksiya qilishga chaqirdi. Dushanba kuni Isroil radiosiga bergan intervyusida Smotrich Livanni bombardimon qilish "butunlay boshqa reallik bilan yakunlanishi kerak" deb ta'kidladi, bu esa "Isroil chegaralarining o‘zgarishi"ni o‘z ichiga oladi.
"Men bu erda aniq aytaman... har bir xonada va har bir muhokamada ham: yangi Isroil chegarasi Litani bo‘lishi kerak," dedi u, Isroil chegarasidan taxminan 30 km (19 mil) uzoqlikda janubiy Livonni kesib o‘tuvchi muhim suv yo‘li Litani daryosiga ishora qilib. Smotrichning bayonotlari Isroil Livonda o‘limga olib keladigan hujumlarni davom ettirgan paytda kelmoqda, bu esa Birlashgan Millatlar Tashkiloti urush jinoyatlariga teng kelishi mumkin deb aytgan turar-joy binolari va boshqa fuqarolik infratuzilmasini zararlaydi.
Kuchaygan Isroil hujumlari fevral oyining 28-da AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushi boshlanganidan keyin Hizbulloh Isroil hududiga raketa otganidan keyin mart oyi boshida boshlangan. Havo hujumlaridan tashqari, Isroil harbiylari Hizbolloh jangchilarini yo‘q qilish maqsadida ekanligini aytgan holda, Livon hududiga chuqurroq kirib bordi. Livon qurolli guruhi shimoliy Isroilga o‘q otishni davom ettirgan holda, Livondagi Isroil qo‘shinlari bilan yerda to‘qnash kelmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti va gumanitar guruhlar mojaroning Livon fuqarolari uchun dahshatli oqibatlarga olib kelayotganini aytmoqda, zo‘ravonlik tufayli 1,2 milliondan ortiq odam uylaridan quvib chiqarilgan. Livon Sog‘liqni Saqlash vazirligiga ko‘ra, mart oyi boshidan beri Isroil hujumlari Livon bo‘ylab kamida 1,039 kishini, shu jumladan 118 bolani o‘ldirgan, 2,876 kishi esa yaralangan. Livon rasmiylari Isroilning mamlakatning janubini poytaxt Bayrut va boshqa hududlar bilan bog‘laydigan ko‘priklarga bo‘lgan so‘nggi hujumlari Isroil harbiylarining kuchaygan yer operatsiyalariga tayyorlanayotganidan dalolat berishi mumkinligi haqida tashvish bildirdilar.
Janubiy Livondan hisobot bergan Al Jazeera muxbiri Zeina Xodr Isroil mintaqani mamlakatning qolgan qismidan ajratishga harakat qilayotganga o‘xshaydi, dedi. "Isroil harbiylari janubiy Livon bo‘ylab yoqilg‘i quyish shoxobchalari, ko‘priklar va sog‘liqni saqlash markazlarini o‘z ichiga olgan infratuzilmani yo‘q qilmoqda," dedi Xodr. "Bu butun janubiy mintaqani aholisizlantirish strategiyasining bir qismiga o‘xshaydi." Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bosh kotibi Antoni Guterresning matbuot kotibi Dushanba kuni muxbirlarga mojaro 1,2 milliondan ortiq odamni uylaridan qochishga majbur qilganini aytdi.
Bu Livondagi har besh kishidan biriga to‘g‘ri keladi, degan edi Stefan Dyujarrik Nyu-Yorkdagi BMT shtab-kvartirasida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida. "130,000 dan ortiq odam, shu jumladan 46,000 ga yaqin bola, hozirda butun mamlakat bo‘ylab 600 dan ortiq jamoa joylarida boshpana izlamoqda, ularning aksariyati allaqachon to‘liq sig‘imga ega," dedi Dyujarrik. So‘nggi bir necha hafta ichida Isroil harbiylari janubiy Livonning barchasi, shuningdek, Bayrutning janubiy chekkalari uchun bir qator majburiy ko‘chirish buyruqlarini chiqardi, bu yuz minglab oilalarni hujum tahdidi ostida qochishga majbur qildi. Dyujarrik, shuningdek, BMT Livondagi sog‘liqni saqlash xodimlariga qarshi davom etayotgan hujumlar haqida tashvish bildirmoqda, dedi.
Jahon Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti kamida 64 ta sog‘liqni saqlash muassasalariga hujumlarni qayd etgan, natijada 51 kishi halok bo‘lgan va 91 kishi yaralangan, dedi u. O‘tgan hafta Xalqaro Amnistiya ham Isroilni Livondagi sog‘liqni saqlash xodimlariga qarshi hujumlarini to‘xtatishga chaqirdi va ular "xalqaro huquq tomonidan maxsus himoyalangan" ekanligini ta'kidladi.

Крайне правый министр финансов Израиля Бецалель Смотрич призвал свою страну аннексировать южный Ливан на фоне усиленных атак израильских военных, которые разрушают мосты и дома в этом районе. В интервью израильскому радио в понедельник Смотрич заявил, что бомбардировки Ливана "должны закончиться совершенно иной реальностью", включающей "изменение границ Израиля".
"Я говорю здесь определённо... в каждой комнате и в каждом обсуждении тоже: новая израильская граница должна быть по реке Литани", — сказал он, имея в виду реку Литани, важный водный путь, протекающий через южный Ливан примерно в 30 км (19 милях) от границы с Израилем. Заявления Смотрича прозвучали в то время, как Израиль продолжает проводить смертоносные атаки на Ливан, нанося удары по жилым зданиям и другой гражданской инфраструктуре, что, по словам Организации Объединённых Наций, может составлять военные преступления.
Усиленные израильские атаки начались в начале марта после того, как "Хезболла" запустила ракеты по территории Израиля вслед за началом войны США и Израиля против Ирана 28 февраля. Помимо авиаударов, израильские военные продвинулись глубже на ливанскую территорию в рамках наземного вторжения, которое, по утверждениям Израиля, направлено на искоренение боевиков "Хезболлы". Ливанская вооружённая группа продолжает обстреливать северный Израиль, одновременно сталкиваясь с израильскими войсками на земле в Ливане.
Организация Объединённых Наций и гуманитарные группы заявляют, что конфликт имеет тяжёлые последствия для ливанских гражданских лиц: более 1,2 миллиона человек были вынуждены покинуть свои дома из-за насилия. По данным Министерства здравоохранения Ливана, израильские атаки убили по меньшей мере 1 039 человек, включая 118 детей, по всему Ливану с начала марта, в то время как 2 876 других были ранены. Ливанские официальные лица выразили обеспокоенность тем, что недавние атаки Израиля на мосты, связывающие юг страны со столицей Бейрутом и другими районами, свидетельствуют о подготовке израильских военных к усиленным наземным операциям.
Корреспондент "Аль-Джазиры" Зейна Ходр, сообщая из южного Ливана, заявила, что Израиль, по-видимому, пытается изолировать регион от остальной части страны. "Израильские военные разрушают инфраструктуру по всему южному Ливану", включая заправочные станции, мосты и медицинские центры, сказала Ходр. "Похоже, это часть стратегии по обезлюдению всего южного региона". Пресс-секретарь Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша заявил журналистам в понедельник, что конфликт вынудил более 1,2 миллиона человек бежать из своих домов.
Это составляет примерно каждого пятого человека по всему Ливану, сказал Стефан Дюжаррик на брифинге в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке. "Более 130 000 человек, включая около 46 000 детей, в настоящее время укрываются в более чем 600 коллективных объектах по всей стране, большинство из которых уже заполнены до предела", — сказал Дюжаррик. За последние несколько недель израильские военные издали серию приказов о принудительном перемещении для всего южного Ливана, а также южных пригородов Бейрута, что вынудило сотни тысяч семей бежать под угрозой нападения.
Дюжаррик также сказал, что ООН по-прежнему обеспокоена продолжающимися нападениями на ливанских медицинских работников. Всемирная организация здравоохранения зафиксировала по меньшей мере 64 нападения на медицинские учреждения, в результате которых погибли 51 человек и 91 получил ранения, сказал он. На прошлой неделе Amnesty International также призвала Израиль прекратить свои атаки на ливанских медицинских работников, подчеркнув, что они "специально защищены международным правом".