Britaniyaning terrorizmga qarshi politsiyasi Londonning shimolidagi Golders Green mahallasida, asosan yahudiylar yashaydigan hududda, to‘rtta tez yordam mashinasiga o‘t qo‘yilgan hodisani tergov qilmoqda. Hodisa dushanba kuni ertalab soat 01:45 da (mahalliy vaqt) ro‘y berdi, bu yerda yahudiy ko‘ngillilar tomonidan boshqariladigan Hatzola tez yordam xizmatining mashinalari yoqib yuborilgan.
Metropolitan politsiyasi boshlig‘i Mark Rouli kechqurun aytganidek, politsiya yahudiy jamoasini himoya qilish uchun qo‘shimcha 264 zobitni joylashtiradi. Hodisa paytida tez yordam mashinalaridagi kislorod balonlari portladi, yaqin atrofdagi turar-joy binosining derazalari sindirildi, ammo jarohatlar haqida xabar berilmadi. Ehtiyot chorasi sifatida yaqin uylar bo‘shaltildi.
Hujum mahalliy sinagoganing avtoturargohida sodir bo‘ldi, bu yerda Hatzola mashinalari to‘xtatilgan edi. Britaniya Bosh vaziri Kier Starmer mashinalarni yoqishni "chuqur hayratlanarli antisemitik hujum" deb atadi va "Antisemitizm bizning jamiyatimizda joyga ega emas" dedi. Metropolitan politsiyasi hodisani antisemitik nafrat jinoyati sifatida ko‘rib chiqmoqda.
Terrorizmga qarshi politsiya tergovni boshqarmoqda, garchi bu hali terror hujumi sifatida aniqlanmagan bo‘lsa ham. Detektiv bosh inspektori Lyuk Uilyams CCTV tasvirlari "uchta kaptarli odamning mashinalarga tez yonuvchi suyuqlik quyib, ularni yoqib, qochganini ko‘rsatadi" dedi. Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (Islomiy O‘ng Qo‘l Xalqi Harakati) deb nomlangan guruh o‘zining Telegram kanalida joylashtirilgan videoda hujum uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga oldi.
SITE monitoring xizmati bu guruhni Eron bilan bog‘liq deb hisoblaydi va u bu oyda Belgiya va Niderlandiyada shunga o‘xshash hujumlar uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olgan. Metropolitan politsiyasi dushanba kechqurungi yangilanishida onlayn da’vo haqida xabardor ekanligini va tergovlar davom etayotganini aytdi. Community Security Trust ma’lumotlariga ko‘ra, 2023 yil oxiridan boshlab Buyuk Britaniyada antisemitik hodisalar keskin oshdi, 2025 yilda 3,700 hodisa qayd etilgan, bu 2022 yildagi 1,662 hodisadan yuqori.

Британская контртеррористическая полиция расследует поджог четырех машин скорой помощи в преимущественно еврейском районе Голдерс-Грин на севере Лондона. Инцидент произошел рано утром в понедельник около 01:45 по местному времени, когда были подожжены автомобили добровольческой еврейской службы скорой помощи Hatzola.
Глава столичной полиции Марк Роули поздно вечером в понедельник заявил, что полиция развернет дополнительно 264 офицера для защиты еврейской общины. Во время инцидента взорвались кислородные баллоны на машинах скорой помощи, были разбиты окна в близлежащем жилом здании, но о травмах не сообщалось. В качестве меры предосторожности были эвакуированы близлежащие дома.
Нападение произошло на парковке местной синагоги, где были припаркованы автомобили Hatzola. Премьер-министр Великобритании Кир Стармер назвал поджог транспортных средств "глубоко шокирующей антисемитской атакой" и заявил: "Антисемитизму нет места в нашем обществе". Столичная полиция Лондона подтвердила, что инцидент рассматривается как антисемитское преступление на почве ненависти.
Контртеррористическая полиция возглавляет расследование инцидента, хотя он еще не определен как террористическая атака. Детектив главный суперинтендант Люк Уильямс заявил на месте происшествия, что кадры видеонаблюдения, по-видимому, "показывают трех людей в капюшонах, выливающих легковоспламеняющуюся жидкость на автомобили, поджигающих их и убегающих". Группа под названием "Харакат Асхаб аль-Ямин аль-Исламия" (Исламское движение людей правой руки) взяла на себя ответственность за нападение в видео, размещенном на ее канале в Telegram.
Мониторинговая служба SITE заявила, что эта группа связана с Ираном, и она также взяла на себя ответственность за подобные нападения в этом месяце в Бельгии и Нидерландах. В обновлении поздно вечером в понедельник столичная полиция сообщила, что "осведомлена об онлайн-заявлении группы, берущей на себя ответственность за нападение, и проводятся расследования для установления подлинности и точности этого заявления". По данным организации Community Security Trust, с конца 2023 года в Великобритании резко возросло количество антисемитских инцидентов: в 2025 году было зарегистрировано 3700 случаев по сравнению с 1662 в 2022 году.