Kolumbiyaning janubida harbiy samolyot uchishdan so‘ng darhol halokatga uchradi, natijada kamida 66 kishi halok bo‘ldi va o‘nlab kishi yaralandi. Rasmiylar xabar berishicha, samolyot Putumayo viloyatidagi Puerto Leguízamo shahri yaqinida qulagan.
Harbiy-havo kuchlari qo‘mondoni Karlos Fernando Silva Rueda aytishicha, samolyotda 114 nafar armiya xodimi va 11 nafar ekipaj a‘zosi bor edi. Samolyot AQSh ishlab chiqargan C-130 Hercules modeli bo‘lib, askarlarni tashish uchun ishlatilgan. Favqulodda vaziyat xodimlari halokat joyiga yuborilib, omon qolganlarni qidirish ishlari olib borilmoqda, halokat sabablari tergov qilinmoqda.
Kolumbiya mudofaa vaziri Pedro Sanches aytishicha, Lockheed Martin tomonidan qurilgan Hercules C-130 transport samolyoti "Puerto Leguízamodan uchish paytida fojiali halokatga uchragan, bu bizning xavfsizlik kuchlarimizning askarlarini tashiyotgan edi". U Peru bilan chegaradosh hududdagi voqeani "mamlakat uchun chuqur qayg‘uli" deb ta‘rifladi. Keyinchalik Sanches aytdi: samolyotdagi yong‘in tufayli bortdagi o‘q-dorilar portlagan.
Harbiy manba AFPga bergan ma‘lumotga ko‘ra, 58 nafar askar, olti nafar harbiy-havo kuchlari xodimi va ikkita politsiyachi halok bo‘lgan. Reuters agentligiga ikki harbiy manba 66 kishi halok bo‘lganini aytgan. Bu voqea Kolumbiya Harbiy-havo kuchlari uchun so‘nggi tarixdagi eng halokatli baxtsiz hodisalardan biri hisoblanadi.
Mahalliy OAVlar tarqatgan rasmlarda halokat joyidan ko‘tarilayotgan tutun ustuni va askarlarni hududga olib borayotgan yuk mashinalari ko‘rsatilgan. Mahalliy yangiliklar saytlaridagi videolarda mahalliy aholi kichik mototsikllar orqasida yarador askarlarni halokat joyidan kasalxonalarga olib ketayotgani aks etgan.
Prezident Gustavo Petro X ijtimoiy tarmog‘ida yozgan: "Bu dahshatli baxtsiz hodisa ... sodir bo‘lishi kerak emas edi". Ushbu uzun postda u qurolli kuchlar uskunalari va samolyotlarini modernizatsiya qilish rejalarini kechiktirgan "byurokratik muammolar"ni aybladi. "Men boshqa kechikishlarga yo‘l qo‘ymayman, yoshlarimizning hayoti xavf ostida", deb yozgan prezident halokat sababini aniqlamasdan qoldirdi. O‘tgan oy Boliviya Harbiy-havo kuchlarining banknotlar tashiyotgan C-130 Hercules samolyoti mamlakatning g‘arbida qulab, kamida 20 kishi halok bo‘lgan edi.

Военный самолет разбился вскоре после взлета на юге Колумбии, в результате чего погибли по меньшей мере 66 человек и десятки получили ранения, сообщили официальные лица. Самолет упал недалеко от города Пуэрто-Легуисамо в провинции Путумайо.
Командующий военно-воздушными силами Карлос Фернандо Сильва Руэда заявил, что на борту находились 114 военнослужащих армии и 11 членов экипажа. Самолет, американский C-130 Hercules, использовался для перевозки войск. Спасатели, направленные в район, проводят поиски выживших, причины крушения расследуются.
Министр обороны Колумбии Педро Санчес заявил, что транспортный самолет Hercules C-130 производства Lockheed Martin "потерпел трагическую аварию при взлете из Пуэрто-Легуисамо, перевозя войска наших сил безопасности". Он описал инцидент недалеко от границы с Перу как "глубоко печальный для страны". Позже Санчес добавил, что боеприпасы на борту детонировали в результате пожара на самолете.
Военный источник сообщил AFP, что погибли 58 солдат, шесть военнослужащих ВВС и два полицейских. Два военных источника также сообщили Reuters о 66 погибших. Этот инцидент стал одним из самых смертоносных происшествий в новейшей истории ВВС Колумбии.
Изображения, распространенные местными СМИ, показывают столб дыма, поднимающийся с места происшествия, и грузовики, перевозящие солдат в этот район. Кадры на местных новостных сайтах также, по-видимому, показывают, как местные жители перевозят, кажется, раненых солдат с места аварии в больницы на задней части небольших мотоциклов.
Президент Густаво Петро написал в X, что "эта ужасная авария ... не должна была произойти". В длинном посте он также обвинил "бюрократические проблемы" в задержке его планов по модернизации оборудования вооруженных сил и их самолетов. "Я не допущу дальнейших задержек, на кону жизни нашей молодежи", — написал он, не уточняя, что могло вызвать аварию. В прошлом месяце самолет C-130 Hercules ВВС Боливии, перевозивший банкноты, разбился на западе страны, в результате чего погибли по меньшей мере 20 человек.