Kolumbiyaning janubida harbiy samolyot halokatga uchradi, natijada 66 nafar xavfsizlik kuchlari xodimi halok bo‘ldi va to‘rt kishi hozircha yo‘qolgan holatda. Halokat Peru bilan chegaradosh hududda, Puerto Leguízamo shahridan Puerto Asísga yo‘l olgan Hercules C-130 transport samolyotining uchishdan keyin darhol qulashi bilan sodir bo‘ldi. Mahalliy aholi birinchi bo‘lib halokat joyiga yetib kelib, o‘nlab jarohatlanganlarni olovli vayronalardan olib chiqdi va ularni mototsikllar orqali kasalxonalarga yetkazdi.
Kolumbiya Prezidenti Gustavo Petro ijtimoiy tarmoqlardagi bir qator postlarida halokatni harbiy texnikaning eskirganligi bilan bog‘lashga urindi. U qurbonlar haqida gapirar ekan, lekin to‘g‘ridan-to‘g‘ri Hercules samolyotini tilga olmasdan, shunday deb yozdi: "Bu temir parcha 2020 yilda sotib olingan va qulab tushdi, nega bunday bo‘lganini so‘raylik". Bundan oldingi postida u "byurokratik muammolar"ni qurolli kuchlar va ularning samolyotlarini modernizatsiya qilish rejalarini kechiktirish uchun aybladi va "Men boshqa kechikishlarga yo‘l qo‘ymayman, yoshlarimizning hayoti xavf ostida" deb qo‘shimcha qildi.
Halokat sababini aniqlash uchun tergov boshlangan. Mobil telefon orqali olingan videolarda samolyotning uchishdan keyin balandlikni yo‘qotishi, halokat joyidan ko‘tarilgan katta tutun buluti va portlashlar tovushi ko‘rsatilgan. Kolumbiya mudofaa vaziri bu tovushning olovda portlovchi samolyotdagi o‘q-dorilardan kelib chiqqanligini aytdi va Putumayo mintaqasida faol bo‘lgan qurolli guruhlar tomonidan hujumga uchraganligi haqida hech qanday ko‘rsatkich yo‘qligini ta'kidladi. Mahalliy fermer Noé Mota AFP axborot agentligiga bergan intervyusida halokatdan oldin kuchli portlash eshitganini va samolyotning uyiga yaqin daraxtlarga urilganini aytdi.
Komandir general Hugo Alejandro Lopesning so‘zlariga ko‘ra, eng so‘nggi halok bo‘lganlar soni 58 nafar armiya xodimi, olti nafar havo kuchlari a'zosi va ikki nafar politsiyachini o‘z ichiga oladi. Bu halokat Hercules C-130 samolyotining ikki oy ichida ikkinchi marta o‘limga olib kelgan voqea hisoblanadi. 27 fevral kuni Boliviya armiyasiga tegishli Hercules C-130 samolyoti banknotlar yukini tashib, El Alto aeroportiga yaqinlashayotganda uchish-qo‘nish yo‘lagidan oshib ketib, yaqin atrofdagi avtomagistralga qulab tushdi va o‘sha voqeada 24 kishi halok bo‘ldi.

На юге Колумбии произошла катастрофа военного самолета, в результате которой погибли 66 сотрудников сил безопасности, а четверо человек в настоящее время числятся пропавшими без вести. Крушение произошло вблизи границы с Перу, когда транспортный самолет Hercules C-130, следовавший из города Пуэрто-Легуисамо в Пуэрто-Асис, упал вскоре после взлета. Местные жители первыми прибыли на место происшествия, вытащив десятки раненых выживших из горящих обломков и доставив их в больницы на мотоциклах.
Президент Колумбии Густаво Петро в серии постов в социальных сетях, по-видимому, обвинил в катастрофе устаревшую военную технику. Говоря о жертвах, но не упоминая напрямую самолет Hercules, он написал: "Этот металлолом был куплен в 2020 году и упал, давайте спросим, почему". В более раннем посте он обвинил "бюрократические проблемы" в задержке своих планов по модернизации оборудования вооруженных сил и их самолетов, добавив: "Я не допущу дальнейших задержек, на кону жизни нашей молодежи".
Для определения причины аварии начато расследование. На видеозаписях, сделанных с мобильных телефонов и распространенных в социальных сетях, видно, как самолет теряет высоту вскоре после взлета, за чем следует большой столб дыма, поднимающийся с места крушения, и звук взрывов. Министр обороны Колумбии заявил, что этот звук исходил от боеприпасов на борту, взорвавшихся в огне, и подчеркнул, что нет никаких указаний на то, что самолет подвергся нападению со стороны каких-либо вооруженных групп, действующих в регионе Путумайо. Местный фермер Ноэ Мота в интервью агентству AFP сообщил, что услышал громкий хлопок перед тем, как Hercules врезался в деревья рядом с его домом.
По словам командующего генерала Уго Алехандро Лопеса, последнее число погибших включает 58 военнослужащих армии, шесть членов военно-воздушных сил и двух полицейских. Это крушение является вторым случаем, когда самолет Hercules C-130 стал участником смертельной аварии за последние два месяца. 27 февраля Hercules C-130, принадлежащий армии Боливии и перевозивший партию банкнот, при заходе на посадку в аэропорту Эль-Альто выкатился за пределы взлетно-посадочной полосы и врезался в движение на близлежащем шоссе, в результате чего погибли 24 человека.