Eron hukumati AQSh bilan bevosita muzokaralar olib borilayotgani haqidagi xabarlarni rad etganidan so'ng, xalqaro neft narxlari keskin ko'tarildi. Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroghchi davlat ommaviy axborot vositalariga bergan intervyusida "hozircha muzokara qilish niyati yo'q" ekanligini aytdi, bu esa mintaqadagi mojaroni tinch yo'l bilan hal qilish umidlarini susaytirdi.
Brent neftining kelajakdagi narxlari payshanba kuni deyarli 2 foizga oshib, har bir barrel uchun 104 dollardan oshdi. Bu o'sish AQSh prezidenti Donald Trump ma'muriyati bilan muzokaralar haqidagi xabarlardan keyin neft narxlarining o'tgan chorshanba kuni pasayganidan keyin sodir bo'ldi. Osiyo fond bozorlari ham payshanba kuni pastroq ochildi, Yaponiya, Janubiy Koreya va Gonkong indekslari ham pasayishni ko'rsatdi.
Eronning Hormuz bo'g'ozini samarali yopishi va Yaqin Sharqdagi energetika ob'ektlariga hujumlari global energiya narxlarining keskin o'sishiga sabab bo'ldi. Bu bo'g'oz orqali dunyo neft ta'minotining beshdan bir qismi o'tadi. Dengiz razvedka kompaniyasi Windward ma'lumotlariga ko'ra, mojaro boshlanganidan beri bo'g'ozdan kunlik o'tishlar deyarli to'xtab qoldi - seshanba kuni faqat to'rta kema qayd etilgan, mojarodan oldin esa kuniga o'rtacha 120 ta o'tish amalga oshirilgan.
Neft narxlari AQSh va Isroilning 28-fevralda Eronga zarba berganidan beri 40 foizdan ko'proq oshdi, bu ko'plab mamlakatlarni yoqilg'i ratsiyalash va boshqa energiya tejash choralarini ko'rishga majbur qildi. Bozor kuzatuvchilari, xalqaro energiya agentligi bilan muvofiqlashtirilgan favqulodda zaxiralardan foydalanishga qaramay, bo'g'ozda kemalar erkin harakatlana olgunicha narxlar yanada oshishi mumkinligini aytmoqda.
Oq uy matbuot kotibi Karolin Levitt o'tgan chorshanba kuni ogohlantirgan ediki, agar Tehron harbiy mag'lubiyatni qabul qilmasa, u "hech qachon bo'lmagandek qattiq uriladi". Eron hukumati esa takroran da'vo qilmoqda bo'lsa-da, bo'g'oz dushmanlari bilan ittifoq tuzmagan kemalar uchun ochiq, ammo haqiqiy o'tishlar deyarli to'xtab qolgan.

Цены на нефть резко выросли после того, как иранские власти опровергли сообщения о прямых переговорах с США, что ослабило надежды на мирное урегулирование конфликта. Министр иностранных дел Ирана Аббас Араги в интервью государственным СМИ заявил, что Тегеран не ведет прямых переговоров с Вашингтоном и «не намерен вести переговоры сейчас», что подчеркивает сохраняющуюся напряженность в регионе.
Фьючерсы на нефть марки Brent, международный эталон, в четверг подорожали почти на 2%, превысив отметку в 104 доллара за баррель. Этот рост последовал за снижением цен в среду после сообщений о том, что администрация президента США Дональда Трампа якобы представила 15-пунктовый план прекращения войны. Азиатские фондовые рынки также открылись в четверг с падением, индексы Японии, Южной Кореи и Гонконга показали убытки.
Эффективная блокада Ираном Ормузского пролива, через который проходит пятая часть мировых поставок нефти, и атаки на энергетические объекты на Ближнем Востоке спровоцировали резкий рост цен на энергоносители по всему миру. По данным морской разведывательной компании Windward, суточные транзиты через пролив практически прекратились с начала конфликта: во вторник было зафиксировано всего четыре судна по сравнению со средними 120 транзитами в день до войны.
Цены на нефть выросли более чем на 40% по сравнению с периодом до ударов США и Израиля по Ирану 28 февраля, что вынудило многие страны ввести нормирование топлива и другие меры энергосбережения. Наблюдатели рынка отмечают, что цены, вероятно, продолжат расти до тех пор, пока судоходство не сможет свободно проходить через пролив, несмотря на усилия стран по увеличению поставок за счет использования аварийных запасов в координации с Международным энергетическим агентством.
Пресс-секретарь Белого дома Каролин Ливитт в среду предупредила, что Иран будет «поражен сильнее, чем когда-либо», если не примет военное поражение. Иранские власти неоднократно заявляли, что пролив открыт для судов, не связанных с его врагами, но фактический транзит остается крайне ограниченным, что усугубляет глобальный энергетический кризис.