San-Fransisko shahridagi sudya Rita Lin, Trump maʼmuriyati tomonidan sunʼiy intellekt kompaniyasi Anthropicni "milliy xavfsizlik uchun taʼminot zanjiri xavfi" deb belgilash harakatini vaqtincha toʻxtatish toʻgʻrisida qaror chiqardi. Bu qaror yetti kundan keyin kuchga kiradi, bu esa hukumatga shikoyat qilish uchun vaqt beradi.
Sudya Lin, hukumat Anthropic mahsulotlaridan foydalanmaslikni tanlashi mumkinligini, ammo kompaniyani maʼmuriyatni ochiq tanqid qilgani uchun jazolayotganga oʻxshashini aytdi. Bu AQSh konstitutsiyasida mustahkamlangan erkin nutq huquqlarini buzadi, deb taʼkidladi va belgilash qonunsiz va oʻzboshimchalik bilan boʻlishi mumkinligini qoʻshdi.
Anthropic vakili: "Biz sudning tez harakat qilganidan minnatdormiz va ularning Anthropicning muvaffaqiyatga erishishi ehtimoli borligiga rozi boʻlganidan xursandmiz. Bu ish Anthropic, mijozlarimiz va hamkorlarimizni himoya qilish uchun zarur edi, lekin bizning diqqatimiz hukumat bilan ishlashda qolmoqda, barcha amerikaliklar xavfsiz va ishonchli AI dan foyda olishlari uchun."
Huquqiy nizo, firma va Trump rejimi oʻrtasidagi kelishmovchilikdan kelib chiqqan boʻlib, bu Anthropicning Claude AI modeliga kiritilgan xavfsizlik cheklovlari, jumladan urush oʻyinlari stsenariylarida foydalanishni cheklash bilan bogʻliq. Kompaniya, ogohlantirishlarga qaramay, AQSh fuqarolarini ommaviy kuzatish yoki avtonom qurollarda oʻz AI texnologiyasidan foydalanishga ruxsat bermadi.
Bu, AQSh Prezidenti Donald Trumpni Anthropicni "taʼminot zanjiri xavfi" deb belgilashga va federal agentliklarni firma bilan shartnomalarni toʻxtatishga buyruq berishga olib keldi. Bu belgilash, boshqa mudofaa sotuvchilari va pudratchilari ham hukumat uchun ishlarida Anthropic modellaridan foydalanmasliklarini tasdiqlashlarini talab qiladi.
Mudofaa vaziri Pete Hegseth kompaniyaning hamkorlik qilmasligidan gʻazablangan edi. U Xʼda kompaniya "kibr va xiyonat ustasi boʻlib, shuningdek, AQSh Hukumat yoki Pentagon bilan biznes qilishning qanday boʻlmasligi haqida darslik holati" deb yozgan edi. Kelishmovchilikdan oldin, Anthropic maxfiy harbiy foydalanish uchun ruxsat etilgan yagona AI firma edi; nizodan keyin, ChatGPT yaratuvchisi OpenAI mudofaa departamenti bilan shartnoma imzoladi.

Судья в Сан-Франциско Рита Лин выдала временный судебный запрет, блокирующий попытку администрации Трампа обозначить компанию по искусственному интеллекту Anthropic как "риск для цепочки поставок национальной безопасности". Этот приказ вступит в силу через семь дней, что даёт правительству время на апелляцию.
Судья Лин заявила, что правительство может выбрать неиспользование продуктов Anthropic, но, по-видимому, наказывает компанию за публичную критику администрации. Это нарушило бы права на свободу слова, закреплённые в конституции США, добавив, что обозначение, вероятно, является незаконным и произвольным.
Представитель Anthropic: "Мы благодарны суду за оперативные действия и рады, что они согласны с тем, что Anthropic, вероятно, добьётся успеха по существу дела. Хотя этот иск был необходим для защиты Anthropic, наших клиентов и партнёров, наше внимание остаётся на продуктивной работе с правительством, чтобы все американцы получили выгоду от безопасного и надёжного ИИ."
Юридический спор возник из-за разногласий между фирмой и администрацией Трампа по поводу ограничений безопасности, встроенных в её модель ИИ Claude, которые ограничивают её использование в сценариях военных игр. Компания отказалась разрешить министерству использовать свою технологию ИИ для массовой слежки за гражданами США или в автономном оружии, несмотря на предупреждения.
Это побудило президента США Дональда Трампа обозначить Anthropic как "риск цепочки поставок" и приказать федеральным агентствам приостановить все контракты с фирмой. Это обозначение также означает, что другие поставщики и подрядчики обороны должны подтвердить, что не используют модели Anthropic в своей работе для правительства.
Министр обороны Пит Хегсет был возмущён несотрудничеством компании. В посте на X он заявил, что компания "продемонстрировала мастер-класс по высокомерию и предательству, а также учебный пример того, как не вести бизнес с правительством США или Пентагоном". До разногласий Anthropic была единственной фирмой ИИ, допущенной к конфиденциальному военному использованию; после спора создатель ChatGPT, OpenAI, подписал соглашение с министерством обороны.