Meksika hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, Meksika Qo‘ltig‘ida noma’lum kemadan va ikkita “tabiiy” manbadan kelib chiqqan neft oqimi yetti tabiat qo‘riqxonasiga tarqalib, 600 kvadrat kilometrdan ortiq maydonni qoplagan. Bu holat mart oyi boshida Verakrus va Tabasko shtatlari qirg‘oqlari yaqinida birinchi marta qayd etilgan oqimni boshqarish bo‘yicha haftalik tortishuvlardan keyin aniqlangan.
Harbiy-dengiz kuchlari kotibi admiral Raymundo Morales matbuot anjumanida sun’iy yo‘ldosh tasvirlari va jismoniy tekshiruvlar uchta neft oqimi manbasini ko‘rsatganini aytdi, bular Verakrusdagi Koatsakoalkos porti yaqinidagi kema, portdan 8 km uzoqlikdagi “chapopotera” deb ataladigan geologik joy va Kampshe ko‘rfazidagi yana bir tabiiy oqim joyi. Morales oqim manbasi hali faol ekanligini va kemani aniqlash mumkin emasligini, chunki mart oyi boshida hududdagi 13 kema tekshirilmaganligini qo‘shimcha qildi.
Xalqaro okean muhofazasi tashkiloti Oceana bu hafta hudud jamoalarining hisobotlariga tayanib, oqim dengiz toshbaqalari, manat va turli baliq turlarini o‘ldirganini, shuningdek, 17 rifga zarar yetganini bildirdi. Meksika ekologik organlari kamida olti tur, jumladan dengiz toshbaqalari, qushlar va baliqlar ifloslanganini ochiqladi. Biroq, rasmiylar “jiddiy ekologik zarar”ni rad etishdi, bu esa atrof-muhot tashkilotlari tomonidan tanqid qilindi.
Yana bir alohida hodisada, 17-mart kuni Puerto Seyba qirg‘oq shahri aholisi davlat neft kompaniyasi Pemexga tegishli Olmeka zavodi atrofida portlashni kuzatgan, bunda yog‘li suv yaqin yo‘lga oqib chiqqan va o‘tib ketayotgan transport vositasining portlashi natijasida besh kishi halok bo‘lgan. Bog‘langan Mekoakan lagunasi va undagi istiridye baliqchilari ta’sirlanishidan qo‘rqish mavjud.
Ekologik tashkilotlar, jumladan Greenpeace Meksika, Meksika Qo‘ltig‘ini “neft sanoati uchun qurbon zonasi” deb hisoblashda davlat organlarining da’vo qilingan harakatsizligini qoraladi va hukumatni zararni kamaytirish va ommaga o‘z vaqtida ma’lumot berishga chaqirdi. Ular samarali protokollar ishlab chiqish va ijro etishni talab qilmoqda.

По данным мексиканских властей, разлив нефти из неустановленного судна и двух «естественных» источников в Мексиканском заливе распространился на семь природных заповедников, охватив площадь более 600 квадратных километров. Эти данные следуют за неделями споров в Мексике о том, как обращались с разливом, впервые зарегистрированным в начале марта у побережья штатов Веракрус и Табаско.
Секретарь военно-морского флота адмирал Раймундо Моралес на пресс-конференции в четверг заявил, что спутниковые снимки и физические осмотры в пострадавших районах указали на три источника разлива нефти, включая судно, пришвартованное у побережья портового города Коацакоалькос в Веракрусе; геологический объект в 8 км от порта Коацакоалькос, известный местным жителям как «чапопотера»; и ещё одно место естественной утечки в заливе Кампече. Моралес добавил, что источник разлива остаётся активным, а судно не было идентифицировано, поскольку 13 кораблей в районе не были проверены к началу марта.
Международная организация по охране океана Oceana на этой неделе сообщила, что отчёты сообществ в районе показали, что разлив убил морских черепах, ламантина и различные виды рыб, а также повредил около 17 рифов. Мексиканские экологические органы раскрыли, что по меньшей мере шесть видов, включая морских черепах, птиц и рыб, были загрязнены. Однако власти исключили «серьёзный экологический ущерб», что вызвало критику со стороны экологических групп.
В отдельном инциденте 17 марта жители прибрежного города Пуэрто-Сейба стали свидетелями взрыва вокруг нефтеперерабатывающего завода Ольмека, принадлежащего государственной нефтяной компании Pemex, после того как маслянистая вода перелилась на близлежащую дорогу. По заявлению Pemex на прошлой неделе, проезжавший автомобиль взорвался в результате, погибли пять человек. Существуют опасения, что устрицы в связанной лагуне Мекоакан и рыбаки, их добывающие, будут затронуты.
Экологические организации, включая Greenpeace Мексика, осудили предполагаемое бездействие государственных властей в деле Веракруса и Табаско. В заявлении организация заявила, что Мексиканский залив рассматривается властями как «зона жертвоприношения для нефтяной промышленности», и призвала правительство действовать быстрее в информировании и минимизации ущерба, требуя эффективных протоколов для предотвращения и смягчения рисков.