BMTning inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Volker Tyurk AQShni o‘tgan oy urushning birinchi kunida sodir bo‘lgan Eron boshlang‘ich maktabiga qilingan o‘limga olib kelgan zarbani tekshirishni yakunlash va natijalarini e’lon qilishga chaqirdi. Tyurk Jenevada bo‘lib o‘tgan BMT Inson Huquqlari Kengashining favqulodda majlisida bu bombardimon “ichki dahshatni uyg‘otdi” deb ta’kidladi va “qilingan dahshatli zarar uchun adolat bo‘lishi kerak” dedi.
Shajareh Tayyibeh maktabiga qilingan hujum ketma-ket ikki raketa zarbasidan iborat bo‘lib, Eron rasmiylarining ma’lumotiga ko‘ra, kamida 168 kishi, shu jumladan taxminan 110 bola halok bo‘ldi. AQSh ommaviy axborot vositalari Amerika harbiy tergovchilari o‘z kuchlarining maktabni bexosdan urgani ehtimoldan yuqori deb hisoblashini xabar qilgan.
AQSh Mudofaa vaziri Pita Xegset ilgari bu masala tergov qilinayotganini aytgan edi. Agar AQShning ishtiroki tasdiqlansa, bu zarba AQShning O‘rta Sharqdagi o‘nlab yillik mojarolaridagi eng yomon fuqarolik qurbonlari holatlaridan biriga aylanadi. Tyurk: “Portlangan sinf xonalari va motam tutgan ota-onalarning tasvirlari urush uchun eng yuqori narxni kim to‘lashini aniq ko‘rsatdi: mojaroga olib kelgan qarorlarda hech qanday kuchga ega bo‘lmagan fuqarolar” dedi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi Jenevadagi BMT yig‘ilishiga video orqali murojaatida bombardimonni AQShning “ataylab va qasddan” hujumi deb atadi. U: “Bu vahshiylikni oqlab bo‘lmaydi, yashirib bo‘lmaydi va sukut va beparvolik bilan kutib olinmasligi kerak” dedi. O‘tgan oy AQSh Senatidagi demokratlar Xegsetga zarba haqida javob talab qilgan xat yuborishdi.
The New York Times gazetasi AQSh Markaziy qo‘mondonligi (Centcom) zarbaning nishon koordinatalarini Mudofaa razvedka boshqarmasining eskirgan ma’lumotlari yordamida yaratganligi haqida xabar berdi. Reyters agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, 2015-yil o‘rtalaridagi sun’iy yo‘ldosh tasvirlari maktab binosining bazaning qolgan qismidan devor bilan ajratilganligini va kamida 2018-yildan beri maktab sifatida ishlaganligini ko‘rsatadi, devorlarda bo‘yalgan devor rasmlari ko‘rinadi.

Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал США завершить расследование и обнародовать результаты удара по иранской начальной школе, произошедшего в первый день войны прошлого месяца. Выступая на срочных дебатах Совета ООН по правам человека в Женеве, Тюрк заявил, что бомбардировка “вызвала глубочайший ужас”, добавив, что “должно быть правосудие за причинённый ужасный вред”.
Атака на школу Шаджаре Таййебе состояла из двух ракетных ударов в быстрой последовательности, в результате которых, по данным иранских официальных лиц, погибли по меньшей мере 168 человек, включая около 110 детей. Американские СМИ сообщали, что военные следователи США считают, что их собственные силы, вероятно, нечаянно поразили школу.
Министр обороны США Пит Хегсет ранее заявлял, что вопрос расследуется. Если роль США будет подтверждена, этот удар станет одним из худших единичных случаев гибели гражданских лиц за десятилетия конфликтов США на Ближнем Востоке. Тюрк отметил: “Изображения разрушенных классных комнат и скорбящих родителей ясно показали, кто платит самую высокую цену за войну: гражданские лица, не имеющие власти в решениях, которые привели к конфликту”.
Иранский министр иностранных дел Аббас Араги в видеообращении к заседанию ООН в Женеве назвал бомбардировку “преднамеренной и умышленной” атакой со стороны США. Он заявил: “Это злодеяние нельзя оправдать, нельзя скрыть, и оно не должно встречаться молчанием и безразличием”. В прошлом месяце демократы в Сенате США направили Хегсету письмо с требованием ответов об ударе.
Газета The New York Times со ссылкой на источники, знакомые с расследованием США, сообщила, что офицеры Центрального командования США (Centcom) создали координаты цели для удара, используя устаревшие данные, предоставленные Разведывательным управлением министерства обороны. По данным агентства Reuters, спутниковые снимки середины 2015 года показали, что здание школы было отделено от остальной части базы стеной и, по-видимому, функционировало как школа по крайней мере с 2018 года, когда на стенах были видны раскрашенные муралы.