BMTning inson huquqlari boʻyicha oliy komissari Volker Tyurk AQShni oʻtgan oy urushning birinchi kunida Eronning Minab shahridagi Shajareh Tayyibeh boshlangʻich maktabiga qilingan halokatli zarba boʻyicha tekshiruvni yakunlash va natijalarni eʼlon qilishga chaqirdi. U BMT Inson Huquqlari Kengashining favqulodda majlisida bu zarba "ichki dahshatni uygʻotdi" va "qilingan dahshatli zarar uchun adolat boʻlishi kerak" deb taʼkidladi.
Eron rasmiylarining maʼlumotlariga koʻra, maktabga ketma-ket ikki raketa zarbasi berilib, kamida 168 kishi, jumladan 110 ga yaqin bola halok boʻlgan. AQSh ommaviy axborot vositalari esa Amerika harbiy tergovchilari oʻz kuchlari maktabni tasodifan urgan boʻlishi mumkinligiga ishonishlarini xabar qilgan. Agar AQShning roli tasdiqlansa, bu oʻn yilliklar davomida Yaqin Sharqdagi AQSh mojarolaridagi eng yomon fuqarolik qurbonlari holatlaridan biri boʻladi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroghchi Jenevadagi BMT yigʻilishiga video orqali murojaatida bomba hujumini AQShning "ataylab va qasddan" hujumi deb atadi. U "bu vahshiylikni oqlab boʻlmaydi, yashirib boʻlmaydi va sukut va beparvolik bilan kutib olinmasligi kerak" dedi. AQSh Senatidagi demokratlar ham Mudofaa vaziri Pita Hegsethga zarba haqida javob talab qilgan xat yuborishgan.
The New York Times gazetasi AQSh Markaziy qoʻmondonligi (Centcom) zarbaning nishon koordinatalarini Mudofaa razvedka idorasining eskirgan maʼlumotlari yordamida yaratganligi haqida xabar berdi. Reyters agentligining maʼlumotlariga koʻra, 2015-yil oʻrtalaridagi sunʼiy yoʻldosh tasvirlari maktab binosi bazadan devor bilan ajratilgan va kamida 2018-yildan beri maktab sifatida ishlagani koʻrsatilgan. Ekspertlar tahlili Tomahawk raketasi ishlatilganligini koʻrsatdi, bu AQShning kruiz raketasi boʻlib, Isroil yoki Eronda mavjud emas.
17-mart kuni BMTning faktlarni aniqlash missiyasi zarba boʻyicha oʻz tekshiruvini boshladi. Volker Tyurk "hujumni amalga oshirganlarning vazifasi uni tez, xolis, shaffof va puxta tekshirishdir" deb taʼkidladi. AQSh mudofaa vazirligi Kongress maktubiga javob berishini aytdi, Hegseth esa AQSh fuqarolarni nishonlamaganini va masalani tekshirishini aytgan.

Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал США завершить расследование и опубликовать результаты смертельного удара по иранской начальной школе Шаджаре Таййибе в городе Минаб, произошедшего в первый день войны прошлого месяца. На срочных дебатах Совета ООН по правам человека он заявил, что бомбардировка "вызвала внутренний ужас" и что "должно быть правосудие за причиненный ужасный вред".
По данным иранских официальных лиц, атака на школу состояла из двух ракетных ударов подряд, в результате которых погибли не менее 168 человек, включая около 110 детей. Американские СМИ сообщили, что военные следователи США считают, что их собственные силы, вероятно, нечаянно попали в школу. Если роль США подтвердится, это станет одним из худших единичных случаев гибели гражданских лиц за десятилетия конфликтов США на Ближнем Востоке.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в видеообращении к заседанию ООН в Женеве назвал бомбардировку "преднамеренной и умышленной" атакой со стороны США. Он заявил: "Это злодеяние нельзя оправдать, нельзя скрыть, и оно не должно встречаться молчанием и безразличием". Демократы в сенате США также направили письмо министру обороны Питу Хегсету с требованием ответов об ударе.
Газета The New York Times со ссылкой на источники сообщила, что офицеры Центрального командования США (Centcom) создали координаты цели для удара, используя устаревшие данные от Управления разведки Министерства обороны. Агентство Reuters сообщило, что спутниковые снимки середины 2015 года показали, что школьное здание было отделено стеной от остальной части базы и, по-видимому, функционировало как школа с 2018 года. Экспертный анализ видео показал использование ракеты "Томагавк", которой нет у Израиля или Ирана.
17 марта миссия ООН по установлению фактов начала собственное расследование удара. Фолькер Тюрк подчеркнул, что "обязанность тех, кто совершил нападение, — оперативно, беспристрастно, прозрачно и тщательно расследовать его". Министерство обороны США заявило, что ответит авторам письма из Конгресса, а Хегсет ранее утверждал, что США не нацеливаются на гражданских лиц и расследуют этот вопрос.