AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Fransiyada bo‘lib o‘tgan G7 tashqi ishlar vazirlari yig‘ilishidan so‘ng keng qamrovli bayonotlar berdi. U Eronning Xurmuz bo‘g‘ozi ustidagi nazoratini qoraladi va G‘arbiy Sohildagi mustamlakachi zo‘ravonliklar haqida ogohlantirdi. Rubio, aeroport yo‘laklarida jurnalistlarga bergan intervyusida, Eronning bu muhim neft tranzit yo‘lida to‘lov tizimini joriy etish rejalari haqidagi xabarlarga javob berdi.
Rubio dunyo neft ta’minotining 20 foizini o‘z ichiga olgan Xurmuz bo‘g‘ozida Eron tomonidan rejalashtirilgan “to‘lov punkti” tizimini qattiq qoraladi. U: “Bu nafaqat noqonuniy, balki butun dunyo uchun xavfli. Dunyo buni qarshi olish uchun rejaga ega bo‘lishi kerak. AQSh bu rejaning bir qismi bo‘lishga tayyor”, dedi. Rubio G7 a’zolari va Osiyo davlatlarini bu borada katta hissa qo‘shishga chaqirdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh va Isroilning 28-fevralda boshlagan Eron urushidan beri, Eron Xurmuz bo‘g‘ozini yopish bilan tahdid qilmoqda. Bu tahdidlar tanker harakatini deyarli to‘xtatib qo‘ydi, faqat Eron yoki Xitoy bilan bog‘liq bir nechta kemalar o‘tishga ruxsat berilmoqda. Rubio bu holatni “doimiy nazorat”ga o‘tish urinishi deb baholadi va butun dunyo buni norozilik bilan qabul qilishi kerakligini ta’kidladi.
Biroq, Tramp ma’muriyati o‘z ittifoqchilarini Eron ustiga hujumda qo‘shilishga jalb qilishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Yevropadagi ko‘plab ittifoqchilar faqat mudofaa harakatlarida ishtirok etishni ma’qullaydi. G7 bayonotida hujumlarning to‘xtatilishi va Xurmuz bo‘g‘ozida xavfsiz harakatlanish erkinligi talab qilindi, ammo AQSh va Isroil urush harakatlariga resurslar ajratish haqida hech narsa aytilmadi.
Rubio, shuningdek, G‘arbiy Sohilda Isroil mustamlakachilarining falastinliklarga nisbatan zo‘ravonligi oshib borayotgani haqida ham gapirdi. U: “Biz bunday holatlar haqida tashvishlanamiz va Isroil hukumati ham bunga qarshi choralar ko‘rishi mumkin”, dedi. Biroq, tanqidchilar Isroilning mustamlakachi zo‘ravonlikka ko‘z yumganini ta’kidlaydi. Prezident Tramp 2025-yil yanvar oyida ikkinchi muddatga kirgach, G‘arbiy Sohildagi zo‘ravonlikda ayblangan mustamlakachilarga qarshi sanksiyalarni bekor qilgan edi.

Государственный секретарь США Марко Рубио выступил с широкими заявлениями после встречи министров иностранных дел «Большой семёрки» (G7) во Франции, осудив сохраняющийся контроль Ирана над Ормузским проливом, а также насилие поселенцев на оккупированном Западном берегу. Рубио, отвечая на вопросы журналистов в аэропорту в пятницу, прокомментировал сообщения о планах Ирана ввести систему взимания платы в этом жизненно важном для мировых поставок нефти проливе.
Рубио резко осудил предполагаемую систему «платных пунктов», которую, по сообщениям, Иран планирует установить через свои вооружённые силы, Корпус стражей исламской революции (КСИР). Он заявил: «Это не только незаконно, но и неприемлемо. Это опасно для всего мира, и важно, чтобы мир имел план противостояния этому. США готовы быть частью такого плана». Рубио призвал страны G7 и азиатские государства «внести значительный вклад в эти усилия».
Ормузский пролив является ключевой артерией для глобальных перевозок нефти и газа. До начала войны США и Израиля против Ирана 28 февраля через пролив проходило в среднем 20 миллионов баррелей нефти в день, что составляло около 20% мировых поставок жидких углеводородов. С начала войны Иран угрожал закрыть пролив, что практически остановило движение танкеров, за исключением нескольких судов, связанных с Ираном или Китаем.
Однако администрации Трампа, по сообщениям, не удаётся мобилизовать союзников и мировые державы для присоединения к наступательным действиям США против Ирана. Многие европейские союзники заявляют, что ограничатся оборонительными мерами. В заявлении G7 после встречи страны подтвердили необходимость «немедленного прекращения нападений на гражданских лиц» и «восстановления безопасной свободы судоходства в Ормузском проливе», но не пообещали никаких ресурсов или помощи для военных действий США и Израиля.
Рубио также кратко затронул вопрос роста насилия израильских поселенцев против палестинцев на Западном берегу. Он отметил: «Мы обеспокоены этим и выразили свою озабоченность. Думаю, в израильском правительстве также есть беспокойство». Критики, однако, утверждают, что Израиль в основном закрывает глаза на насилие поселенцев. Примечательно, что после вступления на второй срок в январе 2025 года президент Трамп отменил санкции против израильских поселенцев, обвиняемых в серьёзных нарушениях на Западном берегу.